Problem z Seagate Barracuda

Witam. 2 dni temu qpiłem nowy dysk Seagate Barracuda 7200.12 ST3250318AS 250 GB. Wszystko ładnie ,pięknie; dysk dość szybki, cichy i cena rozsądna. Jednakże nie mogę z niego korzystać! System instaluje sie normalnie (próbowałem XP,Vista,7) Sterowniki do płyty gł. również (oprucz Realtek HD ,który to najnowszy instaluje osobno). Dalej zaczynają się schody… Wspomniany Realtek na raty dał się raz zainstalować. Następne w kolejce były stery ATI. Niestety. System wiesza się na amen po Realteku czy ATI. Nawet CCleaner kaput czyli wszystko zapewne też… Restart PC = czarny ekran. Próbowałem wszystkiego (rózne systemy, tworzenie partycji, sterowniki osobno, oryginalne) oprucz grzebania w Biosie. Czy tam trzeba przestawić cos w RAID? Nie mam pojęcia. Wina z pewnością leży po stronie dysku bo aktualnie od roku jade na WD 80Gb i zero problemów. HELP!

Jak masz dysk w trybie AHCI czy IDE (ATA).

Dlaczego nie podałeś od razu specyfikacji (dla porównania patrz mój opis).

Podaj potem jaki masz BIOS.

Sterowniki oczywiście pobierasz najnowsze ze strony producenta MoBo a nie z CD.

Oczywiście masz minimum XP z SP2/3 i to nie modyfikowany tzw. Speedy czy Angel Edition itp. Nowe sterowniki nie współpracują już prawie z SP0/1.

Płyta gł. (GA-M57SLI-S4) czyli stery: nVIDIA Chipset Driver for 32Bit Vista , nVIDIA IDE Driver for 32Bit Vista no i ten Realtek. Więcej o tym dysku: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe … 8as-250-gb

zainstaluj hd tune zakładka health, nie sądzę by była to wina dysku, ten wd to sata czy ata ?

No HD Tune Pro 3.50 w zakładce Health nie mam nic. Na dysku pisze Serial ATA, a w trzecim podpunkcie coś takiego: Run your computer BIOS/system setup program.Enable thr new drive and set the option. Cos mam w Biosie włączyć? Mój bios to Award.

trza włączyć tryb zgodności z IDE dla kontrolera sata.

heh, sorki, przecież teraz korystam z WD80 :wink:

Dodane 25.12.2009 (Pt) 13:19

Oki, więc będę próbował z tym biosem…

Po pierwsze sprawdź jaka rewizja MoBo i wgraj najnowszy. Jeśli nie ten dysk to zmień tytuł.

W następnej kolejności postaw system w trybie AHCI.

Bios jest fabrycznie ustawiony (default) więc wolę tam nie grzebać, no chyba,że CD-ROM nie startuje sam.

Może się mylę ale chyba się udało. Już jade na Seagate :wink: a konfliktem w tym całym zamieszaniu najprawdopodobniej okazał się sterownik nVIDIA IDE Driver for 32Bit Vista, którego teraz pominąłem i wszystko śmiga jak należy. Jeśli ktoś jeszcze mógłby mi wyjaśnić do czego jest ten sterownik, i czy musi być zainstalowany, będę wdzięczny. Pozostaje mi jeszcze stworzyć partycję D i będę happy :slight_smile:

nie nie musi być zainstalowany, sterownik kontrolera IDE.