Problem z szybkością WLAN

(Zig757) #1

Witam. Przesyłając coś między kompem stacjonarnym a laptopem mam transfer dużo niższy niż być powinien - jest to poniżej 1 MB/s. Mam neta 10mbs i on chodzi szybciej niż sieć WLAN. Przykładowo plik 190 mb kopiuje się 4-5 minut.

Co może być tego przyczyną? Router jest polożony obok laptopa natomiast stacjonarny w innym pokoju (obydwa w necie sprawują się dobrze). Laptop ma kartę sieciową w standardzie g a router i k.sieciowa stacjonarnego jest w n. Pomoże ktoś?

Router dlink dir 635

karta wifi dlink dwa-140

karta sieciowa w laptopie broadcom

//edit: Zmiany w poście nr 9.

(Shadowk) #2

Realny transfer jaki możesz uzyskać na wifi g to ok. 2,5 MB/s mimo, że teoretycznie powinno być niecałe 7 MB/s. Zależy też co przesyłasz. Przy dużej ilości małych plików prędkość wyraźnie spada.

(Zig757) #3

Problem w tym że do tych 2,5 mega bardzo daleko. Transfer zdecydowanie ponizej 1 MB/s

(Shadowk) #4

Jeśli prędkość jest niższa niż 54 mbit/s (dla wifi g) to raczej jest problem z zasięgiem. Im słabszy zasięg tym karta przestawia się na coraz niższą prędkość. Przynajmniej tak mi się wydaje więc musisz poczekać, aż ktoś jeszcze się wypowie.

(Zig757) #5

Od routera do laptopa jakies 0,5m natomiast od routera do kompa jakies max 7m.

(Sceri) #6

To ja mam pytane z nieco innej beczki. Masz tak od jakiegoś czasu czy odkąd masz router/sieć?

(Zig757) #7

Ta sytuacja jest od początku kiedy mam siec bezprzewodowa czyli jakies 4 moze 5 miesiecy. Nie uzywam zbyt czesto wlana ale jednak taka predkosc jest wkurzajaca kiedy cos trzeba przesłać.

(Kalin 93) #8

Skoro router stoi 0,5 m od lapka, to kup 1m kabla sieciowego (nie musi być crossowany) i masz po kłopocie.

Albo spróbuj jeszcze odsunąć router od laptopa. Nie każda antena sieje na tak bliską odległość.

(Zig757) #9

Co do pierwszego to nie jestem pewien czy przyczyna leży w lapku po za tym nie chce miec dodatkowego kabla jezeli nie musze.

Co do drugiego to rzeczywiscie tak zrobie, miałem nawet zapytac czy lapek za blisko nie leży.

-- Dodane 03.06.2009 (Śr) 12:13 --

Po zaktualizowaniu sterowników i położeniu lapka dalej od routera o 2 m efekt jest taki że album muzyczny 512 mb przegrywał się jakieś 6 minut. Czyli nadal daleko do max transferu. Może są lepsze metody i szybsze na przerzucanie plików niż windows. Sposób którego teraz używam to: wchodzę w moje miejsca sieciowe -> nazwa laptopa -> shared docs -> wklej.

-- Dodane 03.06.2009 (Śr) 14:39 --

A czy czasem nie jest tak że w momencie kiedy router musi obsłużyć dwa kompy po wi-fi naraz to realny transfer wynosi nie 54mbps : 2 tylko 54mbps : 4 ??

(Kalin 93) #10

Według mnie tak. Bo transmisja odbywa się na dwóch kanałach :wink:

(Shadowk) #11

Możesz sprawdzić przez HFS, ale raczej będzie to samo.

(Zig757) #12

Czy ktoś jeszcze może to zalożenie potwierdzić? ---> A czy czasem nie jest tak że w momencie kiedy router musi obsłużyć dwa kompy po wi-fi naraz to realny transfer wynosi nie 54mbps : 2 tylko 54mbps : 4 ??

(marcin_rom) #13

a jaki masz zasięg :?:

(Zig757) #14

Otrzymalem potwierdzenie że założenie ktore podałem jest prawdą więc temat uważam za zakończony, wychodzi na to że tak naprawdę to co opisalem nie jest problemem a sytuacja normalną, wystarczy położyc dalej laptopa od routera i transfer jest w porządku czyli jak dla dwóch kompów po wifi maks. = 1,5 MB/s