Problem z udostępnianiem zasobów dla Vista z XP i dysku LAN

Się kłaniam.

Mam niemały problem, rwę już włosy z głowy, nic nie mogę wykombinować.

Temat takowy był prawdopodobnie poruszany tysiące razy, lecz ja jakoś nie potrafię nic znaleźć na żadnym z setek forów.

Do rzeczy:

Mam w domu malusią sieć, jeden komputer XP Home PL, jeden Vista Home EN/GB, oraz dysk sieciowy pod kontrolą Linux. Wszystkie te trzy urządzenia skonfigurowane są w sieci Microsoft Network w jednej grupie roboczej. Vista do sieci przyłączona jest bezprzewodowo, lecz nie ma to najmniejszego znaczenia. Gdy przeglądam sieć z poziomu XP nie ma żadnego problemu. Dostaję się do udostępnionych zasobów tak na dysku sieciowym jak i na Vista, zapisuję, odczytuję, tak jak można by się tego spodziewać. Problem tkwi w tym iż z poziomu Vista widzę urządzenia biorące udział w sieci lokalnej, widzę dysk sieciowy, komp z XP i kilka innych jeszcze, lecz nie mogę dostać się do zasobów udostępnionych, wyskakuje mi błąd logowania, Vista proponuje bym sprawdził login i hasło ponownie.

Konfigurowałem już dziesiątki małych sieci domowych, lecz jednak Vista próbuję przypiąć do sieci Microsoft Network pierwszy raz. Absurd (w moim odczuciu) polega na tym iż upraszczając XP widzi Vista i Linux, lecz Vista nie widzi (widzi lecz nie chce się zalogować) XP oraz Linux!

Bardzo proszę nie proponować mi sprawdzenia jak to działa pod kontrolą innych systemów operacyjnych Microsoftu gdyż zwyczajnie nie stać mnie na zakup wielu różnych odmian Windowsa tylko po to by coś “obcykać”.

Sytuacja ta raczej nie jest związana z programowymi firewall, w XP i Vista mam je wyłączone, nie stosuję też firewall innych firm.

pozdro dla wsiech

Dodane 30 mar 2009 01:23

Nie dziękuję za reakcję gdyż jej nie było.

Dla mających podobny problem podam jak częściowo niefunkcjonalność przytoczoną zaleczyłem.

Otóż na urządzeniu ‘dysk sieciowy’ (Linux) założyłem ‘konta użytkowników’ BEZ HASŁA, wówczas Vista dopuszczona została do tego dysku, zapis i odczyt.

Niestety założenie kont bez hasła na XP nie zmieniło nic, w dalszym ciągu Vista nie dostaje dostępu do udostępnionych zasobów na XP.

pozdro dla wsiech

gdzie są ci wszyscy MEGA EKSPERCI z komentarzy do artykułów na dobreprogramy.pl ??