Problem z sterownikami do SATA dla systemu Windows7

Oka zakładam własny temat (widocznie takie panują zwyczaje). Mam problem żeby zainstalować system w razie pytań pobrany z MS trial 90 dni (dostępny po rejestracji). Płyta główna to EP31 DS3L z tego linku http://www.gigabyte.pl/products/mb/spec … 3l_10.html (szukać jeszcze umiem). Poszukuję albo czy ktoś z userów już instalował w/w system na w/w płycie. Ponieważ sterowniki do SATY które pasują do Visty, XP (podawane w czasie instalacji na dyskietce ) nie pasują do 7. Na stronie Gigabyte są sterowniki tylko takie jakie podałem w linku. Dokładnie prosi o sterownik do kontrolera GIGABYTE GBB 36X. Doczytałem jeszcze ze można w BIOSIE można przełączyć mu tryb z SAT’A na IDE. (Jest taka funkcja ale jakoś też nie działa dokładnie chodzi mi o przełączenie jak przeczytałem z AHCI na IDE ).

Czy Windows 7 nie widzi dysku twardego w czasie instalacji?

Jak widać po ich stronie www, Gigabyte nie udostępnia tych sterowników dla tej płyty i może nie są wymagane?

W którym momencie instalacji dostajesz komunikat o tym kontrolerze (GBB 36X) ?

Spróbuj sterowników dla Windows 7 RC ze strony Intela - są tam przygotowane wersje na dyskietki dla 32 i 64 bit. U mnie na nowszej płycie Gigabyte z ICH10R dysk działa w trybie AHCI jak należy z Windows 7 RC x64. Myślę, że i u Ciebie z ICH7 i tą nowszą wersją systemu będzie OK.

cedar dysk nie jest widoczny. Prosi od razu o sterowniki albo dostarczone na penie albo na dyskietce. Z tymi sterownikami jest tak. Dokopałem się do wypowiedzi że GB ma je udostępnić dopiero w dniu lub po premierze 7. (nie wiem czy to prawda - tylko tak pisało na jednym z forum)

bshbc czy chodzi o te sterowniki:

Intel® Matrix Storage Manager

Supports SATA RAID 5/10 on specific desktop platforms, SATA RAID 0/1, AHCI, and matrix RAID on specific desktop and mobile platforms

OS: Windows 7 RC1, 32-bit*, Windows 7 RC1, 64-bit* ?

Tak wersja 8.9.0.1023

Oprócz instalatora pod Windows jest gotowa opcja na floppy dla 32bit i kolejna dla 64bit.

A swoją drogą to po ustawieniu w BIOS opcji On-Chip SATA Mode na Combined SATA powinny działać w trybie emulacji IDE bez dodatkowych sterowników. Te konieczne są przy wybraniu np. opcji Enhanced Więc jak będą problemy to spróbuj jeszcze w ten sposób.

Windows 7 RC 32bit/64bit zainstaluje się na dysku podłączonym pod kontroler SATA Intel nawet w trybie AHCI, więc jeśli nie planujesz używać kilku dysków w trybie RAID problem nie istnieje (ew. trzeba przepiąć wtyczkę SATA do innego gniazda na płycie głównej).

Wiesz bshbc nie widzę tam gotowej instalacji na floppy. Możesz podać linka?

Płyta Gigabyte EP31 DS3L nie ma kontrolera RAID (np. znanego z GA-965P-DS3 układu GBB360), więc albo podałeś zły model płyty głównej, albo instalator Windows7 ma urojenia. Zgadnij dlaczego nie wierzę w to drugie?

Sposób na ominięcie pierwszego z “problemów” podałem wcześniej.

32 bit - http://downloadcenter.intel.com/Detail_ … 3〈=eng

64 bit - http://downloadcenter.intel.com/Detail_ … 4〈=eng

Rozpakuj odpowiednią wersję na dyskietkę lub pendrive.

Nawiasem mówiąc to aTaSerwis ma rację i nawet w AHCI SATA powinno Ci działać z Windows 7 bez dodatkowych sterowników. Ja od początku jadę z wspomnianymi sterownikami od Intela najpierw z AHCI później RAID i nie mam żadnych problemów.

To dziwne ponieważ jak instalowałem na tym kompie dwa systemy (XP i Vista - aktualnie takie posiadam) to zawsze prosił o dyskietkę w celu zainstalowania sterowników. Z 7 mam tak samo od razu na początku komunikat że potrzebuje dodatkowych sterowników albo na penie albo na dyskietce. Wkładam dyskietkę (sterowniki mam na płycie CD i skopiowałem je właśnie z tej lokalizacji), otrzymuję komunikat że nie znaleziono zgodnych sterowników. Odznaczam wtedy takiego checkboxa i właśnie pokazuje mi się że potrzebuje sterowników tych co pisałem powyżej. Bez tego instalacja nie przechodzi dalej. Płyta to jest dokładnie ten model.

Tak pisze Everest: Nazwa płyty głównej: Gigabyte GA-EP31-DS3L v1 i tam mam na fakturze zakupu. Ponadto ta nazwa pojawia mi się GIGABYTE GBB 36X jak próbuje zainstalować stery z dyskietki.

A widziałeś ją kiedyś? własnoocznie? i napis na niej “GA-EP31-S3 L” również?

Istnieje płyta GA-P31-DS3 R sprzedawana wyłącznie jako OEM (Vobis i chyba NTT jej używały), i na niej rzeczywiście jest kontroler RAID GBB360. Ale nadal można się pozbyć “problemu” z instalacją windowsa (dowolnego) przepinając kabel SATA do jednego z czterech … eee … pomarańczowych(*) gniazdek (w każdym razie 4 są podłączone do chipsetu i mają inny kolor niż dwa pozostałe) .

(*) - sorry, może w tym modelu dawali akurat żółte. Albo czerwone. Te od kontrolera RAID są w innym kolorze, na płytach Gigabyte przeważnie tak jest.

Jak będę w domu to odkręcę obudowę. Płytę zakładał gościu przy mnie w serwisie (Komp na gwarancji. Poprzednia się spaliła jak uderzył piorun - zresztą poszło wtedy parę kompów w sieci). Bo teraz to daje mi do myślenia. Ale za godzinę będę wiedział.

Dodane 29.09.2009 (Wt) 12:23

Przepraszam ze dopiero teraz odpisuję. Sprawdzałem jest to płyta z L na końcu taka jak pisałem. Tak jest nadrukowane na płycie.

Mam RAID 0 i żadnych sterowników nie musiałem dokładać. Plyta również gigabyte tylko EP45-DS3R

Oka już jestem po instalacji. Po nagraniu na dyskietkę sterowników od Intela wszystko ładnie poszło.