Problem z rozdzielczością ikonek

Witam.

Ostatnio denerwuje mnie zła rozdzielczość ikonek (znajdujących się w trayu).

Posiadam system Windows 7 i 90% ikonek jest bardzo słabej jakości (tylko te systemowe są dobrej).

Dla przykładu ikonka antywirusa eset wygląda tak:

scaled.php?server=845&filename=esetc.jpg&res=medium

Czy istnieje możliwość ustawienia optymalnej rozdzielczości ikonek?

Z góry dziękuję za pomoc i Pozdrawiam :slight_smile:

Usuń plik o nazwie Icon Cache. Najpierw włącz - dysk C- narzędzia- opcje folderów- widok i z rozwijanej listy zaznacz- pokaż ukryte pliki i foldery. Następnie powrót do dysku C i otwórz - użytkownicy - folder twojego profilu - App Data - Local i usuń plik Icon Cache. Restart komputera

Zrobiłem tak lecz to nic nie dało.

Usunąłem ten plik , zrestartowałem kompa ikonki w trayu są takie same a plik się na nowo utworzył.

“Czy istnieje możliwość ustawienia optymalnej rozdzielczości ikonek?”

To zależy czy ikona była tworzona również do konkretnego rozdzielczości/rozmiaru, jeśli jest inaczej, system musi skalować “nieprzystosowany” rozmiar ikony.

Przykład:

Mamy ikonę o rozmiarach 64, 32, 16 (np. w jednym pliku ico). Jeśli system potrzebować będzie ikony o rozmiarze 24, będzie musiał przeskalować ikonę o rozmiarze 32 lub 16, co będzie skutkowało “artefaktami” na niej.

Tak więc pytania jakie się nasuwają, to:

-czy było coś zmieniane w systemie, np. zastosowanie modyfikacji wizualnych?

-czy ikony posiadają wersję o odpowiedniej rozdzielczości/rozmiarze?

Nie stosowałem żadnych modyfikacji wizualnych dla mnie czysty system wygląda najlepiej.

Zapomniałem wcześniej dodać ,że to laptop i producent tak zrobił w dołączonym preinstalowanym systemie , że ikonki takie są.

Natomiast gdy zainstaluję czysty system (Windows 7 oczywiście) to ikonki są bardzo dobrej jakości.

Więc nie wiem jak rozwiązać ten problem i nie rozumiem po co oni tak zrobili.

Nie wiem czy producent może coś zmieniać w systemie (prócz dorzucania różnego rodzaju programowego ustrojstwa i co najwyżej własnej kompozycji), ale tak z ciekawości się jeszcze zapytam, ikony o których “mówimy”, to ikony z zasobnika systemowego lub paska zadań, czy te wyświetlane np. na pulpicie, czy może ogół (jedne i drugie)?

W związku z powyższym, tak się zastanawiam, czy problem z wyświetlaniem ikon nie jest związane z zaniżonymi lub zawyżonymi wartościami w ustawieniach wyglądu (Personalizuj - Kolor okna - Zaawansowane ustawienia wyglądu…).

Problem jest tylko z ikonkami programów w trayu a nie z ikonkami na pulpicie.

Teoretycznie znalazłem problem - dokonałem reprodukcji, czyli wywołałem złe wyświetlanie ikon w zasobniku/obszarze powiadomień.

Wczoraj znajomy wpadł do mnie ze swoim netbookiem i wspomniał mi o swoim rozwiązaniu dodatkowego pomniejszenia paska zadań (bom szukał czegoś takiego prócz standardowego zaznaczenia opcji używania małych ikon i ta jego “wspominka” przyszła mi na myśl gdy pisałem ostatnie zdanie w poprzednim poście). W związku z tym, że znajomy nie określił co dokładnie zmieniał, potrzeba było odszukać ustawienia, mające wpływ na pasek zadań, tym samym na przeskalowanie ikon do niestandardowych rozmiarów.

Personalizuj - Kolor okna - Zaawansowane ustawienia wyglądu…

Elementami, które mogą skutkować niepoprawne wyświetlanie ikon to:

-aktywny pasek tytułu

-nieaktywny pasek tytułu

-przyciski paska tytułowego

Rzeczą wspólną tych elementów jest “Rozmiar” (domyślnie ustawiony na 21px). Ja dla testu ustawiłem sobie dla jednego z tych elementów (reszta się sama dostosowywała) rozmiar poniżej 18px (takiego rozmiaru -lub blisko tej wartości- są ikony w zasobniku). Po zastosowaniu ikony w obszarze powiadomień przypominały przykład, a powrót do ustawień domyślnych nie zniwelował efektu -wylogowanie i ponowne zalogowanie przywróciło ikony do właściwego stanu-.

Dlaczego te elementy wpływają na pasek zadań, tego nie wiem, w końcu nie mają one w zasadzie z nim związku.

Tak więc możesz sprawdzić jakie wartości mają u Ciebie podane elementy, być może w tym tkwi problem, bo może mieć to związek z kompozycją jaką dostałeś wraz z laptopem (z tego co wiem, to kompozycje mogą ingerować w wymienione ustawienia).

Te wartości u mnie wynosiły 26.

Nie mogłem ustawić na 21 ponieważ gdy naciskałem OK lub Zastosuj to samo się zmieniało na 22.

Jakość ikonki trochę się zmieniła (trudno powiedzieć czy polepszyła czy pogorszyła) bo była mniejsza trochę.

Tak teraz wygląda:

scaled.php?server=221&filename=eset2q.jpg&res=medium

scaled.php?server=845&filename=esetc.jpg&res=medium

Wygląda na to, że ikona prawie wróciła do swoich właściwych rozmiarów (źrenica okna jest bardziej czytelna, że to tak określę), ale dalej jest skalowana wzwyż (mniejsze do większego) przypuszczalnie o ten piksel. Próbowałeś zmienić kompozycję na inną i/lub jak zmiana rozmiarów ma się do opcji używania małych ikon na pasku -we właściwościach paska narzędzi-. Popróbuj jeszcze z tymi rzeczami, być może o ten piksel będziesz mógł zejść, czyli do rzeczonych 21px.

Problem rozwiązany.

Gdyby ktoś szukał rozwiązania na przyszłość to wystarczy wejść w:

PPM > Personalizuj > Ekran > i tutaj zmienić rozmiar czcionki na 100%.

Wątek można zamknąć.