Problem z SATA - nie widzi dysku

Witam

Mam kiepski problem – posiadam na płycie tylko jedno gniazdo ATA a posiadam 2 Dyski oraz Napęd DVD również ATA. No i nijak to podłączyć jednocześnie – dotychczas za każdym razem kiedy potrzebowałem coś z CD/DVD rozbierałem klape i odczepiałem jeden z dysków. W końcu kupiłem przejściówkę ATA na SATA myślałem, że to rozwiąże problem no i kicha :slight_smile: Bios nie widzi dysku z Sata – cudowałem różne kombinacje z złączką, raz podpinałem Cd raz dysk i tylko straciłem czas. Ostatnia nadzieja w was dobrzy ludzie :wink:

Pozdrawiam Serdecznie

Czekaj, nie rozumiem co ty w ogólnie napisałeś.

Masz 2 dyski o interfejsie ATA i jeden napęd DVD również o interfejsie ATA, rozumiem, że chcesz mieć wszystkie rzeczy podłączone.

Jak napisałeś kupiłeś przejściówkę z ATA na SATA, ale po co? skoro masz wszystko pod ATA? powinieneś odwrotną SATA->ATA, żeby miec wszystko podłączone. Oczywiście będzie to działać, jeśli masz złącze SATA na płycie głównej (http://www.allegro.pl/item398675540_prz … _ak92.html)

pokaż ów wynalazek jaki zakupiłeś… ja mam przejściówkę którą podłączam DVD pod SATA (mając wyłączony kontroler IDE komp szybciej mi chodzi) i mnie wsio działa… :-o

a zworki na urządzeniu które podpinasz pod SATA muszą być ustawione na Cable Select lub zupełnie wyjęte… :slight_smile:

No może troche popieprzyłem :slight_smile: Kupiłem taką przejściówke: http://www.allegro.pl/item406817776_ada … rzecz.html Mam gniazda SATA na płycie głównej.

masz 2 dyski i cdrom na ata?

a na płycie głównej masz tylko jeden port ata? a masz port sata? no i wrzuć linka do swojej przejściówki.

No jeśli na płycie masz same złącza ATA to sata Ci nie zadziała

to jest odwrotna przejściówka… podłączysz urządzenie SATA do płyty głównej która nie ma SATA a Ty chcesz podłączyć ATA do SATA… niestety zły zakup… :frowning:

To wszystko wyjaśnia :slight_smile: To kara za niewiedze :wink: Dziękuje wszystkim za chęć pomocy. Może ktoś jeszcze pokaże mi jak te cudo powinno wyglądać?

Podałem link w pierwszym moim poście to co Ci jest potrzebne. Ty kupiłeś odwrotnie i dlatego nie działa.

Wystarczyło logicznie pomyśleć jak to chcesz zrobić, czy masz IDE czy SATA :slight_smile:

http://www.allegro.pl/item409178554_prz … _ak92.html

podłącz tym napęd a dyski normalnie na taśmie IDE :slight_smile:

Troche się teraz zakręciłem. Chyba nie dostrzegam różnicy pomiędzy urządzonkami z linka mojego i tutejszego.

Gdzie tkwi haczyk? Kupie drugi raz to samo tylko dla odmiany z żółtym kabelkiem a nie czerwonym czy jak?

no akurat te dwie rzeczy są prawidłowe… :slight_smile:

Ty kupiłeś http://www.allegro.pl/item406817776_ada … rzecz.html spójrz… w Twoim złącze jest prosto przy płytce a w tamtych pod kątem by się pokrywały z płaszczyzną napędu a Twoja prosto - wpina się w płytę główną… :slight_smile:

Przepraszam… namieszałem w drugim poście. Wkleiłem zły link. :oops: Moja złączka to ta http://www.allegro.pl/item405930248_adapte r_przejsciowka_sata_na_ide_ata_dobra_rzecz.html Dlatego nie widziałem różnicy pomiędzy nimi. A jeśli ta jest właściwa to wracam do punktu wyjścia. Przepraszam za tą kałabange… problem więc nadal aktualny i ponownie proszę o pomoc

jak masz takie coś to musi Ci to działać… :shock: a zworki przestawiłeś jak napisałem?

jaką masz płytę główną? podaj pełną nazwę albo linka do niej…

i jeszcze napisz czy tak w ogóle to czy instalowałeś sterowniki SATA do płyty głównej i czy kontroler SATA jest włączony w BIOSie… :slight_smile:

Nazwa płyty - Intel Corporation D945GNT

Ze zworkami też kombinowałem i ni bat

Sterowników SATA nie instalowałem / kontroler SATA w BIOSie… brzmi obiecująco ale szczerze nie wiem jak się go włącza, wyłącza i nic tam jeszcze nie majstrowałem :slight_smile:

Jeszcze jedne dziwne zjawisko - gdy podpinam przejściówke do napędu CD - nie chce się wysuwać. Puki jej tam nie ma (same zasilanie) śmiga

płyta pod komputer bardziej biurowy… no CD z nią musiał być dostarczony i tam jest sterownik SATA bo jeśli nic nie majstrowałeś w BIOSie to domyslnie kontroler powinien być włączony… :slight_smile:

weź takie coś… klikasz prawym na ikonę Mój komputer i wybierasz Zarządzaj następnie Menedżer urządzeń rozwijasz zakładkę Kontrolery IDE ATA/ATAPI i robisz z tego zrzut ekranu do którego linka umieszczasz w poście.

Obrazek wklejasz na http://img.wklej.org/

4108138551.jpg

A sterownik zaraz gdzieś odkopie :wink:

Serial ATA Storage Controller - no to nie ma grzyba MUSI działać… :?

czy BIOS widzi urządzenie podłączone przez tą przejściówkę? może sprawdź to u kogoś może coś jest z tym nie teges że się knoci…