Problem z trzecim napędem

Witam! Nie wiem czy to temat na ten dział ale nie znalazłem nigdzie indziej na forum działu zajmującego się tymi zagadnieniami.

Zakupiłem niedawno nagrywarkę DVD firmy LG. Mam oprócz tego jeszcze 2 inne napędy (tej samej firmy) i niestety nie wiem jak mam podpiąć nowo zakupiony sprzęt ponieważ taśma sygnałowa do wyżej wymienionych napędów ma tylko 2 gniazda. Problem polega na tym że chciałbym podpiąć nagrywarkę nie usuwając przy tym żadnego z napędów. Próbowałem podłączyć każdy z napędów do taśmy sygnałowej dysku twardego ale w każdym z przypadków komputer nie chce odpalić. Nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi :frowning: Czy jest to możliwe i jak mam to zrobić?

Pozdrawiam

problem może wynikać ze złego ustawienia zworek w napędzie skoro podłaczasz do taśmy z twardym dyskiem to zworka na napędzie powinna być ustawiona na SLAVE w systemie nie mogą dwa urządzenia pracować podpięte pod tą samą taśme z ustawieniami np 2xmaster,2xslave,jedno ustawione ma być na Master drugie na Slave

przełączyłem zworkę faktycznie obie były na master ale podczas uruchamiania systemu wyskakuje komunikat że nie wykryto zainstalowanego “kabla 80” nie bardzo rozumiem co to znaczy :confused:

Podejrzewam iż twardziel jest ustawiony prawidłowo to w napędzie trzeba przestawić zworkę na środkowe położenie zworki znajdują się za gniazdem do którego podłączamy taśmę sygnałową znajduje się tam 6 pinów i 2 środkowe trzebapołączyć zworką ktura jest pewnie w innym miejscu ustawiona

Złączono Posta : 21.12.2006 (Czw) 12:59

To w niczym nie powinno przeszkadzać ale jak chcesz możesz dokupić taśmę 80 żyłową koszt około 8-10 zł zależy od sklepu u mnie też krzyczy ale przy dwóch napędach tak więc lepiej dokup 80 żyłową powodzenia w użytkowaniu

Nie powinno podłanczać się napędów CD/DVD do taśmy razem z dyskiem twardym , CD/DVD pracują w innym “standardzie” jak HDD (cd/dvd=ultra dma2, hdd=ultra dma5/6) podłanczając nagrywarke do taśmy z hdd po pierwsze zaniży szybkość działania dysku o około 60% , po drugie powoduje to że, nawet jak hdd ma taśme 80 żyłową to nagrywarka może zakłucić wykrywanie tej taśmy i system bedzie wywalał komunikat

.(kabel ata 80żył stosowny do dysków ata 100/133 , dyski ata 66(zabytki) nie wymagały taśmy 80żył tylko 40żyłowej , obecnie w sprzedaży są tylko taśmy ata 100/133). Nie przesadzaj z napędami w kompie bo co za dużo to niezdrowo , może się okazać że zabraknie mocy zasilaczowi.

dziękuję za rady :slight_smile: mam jeszcze jedno pytanie. W takim razie w sprzedaży są taśmy 80 żyłowe ale mają one 4 gniazda? Bo po podpięciu do kompa mam do podłączenia 3 napędy… Osobiście nigdy się nie spotkałem z tego typu taśmami stąd moje wahanie. Aha jeszcze jedno czy ta taśma z tymi czterema gniazdami ma jakąś konkretną nazwę?

Nie ma taśm na 3 urządzenia (1 wtyczka do płyty i 3 do napędów).