Problem z SATA - nie widzi dysku


(Pyqs) #1

Witam

Mam kiepski problem – posiadam na płycie tylko jedno gniazdo ATA a posiadam 2 Dyski oraz Napęd DVD również ATA. No i nijak to podłączyć jednocześnie – dotychczas za każdym razem kiedy potrzebowałem coś z CD/DVD rozbierałem klape i odczepiałem jeden z dysków. W końcu kupiłem przejściówkę ATA na SATA myślałem, że to rozwiąże problem no i kicha :slight_smile: Bios nie widzi dysku z Sata – cudowałem różne kombinacje z złączką, raz podpinałem Cd raz dysk i tylko straciłem czas. Ostatnia nadzieja w was dobrzy ludzie :wink:

Pozdrawiam Serdecznie


(piNwin^) #2

Czekaj, nie rozumiem co ty w ogólnie napisałeś.

Masz 2 dyski o interfejsie ATA i jeden napęd DVD również o interfejsie ATA, rozumiem, że chcesz mieć wszystkie rzeczy podłączone.

Jak napisałeś kupiłeś przejściówkę z ATA na SATA, ale po co? skoro masz wszystko pod ATA? powinieneś odwrotną SATA->ATA, żeby miec wszystko podłączone. Oczywiście będzie to działać, jeśli masz złącze SATA na płycie głównej (http://www.allegro.pl/item398675540_prz ... _ak92.html)


(Chemiczny Kali) #3

pokaż ów wynalazek jaki zakupiłeś... ja mam przejściówkę którą podłączam DVD pod SATA (mając wyłączony kontroler IDE komp szybciej mi chodzi) i mnie wsio działa... :-o

a zworki na urządzeniu które podpinasz pod SATA muszą być ustawione na Cable Select lub zupełnie wyjęte... :slight_smile:


(Pyqs) #4

No może troche popieprzyłem :slight_smile: Kupiłem taką przejściówke: http://www.allegro.pl/item406817776_ada ... rzecz.html Mam gniazda SATA na płycie głównej.


(Adalbert) #5

masz 2 dyski i cdrom na ata?

a na płycie głównej masz tylko jeden port ata? a masz port sata? no i wrzuć linka do swojej przejściówki.


(Himmak5g) #6

No jeśli na płycie masz same złącza ATA to sata Ci nie zadziała


(Chemiczny Kali) #7

to jest odwrotna przejściówka... podłączysz urządzenie SATA do płyty głównej która nie ma SATA a Ty chcesz podłączyć ATA do SATA... niestety zły zakup... :frowning:


(Pyqs) #8

To wszystko wyjaśnia :slight_smile: To kara za niewiedze :wink: Dziękuje wszystkim za chęć pomocy. Może ktoś jeszcze pokaże mi jak te cudo powinno wyglądać?


(piNwin^) #9

Podałem link w pierwszym moim poście to co Ci jest potrzebne. Ty kupiłeś odwrotnie i dlatego nie działa.

Wystarczyło logicznie pomyśleć jak to chcesz zrobić, czy masz IDE czy SATA :slight_smile:


(mati75) #10

http://www.allegro.pl/item409178554_prz ... _ak92.html


(Chemiczny Kali) #11

podłącz tym napęd a dyski normalnie na taśmie IDE :slight_smile:


(Pyqs) #12

Troche się teraz zakręciłem. Chyba nie dostrzegam różnicy pomiędzy urządzonkami z linka mojego i tutejszego.

Gdzie tkwi haczyk? Kupie drugi raz to samo tylko dla odmiany z żółtym kabelkiem a nie czerwonym czy jak?


(Chemiczny Kali) #13

no akurat te dwie rzeczy są prawidłowe... :slight_smile:

Ty kupiłeś http://www.allegro.pl/item406817776_ada ... rzecz.html spójrz... w Twoim złącze jest prosto przy płytce a w tamtych pod kątem by się pokrywały z płaszczyzną napędu a Twoja prosto - wpina się w płytę główną... :slight_smile:


(Pyqs) #14

Przepraszam... namieszałem w drugim poście. Wkleiłem zły link. :oops: Moja złączka to ta http://www.allegro.pl/item405930248_adapte r_przejsciowka_sata_na_ide_ata_dobra_rzecz.html Dlatego nie widziałem różnicy pomiędzy nimi. A jeśli ta jest właściwa to wracam do punktu wyjścia. Przepraszam za tą kałabange... problem więc nadal aktualny i ponownie proszę o pomoc


(Chemiczny Kali) #15

jak masz takie coś to musi Ci to działać... :shock: a zworki przestawiłeś jak napisałem?

jaką masz płytę główną? podaj pełną nazwę albo linka do niej...

i jeszcze napisz czy tak w ogóle to czy instalowałeś sterowniki SATA do płyty głównej i czy kontroler SATA jest włączony w BIOSie... :slight_smile:


(Pyqs) #16

Nazwa płyty - Intel Corporation D945GNT

Ze zworkami też kombinowałem i ni bat

Sterowników SATA nie instalowałem / kontroler SATA w BIOSie... brzmi obiecująco ale szczerze nie wiem jak się go włącza, wyłącza i nic tam jeszcze nie majstrowałem :slight_smile:

Jeszcze jedne dziwne zjawisko - gdy podpinam przejściówke do napędu CD - nie chce się wysuwać. Puki jej tam nie ma (same zasilanie) śmiga


(Chemiczny Kali) #17

płyta pod komputer bardziej biurowy... no CD z nią musiał być dostarczony i tam jest sterownik SATA bo jeśli nic nie majstrowałeś w BIOSie to domyslnie kontroler powinien być włączony... :slight_smile:

weź takie coś... klikasz prawym na ikonę Mój komputer i wybierasz Zarządzaj następnie Menedżer urządzeń rozwijasz zakładkę Kontrolery IDE ATA/ATAPI i robisz z tego zrzut ekranu do którego linka umieszczasz w poście.

Obrazek wklejasz na http://img.wklej.org/


(Pyqs) #18

4108138551.jpg

A sterownik zaraz gdzieś odkopie :wink:


(Chemiczny Kali) #19

Serial ATA Storage Controller - no to nie ma grzyba MUSI działać... :?

czy BIOS widzi urządzenie podłączone przez tą przejściówkę? może sprawdź to u kogoś może coś jest z tym nie teges że się knoci...