Problem z rozpakowaniem tar.gz w Linux Mandriva2007

Mam problem z rozpakowywaniem tarów gz i tzrów bz w mandrywie 2007.

Chcac rozpakować poleceniem :

[yarecki@localhost ~]$ tar zxvf gg2-2.3.0.tar.gz

tar: gg2-2.3.0.tar.gz: Nie można open: Nie ma takiego pliku ani katalogu

tar: Błąd nie do naprawienia: koniec

tar: Child returned status 2

tar: Zakończenie z błędem z powodu uprzednich błędów

[yarecki@localhost ~]$

Takie coś mi wyskakuje i nic nie mogę zainstalowac.

Poleceniem urpmi instaluje i aktualizuje sie dobrze .

Prosze o pomoc i wyjasnienie mi tego jak to się wkoncu robi bo mnie juz trafia coś.

System jest super ale te instalacje do D.

// Poprawiłem Twój post - dodałem tagi code.

Kaka’

Dla Linuxa mamy dział na forum >>przenoszę

a jestes w katalogu w ktorym lezy archiwum ktore probujesz rozpakowac?

W archiwum,nie czaje.

pobrałem tego tara i jest na pulpicie i sobie otwieram konsole i jak wpisze ten plik to mi własnie taki komunikat w konsoli wyskakuje jak podałem.

Mecze sie z tą mandriwa z miesiac i jeszcze nie bardzo czje oco tu chodzi z plikami wiec poto ten post bo na forach to jest kilka mozliwosći i nic mi nie dziaea.

cd /home/nazwa_użykownika/Desktop

tar zxvf gg2-2.3.0.tar.gz

to jak jest na pulpicie to musisz dac:

cd /home/twoja_nazwa_uzytkownika/Desktop

i po tym dopiero tar …

Oki.

Wkoncu mi ktoś to normalnie wyjasnił jak nalerzy.

Dzieki bardzo,ale akurat ten progran cos nie odpowiada i nie da się potem dalej zainstalowac.

Zamykam temat.

jakto się nie da zainstalowac? A pewny jesteś że wiesz jak go zainstalować?

yarecki2 - proszę używać polskich znaków w pisowni postów.

Witam ponownie.

Pisząc poprzedni post że zamykam już ten temat popełniłem błąd,iż do tej pory nie udaje mi się zainstalować żadnego programu.

Początek jest już ok.,tzn katalog i do momentu ponownego cd jakiś program jest jeszcze czasami dobrze lecz potem ./configure już pojawia sie problem iż pisze że niema takiego katalogu a wpisuje to co się rozpakowało wcześniej oczywiśćie,lub się otwiera i potem jak wpisze $ make to innym razem tu pisze że brak katalogu.

W danym katalogu czyli cd /home/nazwa /Desktop,lub inny gdzie się znajduje ta instalka

Znalazłem kilka opisów i nic z nich nie można zrozumieć,tak samo jak zainstalować jave .

Może w końcu ktoś to mi iwogule na jakimś forum wyjaśni pokloej co gdzie i jak.

a z jakim dokladnie programem masz problem ? rzuc linkiem to zobacze u siebie

Witam po długiej przerwie.

miałem problem z rozpakowaniem GG2 ale dałem sobie spokój z nim.

Prawdopodobnie cos nie zgadzało się z kernelani ,tzn.kernelem i kernelem-source były inne jeśli to ma jakies znaczenie w linuxie.

Teraz mam problem z zainstalowaniem i uruchomieniem karty wi-fi Edimax EW-7128g na Linux Mandriwa 2007 i z opisów które znalazłem w googlach nic nie ma pod Mandriwe.

Problem mam również z instalacją ndiswraperem lub cos w tym stylu,w opisach jest ze skonfigurować nowe połączenie w panelu,a tam wogóle niema takiej opcji.

Jeżeli wie ktoś jak i oco tu chodzi z ta karta to proszę o opis dokładnej instalacji i konfiguracji.

Próbowałem na kilku sterownikach i zawsze cos nie było według tych opisów co znalazłem,lecz te opisy to od innych dystrybucji i według README więc mogła być coś nie tak.

