Problem z svchost.exe

Witam i proszę o poradę.

Używam systemu Windows 2000, mam internet z Netii, więc na tej samej zasadzie co Neostrada.

Od dłuższego czasu regularnie występuje problem z aplikacją svchost.exe i nastąpi jej zamknięcie. Wyświetla się komunikat o wystąpieniu błędów, które spowodują zamknięcie aplikacji, pod informacją jest przycisk OK.

Gdy problem się pojawi, nic nie dzieje się z połączeniem z siecią, net śmiga jak śmigał, ale tracę możliwość korzystania z niektórych funkcji:

  • nie mogę wklejać skopiowanego tekstu,

  • nie mogę przenosić plików między folderami (nie da się ich przeciągać myszką),

  • nie działają niektóre opcje menu podręcznego myszy,

  • nie działają niektóre funkcje rozwijanego paska Start,

  • zmienia się wygląd okien w Mój komputer i nie da się wyświetlić plików z folderów na dysku C, np. plików z system32 (po prostu ich nie widać…)

Wszystkie te objawy występują po zatrzymaniu aplikacji svchost.exe, nie wcześniej, i tylko w czasie używania netu.

System jest na bieżąco skanowany avastem! i Dr. Web, wykrywa i usuwa co trzeba, ale zauważyłem, że niektóre usuwane do kwarantanny zarażone pliki przy każdej sesji odtwarzają się, i tak w kółko.

Oprócz tego komp zauważalnie, acz nie uciążliwie się spowolnił, pojawił się też problem z uruchomieniem Mozilli (ot tak nagle) i nie pomogło jej odinstalowanie i ponowna instalacja.

Problem ma zapewne podłoże okołowirusowe, ale szukam jakiejś konkretnej rady (byle nie kroki ostateczne, typu format itd.)

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Poprosiłbym o loga z HijackThis.