Problem z temperaturą procka (chyba)


(Mamrock) #1

Witam.. Mam problem następującej maści. Ostatnio (jakieś 2 tyg temu) grając po sieci "we" f.e.a.r. -a. komp się wyłączył z głośnym alarmem (jednostajny modulowany sygnał - taka erka na sygnale :slight_smile: ) Wtedy zaczołem sprawdzać temperaturę procka... Podczas luzu oscyluje w granicach 30 st C. Jednakże po odpaleniu "CPU-burn-in" zaczyna rosnąć.. To z resztą normalne.. Ale jak osiągnie temp 49 - 55 st C znów wywala system i głośniczek wyje.. Ustawiłem w BIOS-ie Thutdown Temperature na 65 st,ale tej temp nie osiąga nawet.

KOMP:

procek: AMD Barton 2600+ (1.96 GHz)

grafa:SAPHIRE ATI Radeon 9600 SE

Płyta główna: EPOX 8k9a7l

zasilacz:FEEL - 400 ATX

HDD: Seagate Barracuda 120 GB + Samsung 80 GB

RAM: 2x256 MB TwinMOS DDR

A.. I jeszcze jedno.. Zmieniłem w międzyczasie i pastę termoprzewodzącą ( na TITAN TTG-S104) na radiatorze jak i wiatrak na szybszy (i głośniejszy niestety).. Wciąż to samo.

HELP :slight_smile:


(ak6) #2

Maksymalna temperatura robocza danego procesora AMD jest określona przez jego numer katalogowy (Ordering Part Number ? OPN). Numer katalogowy jest umieszczony na górnej ściance procesora.

Przykład: A X1800 D M S 3 C

O temperaturze informuje trzeci znak od prawej strony w numerze katalogowym. Może to być S, T lub V. W danych na temat procesora AMD Athlon? XP maksymalna temperatura pracy jest określana w następujący sposób: V = 85oC, T = 90oC, S = 95oC.

Nie wiem jak szczegółowo wygląda to dla Bartona ale twoje ustawione 65oC Jest na pewno bezpieczne.

A jeśli tak jak pisze procek tej temperatury nie osiąga, to przyczyna może leżeć gdzie indziej.

Sprawdź inne temperatury:

Grafika

dyski twarde

płyta główna

Otwórz kompa i zobacz jak się zachowuje kiedy ma leprze chłodzenie.


(Mamrock) #3

Ścianki obudowy ściągnołem już chyba ze 2 lata temu :slight_smile:

Tak, że one raczej nie miały wpływu na tą temp.. Grafika spoko... jej temperatura jest w normie.. Dyski są ciepłe ale nie gorące.. A programik S2kCtl pokazuje temp systemu (czyli mostka) w granicy 33 st.. I to też mnie dziwi..

Nie wiem.. chyba znów ściągnę radiator i zmienię pastę... Może tam tkwi problem?


(Adrian) #4

przeczyść dokładnie sprzęt, jak masz rozkręconą obudowę to więcej kurzu zalega

Złączono Posta : 26.10.2006 (Czw) 7:59

przeczyść dokładnie sprzęt, jak masz rozkręconą obudowę to więcej kurzu zalega, u mnie np jest wielki wentyl na procku (tt Big Typhoon 4 in 1) i temp jest 32stopnie jak na teraz, w stresie do 40-42, a np pół roku temu na tym samym chłodzeniu było 50, w stresie to 60 a jak do 70 doszło to tylko restart, okazało się że był trochę zabrudzony i się obluzował lekko :? , przedmuchałem, dokręciłem i jest 32stopnie...


(McDracullo) #5

tu chyba jest problem...:?


(Mamrock) #6

Nie bardzo rozumiem co ma zasilacz do temp procesora.. Jakbyś Drakullo rozwinoł temat?


(McDracullo) #7

Zasilacz nie jest zbyt dobry. Moze podawac zbyt duze napiecia wtedy podzespoły się grzeją. NAwet jeśli to nie jego wina to radze go wymienić.. ;/


(Mamrock) #8

No ok.. Ale tu pojawia się pytanie czemu wcześniej tak się nie działo? Grałe w F.E.A.R - a, Starsheep Troopers, Battlefield i tego typu strzelawki i wszystko było OK, na tym samym zasilaczu... I pewnego dnia pyk.. Zawyło.. I potem sprawdzam.. Jeśli temp procka wyskoczy ponad 45 stponi to od razu alarm.. Trza wymienić wiatrak? U kumpla Barton chodzi na 70 stopniach (w stresie) i nic.. spoko. Czy już czas zmienic platformę :slight_smile: Procek się "lekko" popsuł czy jak?


(Wigrus1) #9

No to jak masz możliwość sprawdzenia podzespołów to leć z prockiem i chłodzeniem do kumpla zobaczyć czy to proc, a jak nie to z kolejnymi podzespołami.


(Mamrock) #10

To chyba za dużo roboty :slight_smile: U kumpla pół pokoju trzebaby posprzątać żeby się dostać do kompa :stuck_out_tongue:

Stwierdziłem, że kupię lepszy radiator (pentagram CU) i wtedy zobaczę... Wypoleruję podstawę, położę nową pastę.. Może pomoże.. Jak nie to będę walczył dalej :slight_smile:

A.. I przypomniałem sobie, że wcześniej temp podczas gier podchodziła do 55 stopni i wszystko było ok..


(Drojek15) #11

Zresetuj bios zworką CMOS lub wyjmij baterię na ok 30min


(Mamrock) #12

No i pomogło.. Znaczy wymiana radiatora (na pentagramka :-)) i zresetowanie biosu (zworką) Teraz na luzaku temp 26 - 27 stopni, a w stresie nie przekacza 40...

Dzięki za wszystkie posty i pomoc! !!

Zdravim Vas Wsech :slight_smile: