Problem z RX 5700 XT

Odświeżę troszkę kotleta.

Kupiłem dzisiaj RX 5700 XT (wersję Gigabyte Gaming OC). Zainstalowałem najpierw poprzednią wersję sterowników (bodajże 20.1.2) a potem zaktualizowałem. Podczas grania w Heroes of The Storm zauważyłem to co autor tematu. Ekran robił się czarny na kilka sekund po czym wracało to do normy. Odinstalowałem sterowniki i zainstalowałem te zalecane (20.1.2). Jest to samo.

Postanowiłem więc że skorzystam z Waszych porad i odinstaluję Adrenalin i pozwolę systemowi na pobranie gołych sterowników. I tutaj zaczyna się problem. Po zrestartowaniu komputera widzę tylko “to”, Dodam jeszcze, że na poprzedniej karcie (staruszku GTX 660) nie miewałem takich problemów.

Wydzieliłem post do nowego wątku by nie robić bałaganu.

Nowe sterowniki tj Adrenalin 2020 na niektórych konfiguracjach mają własnie takiego buga o którym piszesz. Rozwiązań jest kilka.

  • podnosisz najniższy stan zegara w WattMan. Bug prawdopodobnie się bierze stąd iż karta chce wejść w tryb oszczędzania energii

  • wyłączasz wszelkiego rodzaju ulepszacze tj. Freesync, Image Sharpening, Radeon Boost, Enhanced sync, Radeon Chill.

  • wyłączasz nakładkę AMD

  • instalujesz Drivery 19.12.1 czyli ostatnie Adrenalin 2019. Na tychże sterownikach ludzie mają najmniej problemów.

W sumie troszkę się wczoraj pobawiłem.
-wyłączyłem freesync
-wszelkie boosty mam wyłączone

Gdzie znaleźć stare drivery?

System zainstalował generyczne sterowniki. Czyli takie wyłącznie z podstawowymi funkcjami potrzebnymi do wyświetlenia pulpitu oraz do działania systemu. Teraz ty musisz zainstalować już sterowniki dedykowane.
Posłuchaj się @LORDEK bo dobrze pisze. Najnowsze sterowniki mają właśnie ten błąd który opisujesz:

Known Issues:
A black screen may occur when performing a mode change with a limited number of displays on Radeon RX 5700 series graphics products.

Błąd ten jest zanany AMD i pewnie zostanie poprawiony w nowej wersji sterowników. Pozostaje zatem cierpliwie czekać na nową wersję.

Sterowniki znajdziesz tu:

https://www.amd.com/en/support/previous-drivers/graphics/amd-radeon-5700-series/amd-radeon-rx-5700-series/amd-radeon-rx-5700-xt

Co do buga z czarnym ekranem to na 20.2.1 problem występuje już w mniejszej ilości gier i jedną z nich jest właśnie HotS - przynajmniej tak zgłaszają użytkownicy. Karta ma problem z pracą przy niskim obciążeniu, bo źle działają jej stany. Podobno AMD już pracuje nad całkowitą eliminacją problemu - gdzieś był wpis, zdaje się na Reddicie, że znaleźli główną przyczynę.

Podobna jazda była z pierwszymi Adrenalin 2019 i tak po dwóch miesiącach wszystko zostało poprawione. Dlatego ja nigdy nie oczekuję pełnej stabilności jak sterowniki są przebudowywane od zera, a tym są teraz 2020, gdzie większość problemow wynika własnie z tego kombajnu jakim jest Radeon Settings.Ja na RX480 miałem czarny ekran przy 19.12.2. Zrobiłem cofkę do 19.12.1 i wróciłem do Adrenalin 2020 wraz z pierwszą styczniową paczką, teraz siedzę na 20.1.4 i patrzę czy 20.2.1 można już spokojnie instalować - zazwyczaj daję sobie minimum tydzień, bo AMD potrafi nawet dzień później podmienić sterowniki bez zmiany numerka no i wyjdą ewentualne bolączki.