Problem z szybkością WLAN

Witam. Przesyłając coś między kompem stacjonarnym a laptopem mam transfer dużo niższy niż być powinien - jest to poniżej 1 MB/s. Mam neta 10mbs i on chodzi szybciej niż sieć WLAN. Przykładowo plik 190 mb kopiuje się 4-5 minut.

Co może być tego przyczyną? Router jest polożony obok laptopa natomiast stacjonarny w innym pokoju (obydwa w necie sprawują się dobrze). Laptop ma kartę sieciową w standardzie g a router i k.sieciowa stacjonarnego jest w n. Pomoże ktoś?

Router dlink dir 635

karta wifi dlink dwa-140

karta sieciowa w laptopie broadcom

//edit: Zmiany w poście nr 9.

Realny transfer jaki możesz uzyskać na wifi g to ok. 2,5 MB/s mimo, że teoretycznie powinno być niecałe 7 MB/s. Zależy też co przesyłasz. Przy dużej ilości małych plików prędkość wyraźnie spada.

Problem w tym że do tych 2,5 mega bardzo daleko. Transfer zdecydowanie ponizej 1 MB/s

Jeśli prędkość jest niższa niż 54 mbit/s (dla wifi g) to raczej jest problem z zasięgiem. Im słabszy zasięg tym karta przestawia się na coraz niższą prędkość. Przynajmniej tak mi się wydaje więc musisz poczekać, aż ktoś jeszcze się wypowie.

Od routera do laptopa jakies 0,5m natomiast od routera do kompa jakies max 7m.

To ja mam pytane z nieco innej beczki. Masz tak od jakiegoś czasu czy odkąd masz router/sieć?

Ta sytuacja jest od początku kiedy mam siec bezprzewodowa czyli jakies 4 moze 5 miesiecy. Nie uzywam zbyt czesto wlana ale jednak taka predkosc jest wkurzajaca kiedy cos trzeba przesłać.

Skoro router stoi 0,5 m od lapka, to kup 1m kabla sieciowego (nie musi być crossowany) i masz po kłopocie.

Albo spróbuj jeszcze odsunąć router od laptopa. Nie każda antena sieje na tak bliską odległość.

Co do pierwszego to nie jestem pewien czy przyczyna leży w lapku po za tym nie chce miec dodatkowego kabla jezeli nie musze.

Co do drugiego to rzeczywiscie tak zrobie, miałem nawet zapytac czy lapek za blisko nie leży.

Dodane 03.06.2009 (Śr) 12:13

Po zaktualizowaniu sterowników i położeniu lapka dalej od routera o 2 m efekt jest taki że album muzyczny 512 mb przegrywał się jakieś 6 minut. Czyli nadal daleko do max transferu. Może są lepsze metody i szybsze na przerzucanie plików niż windows. Sposób którego teraz używam to: wchodzę w moje miejsca sieciowe -> nazwa laptopa -> shared docs -> wklej.

Dodane 03.06.2009 (Śr) 14:39

A czy czasem nie jest tak że w momencie kiedy router musi obsłużyć dwa kompy po wi-fi naraz to realny transfer wynosi nie 54mbps : 2 tylko 54mbps : 4 ??

Według mnie tak. Bo transmisja odbywa się na dwóch kanałach :wink:

Możesz sprawdzić przez HFS, ale raczej będzie to samo.

Czy ktoś jeszcze może to zalożenie potwierdzić? —> A czy czasem nie jest tak że w momencie kiedy router musi obsłużyć dwa kompy po wi-fi naraz to realny transfer wynosi nie 54mbps : 2 tylko 54mbps : 4 ??

a jaki masz zasięg :?:

Otrzymalem potwierdzenie że założenie ktore podałem jest prawdą więc temat uważam za zakończony, wychodzi na to że tak naprawdę to co opisalem nie jest problemem a sytuacja normalną, wystarczy położyc dalej laptopa od routera i transfer jest w porządku czyli jak dla dwóch kompów po wifi maks. = 1,5 MB/s