Problem z rozszerzeniem partycji

Witam,

Mam problem z rozszerzeniem partycji. Zmniejszyłem dysk C do interesującej mnie wielkości i teraz chciałbym powiększyć dysk D o nieprzydzielone miejsce, ale niestety nie mogę tego zrobić. Próbowałem w zarządzaniu dyskami w windowsie i w programie easeus partition master. Poniżej zrzuty z programów:

EaseUS:

easeus1.png

Nieprzydzielone miejsce musi przylegać do partycji D, a więc musi się znajdować po lewej, a nie po prawej partycji C.

Bezproblemowo to się dołącza nieprzydzielone miejsce gdy ono leży bezpośrednio po prawej stronie partycji do której ma być dodane. Jest dla mnie trochę dziwne, że ktoś tak dzielił i nazywał partycje jak u ciebie: D jest przed (po lewej stronie) C.

W tej sytuacji należy wykonać przesuwanie partycji ( w twoim przypadku należy przesunąć partycję C) aby wolne miejsce mogło być dołączone do D.

Nie mam doświadczenia co do szczegółów tej operacji i jej bezpieczeństwa dla danych. Musisz mieć świadomość że taka operacja zrobiona przez niedoświadczonego może być fatalna w skutkach :slight_smile:

 

Użyj do tego programu Easeus Partition Master(rozumiem, że na dysku “C:” masz zainstalowany system).

Najprościej będzie przesunąć dysk “C:” - klikamy na dysk “C:” i trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy przesuwamy dysk C do końca na prawo i puszczamy przycisk myszy. Tym sposobem masz wolną przestrzeń koło dysku “D:” - teraz możesz rozszerzyć dysk D “łapiąc” za jego prawą krawędź i jednocześnie maksymalnie przesunąć w prawo.

Spróbuj AOMEI Partition Assistant.Jest świetny i po polsku.

Wielkość partycji możesz zmniejszać z lewej lub z prawej strony. Musisz partycję C zmniejszyć z takiej strony aby obszar nieprzydzielony sąsiadował z partycją D i wówczas  będzie można powiększyć partycję D o ten nieprzydzielony obszar.

Jeżeli już zmniejszyłeś partycję C z niewłaściwej strony to musisz najpierw ponownie ją połączyć z tym nie przydzielonym obszarem i dopiero potem dokonać jej zmniejszenia z właściwej strony.

A wydajność ? Tak dysku się nie dzieli .

Udało się :slight_smile: Wielkie dzięki Panowie :wink:

A jak powinien być podzielony dysk? Zawsze robiłem tak, że na samym dysku C instalowalem windowsa, nic wiecej, a dodatkowy dysk sluzyl do przechowywania danych.

HDD (ruchome głowice) to nie SSD . Sektory należące do jednej partycji nie powinny być przedzielone sektorami należącymi do innej partycji , a jak jest inaczej , to należy spodziewać się utraty wydajności zapisu i odczytu , a szczególnie “tragiczny” może być transfer wewnętrzny w obrębie tej partycji (głowica musi dokonać przeskoku) . 

Proszę Cię w takim razie o podpowiedź jak te sektory ułożyć w odpowiedniej kolejności :wink:

Pokaż obrazek z okna Zarządzania dyskami, jak to obecnie wygląda.

Proszę:

 

Teraz to nie da się “wiele*” zrobić . Trzeba o tym myśleć podczas zakładania partycji (ja używam GPARTED) i instalacji systemu .

* Można pomyśleć o zrobieniu lustrzanej kopii zapasowej na dysku zewnętrznym (CHKDSK & DEFRAGMENTACJA & GPARTED) , ponownym partycjonowaniu dysku i przywróceniu  systemu (GPARTED) . Dobrze jest mieć płytę z systemem w przypadku kłopotów z bootowaniem systemu (naprawa sektora startowego , choć w Twoim przypadku “100 MB Zastrzeżone przez system” bym nie ruszał) . Nie jest to zajęcie dla “nowicjuszy” .

Nie musi powiększać C o nie przydzielone miejsce i ponownie zmniejszać jej z drugiej strony - wystarczy przesunąć partycję.

Gdzie Ty widzisz “Sektory należące do jednej partycji przedzielone sektorami należącymi do innej partycji”?

@Cedar

Ty ślepy jesteś ? Popatrz na pierwsze zdjęcie ! Ty wiesz co to jest realokacja (gdy odcinamy z partycji po lewej stronie i ile trzeba przestrzeni zapasowej aby operacja ta powiodła się ?) ile to trwa ?

Bzdury to Ty piszesz !

Udowodni, że Cedar pisze bzdury, ale zrób to w sposób bardziej kulturalny, programy typu Easeus radzą sobie  bez najmniejszego problemu, w czasie krótszym niż mogło by się wydawać, nie szukaj problemu gdzie go nie ma…