Problem z skopiowaniem danych z dysku

witam mam laptopa HP a raczej mama , jakies stare badziewie z dyskiem 80 GB pod IDE 2,5"

padł mi system tzn logo windowsa xp pro przy właczaniu sie wyswietla , potem wywala niebieski ekran ze tylko mignie i i nawet nie jest sie wstanie odczytac o co chodzi.Nie da rady odpalic w trybie awaryjnym ani tego typu , próbowałem zrobic nakładke (aktualizacje)na windowsa 7/viste albo xp bez formata ale sie wiesza na logo windows przy rozpoczeciu instalacji(windows xp wywala podczas wyboru dysku jakis bład z dyskiem i nieda rady instalowac dalej tylko jest opcja zakoncz. Nie jest to wina grafiki bo linuxy live z CD działaja ok ttylko problemem jest to ze potrzebuje folder moje dokumenty i niemam pomysłu jak go odzyskac poniewaz nie mam do czego podłaczyc dysku 2,5 " , sata bym miał bo mam obudowe do zewnetrznego ale IDe nie.moze ma ktos jakis pomysł jak to zrobic ? pozdrawiam i prosze o pomoc

Albo czegoś nie rozumiem, albo coś przeoczyłem ze zmęczenia, bo niedawno z pracy wróciłem, ale jeżeli Linux live Ci odpala, to skopiuj zawartość folderu Moje dokumenty używając tego Linux-a. Przecież taki np. Ubuntu widzi partycje windowsowe. Podłącz jakiego pendrive’a, komórkę z pamięcią, mp3-kę, czy nawet aparat cyfrowy, jak nie masz zewnętrznego dysku USB. Folder Moje dokumenty chyba wiesz gdzie jest

tylko ze ubuntu sie wiesza podczas odpalania , patrzylem wersje od 8+ tylko mandrive 2009 udalo mi sieodpalic ale ona nie czyta dysku tzn NTFS i chce go konwertowac na jakis inny .sa jakies inne systemy by to skopiowac ?