Problem z temperaturą procka (chyba)

Witam… Mam problem następującej maści. Ostatnio (jakieś 2 tyg temu) grając po sieci “we” f.e.a.r. -a. komp się wyłączył z głośnym alarmem (jednostajny modulowany sygnał - taka erka na sygnale :slight_smile: ) Wtedy zaczołem sprawdzać temperaturę procka… Podczas luzu oscyluje w granicach 30 st C. Jednakże po odpaleniu “CPU-burn-in” zaczyna rosnąć… To z resztą normalne… Ale jak osiągnie temp 49 - 55 st C znów wywala system i głośniczek wyje… Ustawiłem w BIOS-ie Thutdown Temperature na 65 st,ale tej temp nie osiąga nawet.

KOMP:

procek: AMD Barton 2600+ (1.96 GHz)

grafa:SAPHIRE ATI Radeon 9600 SE

Płyta główna: EPOX 8k9a7l

zasilacz:FEEL - 400 ATX

HDD: Seagate Barracuda 120 GB + Samsung 80 GB

RAM: 2x256 MB TwinMOS DDR

A… I jeszcze jedno… Zmieniłem w międzyczasie i pastę termoprzewodzącą ( na TITAN TTG-S104) na radiatorze jak i wiatrak na szybszy (i głośniejszy niestety)… Wciąż to samo.

HELP :slight_smile:

Maksymalna temperatura robocza danego procesora AMD jest określona przez jego numer katalogowy (Ordering Part Number ? OPN). Numer katalogowy jest umieszczony na górnej ściance procesora.

Przykład: A X1800 D M S 3 C

O temperaturze informuje trzeci znak od prawej strony w numerze katalogowym. Może to być S, T lub V. W danych na temat procesora AMD Athlon? XP maksymalna temperatura pracy jest określana w następujący sposób: V = 85oC, T = 90oC, S = 95oC.

Nie wiem jak szczegółowo wygląda to dla Bartona ale twoje ustawione 65oC Jest na pewno bezpieczne.

A jeśli tak jak pisze procek tej temperatury nie osiąga, to przyczyna może leżeć gdzie indziej.

Sprawdź inne temperatury:

Grafika

dyski twarde

płyta główna

Otwórz kompa i zobacz jak się zachowuje kiedy ma leprze chłodzenie.

Ścianki obudowy ściągnołem już chyba ze 2 lata temu :slight_smile:

Tak, że one raczej nie miały wpływu na tą temp… Grafika spoko… jej temperatura jest w normie… Dyski są ciepłe ale nie gorące… A programik S2kCtl pokazuje temp systemu (czyli mostka) w granicy 33 st… I to też mnie dziwi…

Nie wiem… chyba znów ściągnę radiator i zmienię pastę… Może tam tkwi problem?

przeczyść dokładnie sprzęt, jak masz rozkręconą obudowę to więcej kurzu zalega

Złączono Posta : 26.10.2006 (Czw) 7:59

przeczyść dokładnie sprzęt, jak masz rozkręconą obudowę to więcej kurzu zalega, u mnie np jest wielki wentyl na procku (tt Big Typhoon 4 in 1) i temp jest 32stopnie jak na teraz, w stresie do 40-42, a np pół roku temu na tym samym chłodzeniu było 50, w stresie to 60 a jak do 70 doszło to tylko restart, okazało się że był trochę zabrudzony i się obluzował lekko :? , przedmuchałem, dokręciłem i jest 32stopnie…

tu chyba jest problem…:?

Nie bardzo rozumiem co ma zasilacz do temp procesora… Jakbyś Drakullo rozwinoł temat?

Zasilacz nie jest zbyt dobry. Moze podawac zbyt duze napiecia wtedy podzespoły się grzeją. NAwet jeśli to nie jego wina to radze go wymienić… ;/

No ok… Ale tu pojawia się pytanie czemu wcześniej tak się nie działo? Grałe w F.E.A.R - a, Starsheep Troopers, Battlefield i tego typu strzelawki i wszystko było OK, na tym samym zasilaczu… I pewnego dnia pyk… Zawyło… I potem sprawdzam… Jeśli temp procka wyskoczy ponad 45 stponi to od razu alarm… Trza wymienić wiatrak? U kumpla Barton chodzi na 70 stopniach (w stresie) i nic… spoko. Czy już czas zmienic platformę :slight_smile: Procek się “lekko” popsuł czy jak?

No to jak masz możliwość sprawdzenia podzespołów to leć z prockiem i chłodzeniem do kumpla zobaczyć czy to proc, a jak nie to z kolejnymi podzespołami.

To chyba za dużo roboty :slight_smile: U kumpla pół pokoju trzebaby posprzątać żeby się dostać do kompa :stuck_out_tongue:

Stwierdziłem, że kupię lepszy radiator (pentagram CU) i wtedy zobaczę… Wypoleruję podstawę, położę nową pastę… Może pomoże… Jak nie to będę walczył dalej :slight_smile:

A… I przypomniałem sobie, że wcześniej temp podczas gier podchodziła do 55 stopni i wszystko było ok…

Zresetuj bios zworką CMOS lub wyjmij baterię na ok 30min

No i pomogło… Znaczy wymiana radiatora (na pentagramka :-)) i zresetowanie biosu (zworką) Teraz na luzaku temp 26 - 27 stopni, a w stresie nie przekacza 40…

Dzięki za wszystkie posty i pomoc! !!

Zdravim Vas Wsech :slight_smile: