Problem z rozłączaniem się sieci bezprzewodowej

Witam. Tak jak w temacie głównym moim problemem jest to że moja sieć bezprzewodowa co jakiś czas się rozłącza-zwiesza. Trudno to jasno określić niemniej jednak gdy to właśnie się staje to przy ikonce sieci pojawia się znany wszystkim trójkąt z wykrzyknikiem sygnalizujący ograniczoną łączność. Pomaga zwyczajne rozłączenie się z siecią i ponowne połączenie co trwa kilka sekund, lecz kogo by nie irytowało notoryczne rozłączanie się wi-fi? Czasem dzieje się to kilka razy w ciągu godziny co jest na prawdę denerwujące. Gdy zaś wykonuję diagnozę problemu to pojawia się zawsze jeden i ten sam - "brama domyślna jest niedostępna ". Zostaje on oczywiście naprawiony i sieć znów działa, lecz robić to co chwilę także jest uporczywe. Teraz kilka faktów, które mam nadzieję przybliżą was do jakiegoś rozwiązania.

Sprawdź nie tyle ustawienia samej karty ale sterownika (menadżer urządzeń) pod względem oszczędzania energii. Miałem podobny problem z moją kartą wi-fi pod linuxem i powodem było samoczynne wchodzenie samej karty w stan wstrzymania którego sterownik nawet nie zauważał. Myślę że pod windowsem takie rzeczy też mogą być możliwe.

Oszczędzanie energii jest wyłączone.

Jak jest skonfigurowana sieć bezprzewodowa w routerze ? Czy masz włączoną funkcję Nat Keep alive (lub podobna nazwa). Być może ze względu na bezczynność router odcina dostęp do internetu. Sprawdź też jakie IP przydziela ci twój router (większość ma domyślnie adres 192.x.x.x, podobny do modemu z Multimedii, który może mieć taką samą lub bardzo podobną adresację lokalną i z powodu nakładania się adresów może dochodzić do rozłączenia. Naprawieniem tego problemu będzie zmiana IP twojego routera na 10.0.0.1

http://iv.pl/images/66899432201410823722.png - Zrzut ze statusu ustawień. Jeśli zaś chodzi o opcję “Net Keep Alive” to nigdzie jej nie znalazłem, a przeszukałem dokładnie.

  1. W routerze dla Lan ustaw maskę podsieci na 255.255.252.0 Powinna być taka sama dla Lan jak jest w Wan

  2. Unikaj ustawień typu automat tj. np. szerokość kanału ustaw na 20 Mhz

  3. Tryb sieci dopasuj do tego jaki ustawiasz dla karty sieciowej w komputerze. Jeśli masz wybrane bgn to znaczy, że są wszystkie tryby naraz dostępne a to nie zawsze jest korzystne.

Po wprowadzeniu zmian w pierwszej kolejności zrestartuj modem od dostawcy, a po zalogowaniu dołącz dopiero swój router.

Ustawiłem maskę podsieci dla LAN tak jak zasugerowałeś oraz szerokość kanału. Dodatkowo sobie o tym poczytałem i faktycznie 20stka jest rzekomo stabilniejsza. Uprzednio jeszcze pobrałem sterownik do karty sieciowej ażeby zainstalować/zaktualizować ją na nowo. Zobaczę czy te czynności pomogą zwalczyć mój problem. Mam jednak jeszcze pytanie odnośnie ustawień samej karty sieciowej (adekwatnie do 3 punktu, który napisałeś).

To jest tak, że możesz wybrać tryb pracy sieci bezprzewodowej. Adekwatnie do wybranego trybu router między innymi będzie oferował maksymalną prędkość przesyłu po sieci radiowej. Odpowiednio dla trybu b: max 7,2 mbit/s, dla trybu g: max 20 mbit/s dla trybu n: 150 mbit/s. Ostatni tryb ciężko uzyskać ze względu na zużycie dużych zasobów i konieczność zapewnienia najbardziej bezkolizyjnej transmisji na linii nadawca -> odbiorca. Zależnie od tego jaką masz prędkość internetu tak powinieneś dobrać tryb pracy sieci. Tryb pracy sieci winien być taki sam w odbiornikach jak w nadajniku. Osobiście nie polecam trybów auto czy ustawiania obsługi wszystkich trybów naraz. Jeśli chodzi o ustawienia preamble to jest to długość preambuły. Jeżeli używasz mało urządzeń w wi-fi a odległość od routera jest niewielka ustaw na short. Poprawi się stabilność pracy i zmniejszą się zakłócenia. Tryb AdHoc polecam w ogóle wyłączyć i nie używać, bo pozwala on niektórym urządzeniom na nawiązanie połączenia z routerem kiedy tylko znajdą się w zasięgu nadajnika. Po takiej optymalizacji w połączeniu ze wcześniejszymi ustawieniami powinna się poprawić praca wi-fi.

Od kiedy zrobiłem kroki związane z przeinstalowaniem sterowników i ustawieniem parametrów podanych przez Ciebie problem przestał występować. Mam nadzieję, że to nie jest zwykły zbieg okoliczności a rozwiązanie tego uciążliwego problemu. Dzięki za pomoc :slight_smile: