Problem z sterownikami do SATA dla systemu Windows7


(system) #1

Oka zakładam własny temat (widocznie takie panują zwyczaje). Mam problem żeby zainstalować system w razie pytań pobrany z MS trial 90 dni (dostępny po rejestracji). Płyta główna to EP31 DS3L z tego linku http://www.gigabyte.pl/products/mb/spec ... 3l_10.html (szukać jeszcze umiem). Poszukuję albo czy ktoś z userów już instalował w/w system na w/w płycie. Ponieważ sterowniki do SATY które pasują do Visty, XP (podawane w czasie instalacji na dyskietce ) nie pasują do 7. Na stronie Gigabyte są sterowniki tylko takie jakie podałem w linku. Dokładnie prosi o sterownik do kontrolera GIGABYTE GBB 36X. Doczytałem jeszcze ze można w BIOSIE można przełączyć mu tryb z SAT'A na IDE. (Jest taka funkcja ale jakoś też nie działa dokładnie chodzi mi o przełączenie jak przeczytałem z AHCI na IDE ).


(Cedar) #2

Czy Windows 7 nie widzi dysku twardego w czasie instalacji?

Jak widać po ich stronie www, Gigabyte nie udostępnia tych sterowników dla tej płyty i może nie są wymagane?

W którym momencie instalacji dostajesz komunikat o tym kontrolerze (GBB 36X) ?


(bshbc) #3

Spróbuj sterowników dla Windows 7 RC ze strony Intela - są tam przygotowane wersje na dyskietki dla 32 i 64 bit. U mnie na nowszej płycie Gigabyte z ICH10R dysk działa w trybie AHCI jak należy z Windows 7 RC x64. Myślę, że i u Ciebie z ICH7 i tą nowszą wersją systemu będzie OK.


(system) #4

cedar dysk nie jest widoczny. Prosi od razu o sterowniki albo dostarczone na penie albo na dyskietce. Z tymi sterownikami jest tak. Dokopałem się do wypowiedzi że GB ma je udostępnić dopiero w dniu lub po premierze 7. (nie wiem czy to prawda - tylko tak pisało na jednym z forum)

bshbc czy chodzi o te sterowniki:

Intel® Matrix Storage Manager

Supports SATA RAID 5/10 on specific desktop platforms, SATA RAID 0/1, AHCI, and matrix RAID on specific desktop and mobile platforms

OS: Windows 7 RC1, 32-bit*, Windows 7 RC1, 64-bit* ?


(bshbc) #5

Tak wersja 8.9.0.1023

Oprócz instalatora pod Windows jest gotowa opcja na floppy dla 32bit i kolejna dla 64bit.

A swoją drogą to po ustawieniu w BIOS opcji On-Chip SATA Mode na Combined SATA powinny działać w trybie emulacji IDE bez dodatkowych sterowników. Te konieczne są przy wybraniu np. opcji Enhanced Więc jak będą problemy to spróbuj jeszcze w ten sposób.


(Ataserwis) #6

Windows 7 RC 32bit/64bit zainstaluje się na dysku podłączonym pod kontroler SATA Intel nawet w trybie AHCI, więc jeśli nie planujesz używać kilku dysków w trybie RAID problem nie istnieje (ew. trzeba przepiąć wtyczkę SATA do innego gniazda na płycie głównej).


(system) #7

Wiesz bshbc nie widzę tam gotowej instalacji na floppy. Możesz podać linka?


(Ataserwis) #8

Płyta Gigabyte EP31 DS3L nie ma kontrolera RAID (np. znanego z GA-965P-DS3 układu GBB360), więc albo podałeś zły model płyty głównej, albo instalator Windows7 ma urojenia. Zgadnij dlaczego nie wierzę w to drugie?

Sposób na ominięcie pierwszego z "problemów" podałem wcześniej.


(bshbc) #9

32 bit - http://downloadcenter.intel.com/Detail_ ... 3〈=eng

64 bit - http://downloadcenter.intel.com/Detail_ ... 4〈=eng

Rozpakuj odpowiednią wersję na dyskietkę lub pendrive.

Nawiasem mówiąc to aTaSerwis ma rację i nawet w AHCI SATA powinno Ci działać z Windows 7 bez dodatkowych sterowników. Ja od początku jadę z wspomnianymi sterownikami od Intela najpierw z AHCI później RAID i nie mam żadnych problemów.


(system) #10

To dziwne ponieważ jak instalowałem na tym kompie dwa systemy (XP i Vista - aktualnie takie posiadam) to zawsze prosił o dyskietkę w celu zainstalowania sterowników. Z 7 mam tak samo od razu na początku komunikat że potrzebuje dodatkowych sterowników albo na penie albo na dyskietce. Wkładam dyskietkę (sterowniki mam na płycie CD i skopiowałem je właśnie z tej lokalizacji), otrzymuję komunikat że nie znaleziono zgodnych sterowników. Odznaczam wtedy takiego checkboxa i właśnie pokazuje mi się że potrzebuje sterowników tych co pisałem powyżej. Bez tego instalacja nie przechodzi dalej. Płyta to jest dokładnie ten model.

Tak pisze Everest: Nazwa płyty głównej: Gigabyte GA-EP31-DS3L v1 i tam mam na fakturze zakupu. Ponadto ta nazwa pojawia mi się GIGABYTE GBB 36X jak próbuje zainstalować stery z dyskietki.


(Ataserwis) #11

A widziałeś ją kiedyś? własnoocznie? i napis na niej "GA-EP31-S3 L" również?

Istnieje płyta GA-P31-DS3 R sprzedawana wyłącznie jako OEM (Vobis i chyba NTT jej używały), i na niej rzeczywiście jest kontroler RAID GBB360. Ale nadal można się pozbyć "problemu" z instalacją windowsa (dowolnego) przepinając kabel SATA do jednego z czterech ... eee ... pomarańczowych(*) gniazdek (w każdym razie 4 są podłączone do chipsetu i mają inny kolor niż dwa pozostałe) .

(*) - sorry, może w tym modelu dawali akurat żółte. Albo czerwone. Te od kontrolera RAID są w innym kolorze, na płytach Gigabyte przeważnie tak jest.


(system) #12

Jak będę w domu to odkręcę obudowę. Płytę zakładał gościu przy mnie w serwisie (Komp na gwarancji. Poprzednia się spaliła jak uderzył piorun - zresztą poszło wtedy parę kompów w sieci). Bo teraz to daje mi do myślenia. Ale za godzinę będę wiedział.

-- Dodane 29.09.2009 (Wt) 12:23 --

Przepraszam ze dopiero teraz odpisuję. Sprawdzałem jest to płyta z L na końcu taka jak pisałem. Tak jest nadrukowane na płycie.


(A Florczyk) #13

Mam RAID 0 i żadnych sterowników nie musiałem dokładać. Plyta również gigabyte tylko EP45-DS3R


(system) #14

Oka już jestem po instalacji. Po nagraniu na dyskietkę sterowników od Intela wszystko ładnie poszło.