Problem z Seagate Barracuda 500GB

Witam :slight_smile: Od jakiegoś czasu mam problem z dyskiem Seagate Barracuda o pojemności 500GB. Dysk cały czas pracuje i pracuje … bezustannie. Gdy włączam jakąkolwiek gre, po załadowaniu mapy mam wrażenie gdyby mój dysk pracował nad obliczeniami dla nasa… aktualnie posiadam windows 10, miałem też 8.1 i 7 ale było to samo. Wszystkie procesy w tle wyłączone, autostart systemu “opróżniony” zbędne apki z windows 10 usunięte lecz wciąż to samo. Dodam jeszcze, że podczas wykonywania benchmarka HDD Tune, seagate cichutko piszczał ( podsyłam ss )

Z góry bardzo dziękuje :wink:

Benchmark

Wyniki z zakładki Health:

Podaj specyfikacje cała komputera włącznie z marka, moca i modelem zasilacza.

Mój komputer to Lenovo 300s 11sh czyli
4GB Ram DDR4 2133 Mhz
Intel Core i3 6100
Grafika integrowana Intel HD 530
Zasilacz to random od lenovo, 240V

Robiłeś z live CD? Czy z tegoz dysku ? Dysk wygląda ok, ale ten spadek między 35a 40 bije pooczach. Czy ewentualnie mógłbyś powtórzyć test?

O jakich grach konkretnie mówisz? Nie jest to typowy komputer do gier, mało ramu, integra. Większosć rzeczy pewnie ejst swapowana, a dysk pewnie 5400 jeszcze.

Robiłem prosto z dysku. Jasne, ss niżej :wink:
( dysk znów po cichu sobie piszczał podczas testu )
test2
Mówię o grach dajmy na to np. League of Legends, World of tanks czy nawet cs:go, fortnite. Zdarzało się tak nawet gdy mój młodszy brat grał w minecrafta, dysk cały czas pracował. Przy głupim chodzeniu po stronach używając opery, chrome czy firefoxa ( otwarta 1/2 karty ) dysk potrafi wykonywać cuda…
Dysk 7200 obr/min

Nie powinno elcieć z dysku, który badasz, wyniki mogą być niemiarodajne wtedy :slight_smile: W tym screenie nie ma śladu tego spadku przy 35, natomiast pojawia się przy 5 i 20.

Tak czy inaczej: jeżeli HD Tune nie wykrył, a nie pisałeś żebyś tam w dalszych zakładkach, widział cos o bad sektorach etc., to raczej coś z mechaniką. Wspomniałeś o piskach, to jest objaw walniętych głowic, z drugiej strony kręcący się dysk może też mieć walnięty silnik, tzn. problem z rozkręceniem do odpowiedniej prędkości.

Niestety, jeżeli chodzi o perspektywy naprawy, to ich nie ma. Jeżeli, podkreślam, jeżeli mam rację (z 60%), to istnieje dużą szana, ze problem będzie się nasilał do całkowitej awarii włącznie. Jeżeli masz dostęp do innego zasilacza, to podłącz i sprawdź, oby Garoz miał rację, ze to on, ale nie sądzę. Jeżeli dysk jest na gwarancji zgrałbym najważniejsze dane, zrobił jeszcze screeny z tego programu pokazujące losowe spadki odczytu i reklamował.

1 polubienie

Po pierwsze używaj najnowszego HD Tune Pro.

Po drugie, ten dysk należy podpiąć do innego kompa jako drugi i dopiero wykonać test.

Po trzecie, zastosować na system dysk SSD, a ten dać na dane.

1 polubienie