Problem z siecią - zła konfiguracja DNS?

Witam.

 

Mam w domu przyzwoity internet od lokalnego dostawcy - dość szybkie łącze i stabilne, nigdy nie było z nim problemów, a jest to małe miasto i można by się było spodziewać czegoś innego. Dla odmiany w Gdańsku posiadałem internet z UPC i Vectry i zawsze coś było nie tak.

 

Posiadam modem Cisco EPC2100R2 i przez długi czas wraz z nim działał router Tenda W311R. Zawsze wyglądało to tak, że rano podłączałem kable do sieci, a wieczorem wypinałem wtyczki z gniazda, aby rano znowu podłączyć. I gdy rano podłączałem, to często był problem, bo nie można było nawiązać połączenia z siecią i jedynym wyjściem było zalogowanie się w przeglądarce do routera, przejście do ustawień i zresetowanie tego urządzenia. Wtedy internet był od razu, ale irytowało mnie to resetowanie, choć przyznam, że raz na jakiś czas router od razu łączył z internetem. Kilka tygodni temu połączenie zaczęła zanikać regularniej, więc postanowiłem zmienić router.

 

Ostatnio kupiłem TP-LINK WL841N. Podłączyłem, skonfigurowałem, utworzyłem sieć bezprzewodową z hasłem i miałem nadzieję, że będzie lepiej. I w sumie jest jakby lepiej, ale nadal zdarza się, że internet zanika.

 

Uważam, że to coś z DNS. Skąd takie przypuszczenia? Gdy internet zaniknie i strona w Google Chrome nie chce się załadować, to jest jakiś komunikat dotyczący DNS. Kolejna sprawa, to instalowanie Linuxa, dystrybucji pochodzących od Ubuntu - zawsze podczas instalacji problematyczne jest nawiązanie połączenia. Wybieram sieć i wpisuję hasło, niby się połączy, ale internet nie działa. Kiedyś więc wpisałem w ustawieniach DNS Google: 8.8.8.8 i 8.8.4.4 i zresetowałem sieć poleceniem sudo service network manager restart i internet działał bez problemów. Teraz korzystam z Linux Mint i gdy w środku dnia zniknie mi połączenie, to resetuję je właśnie w taki sposób, co działa bez problemów. Alternatywą jest zalogowanie do routera i reset urządzenia, ale to trwa dłużej.

 

Jak sobie z tym poradzić? Może trzeba zmienić jakieś ustawienia w konfiguracji routera? Przejrzałem nawet instrukcję i tam nie było żadnej informacji na ten temat. Proszę o pomoc.

 

 

 

Na pewno jest możliwość ustawienia serwerów DNS na poziomie routera. Poszperaj dobrze i ustaw Googlowskie (czyli wymienione przez Ciebie 8.8.8.8 i 8.8.4.4). Dodatkowo na każdym systemie proponuję również lokalnie ustawić te same DNSy :slight_smile:

Jasne, udało mi się znaleźć i ustawiłem zgodnie z Twoją radą. Może pomoże, ale i tak wolałbym znać powód problemu i inny sposób rozwiązania.

 

Posiadasz zewnętrzny czy wewnętrzny adres IP od Twojego dostawcy? W przypadku tego drugiego, może być to wina źle skonfigurowanej sieci/serwera proxy/serwerów DNS. Możliwości jest kilka, ale nie jestem pewien czy Ty jako endpoint jesteś w stanie do tego dojść :wink:

 

W sumie nie wiem o co chodzi, ale na szybko sprawdziłem w google. :smiley:

 

Wg tej strony mój adres jest wewnętrzny.