Wcześniej miałem Acces Pointa z innej sieci jak jeszcze dobrze działała i przez gniazdo śiećiowe.

Ponieważ zapomniałeś o bardzo ważnym szczególe, czyli zapomniałeś dodać minusa przed xvzf, więc polecenie powinno wyglądać tak

tar -xvzf gg2-2.3.0.tar.gz

tym poleceniem na pewno rozpakujesz :slight_smile:

Tak w ogóle wszystko jest w urpmi, nie powinno się wszystkiego kompilować, gdyż używając RPM i źródeł można sobie bałagan zrobić w systemie a to może doprowadzić do niestabilności systemu. Kompilować się powinno w dzisiejszych czasach tylko to czego nie można znaleźć w RPM lub deb czy innym pakiecie :slight_smile:

Ndiswrapper służy do instalacji windowsowych sterowników dla kart sieci bezprzewodowcyh, więc kliknij prawym klawiszem myszy na ikonce z połączeniem sieciowym, która znajduje się w trayu i z menu wybierz konfiguracja sieci potem wybierasz z listy połączenie bezprzewodowe klikasz dalej i powinno wyskoczyć okienko dialogowe z pytanie czy chcesz użyć sterowników linuksowych (o ile takie są w jądrze systemu) czy instalować przez ndiswrapper sterowniki windowsowe. Jeśli nie masz lub nie chcesz korzystać ze sterowników linuksowych to zaznaczasz tą opcję z ndiwrapper i klikasz dalej i w tym momencie, jeśli nie masz zainstalowanego ndiswrappera zostanie on zainstalowany z płyty instalacyjnej. Jak już zainstaluje się ndiswrapper, kreator instalacji poprosi Cię o podanie lokalizacji z plikiem sterującym twoją kartę sieciową. Pamiętaj, że sterowniki windowsowe mają roższerzenie inf. Jak już załadujesz sterownik to dalej powinieneś sobie już poradzić, gdyż zostanie Ci tylko podać informacje dotyczące twojej sieci :slight_smile:

Pozdrawiam!

hmmm… Ja mam podobny błąd ale w ubuntu:) Też powinnam dodać minusa razem z -xvjf?? Np. tar -xvjf .tar.bz2 ?? Za pomoc będe bardzo wdzięczna :slight_smile:

Dzięki za podpowiedz i sprawdzę to z dodaniem minusa jak uruchomię kartę sieciową,bo jak narazie to sprawdziłem 4 sterowniki znalezione na różnych forach i stronie producenta tej karty i żaden nie chce mi poprawnie działać.

Udał mi się uruchomić kartę ale jak wyświetli się lista sieci to odrazu cały system staje się martwy i tylko ponowny restart powoduje jego ponowne uruchomienie.

Z kolejnym sterownikiem udało się uruchomić i skonfigurować daną sie c która działała przez jakiś czas poczym teraz to nawet system nie zdąży się załadować tylko przed załadowaniem KDE wszystko sie zatrzymuje.

Z miłą chęcią bym sobie zainstalował sterownik urpmi jak tylko by takowy był i bi normalnie działał bo już np kernel-source sobie tak instalowałem ściągając poprzez windowsa,a potem z linuxa przenosiłam i instalowałem.

Ndiswrapper i proba zainstalowania sterowników windowsowych nie powiodła sie bo system stwierdził iż nie posiada urząądzenia odpowiadajacego tym sterownikom,wyprobowałem kilka.

Linux jest juz od X czasu a ći wszyscy (prawie) producenci mogli by sterowniki dodawać a nie tylko na ten mułowaty,oklepany,drogi,beznadziejny WINDOWS co trzeba co jakiś czas instalować bo sie wiesza lub go wiruchy żrą.

Jedyne wyjśćie to kupic sobie Acces Pointa i miec problem z głowy z tymi kartami.

Może znajdzie sie osoba co sprawdziła i u której jakiś sterownik działa do tej karty.

A jeszcze takie pytanie co do podłączenia bramki woip do kompa i korzystanie z telefonji internetowej za pomoca karty wi-fi co pewnie jest nie możliew i bez acces pointa się nie obendzie (tak mysle)