Problem z UEFI i dyskiem hdd 1tb. Nie wykrywa go za pierwszym razem

Mam irytujący problem z dyskiem na którym jest system. Bios przestawia mi ustawienia. Sprawa wygląda tak. Wchodzę w UEFI. Później w opcje tego jaki dysk ma startować pierwszy i widzę że zamiast Hitachi widzę Samsunga. Samsung jest uszkodzony i nie nadaje się na system. Przestawiam więc na Hitachi gdzie jest win 7 i daje zapisz z restartem. Komp się resetuje i uruchamia system normalnie, widząc dysk Hitachi. Zamykam system i mam to samo. UEFI zamienił Hitachi na Samsunga i system się nie odpala. Tylko kreska z czarnym tłem miga po ekranie startowym płyty głównej MSI. Tylko reset i ponowne ustawienie boot priority w UEFI daje możliwość uruchomienia systemu.

Nie wiem jak mam naprawić ten błąd. Ponieważ nie znam się wystarczająco na UEFI, a to pewnie w nim jest przyczyna. Dodam że wymieniłem baterie od biosu licząc na to że coś to zmieni, ale nic to nie dało.

Dodaje zdjęcia ze statami dysku i płyty.
Imgur
Imgur

Jeśli ktoś wie co może być przyczyną proszę o pomoc.

UEFi w najnowszej wersji masz?

1 polubienie

Byłoby dobrze gdybyś zamieścił obrazek pełnego okna Zarządzania dyskami komputera. Da to możliwość stwierdzenia, który z dysków ma jaki styl partycji, GPT czy MBR.

Raczej nie. Nigdy go nie aktualizowałem. Jak był od nowości taki został.

Nie wiem jakie to ma znaczenie ale obydwa są MBR. Dawniej na samsungu był win 7 i pewnie dlatego.

Imgur

Odepnij tego Samsunga od płyty głównej, uruchom system u=i potem podłącz ponownie. Może pomoże.

Zamień sloty SATA. Nawet jeśli UEFI nie chce pamiętać ustawień to powinien startować z pierwszego dysku. Zapewne ten zły jest podłączony do slotu nr. 1

Pytanie: Po co ci podłączony drugi dysk skoro nie działa? Przechowujesz i korzystasz z jakiś danych na nim?

Proponuję ustawić w UEFI tylko ten dysk jako punkt bootowania. Wszystkie inne dyski przełączyć w tryb disabled/nieaktywny.
Może dysk ma uszkodzony kontroler, który daje jakieś dziwne sygnały do BIOS? Przepięcie fizycznie kolejności na płycie jak sugeruje @anon54006378 też nie zaszkodzi, chociaż wątpię, że będzie to miało jakiś wpływ.

Zaktualizuj może poprawili zgodność z takimi dyskami. Jak masz podłączony komputer kablem przez zintegrowaną z płyta główną sieciówką to w UEFi powinno być Update i sam sobie wykryje czy jest nowsza wersja.

1 polubienie

Prozaiczne pytanie: Bateria podtrzymująca dane w EFI jest OK?
Jaki to model płyty głównej?

Było :wink:

faux pas

  1. FW ma bzika.
  2. Bateria nie podtrzymuje ustawień.
  3. Kontroler nie ogarnia ustawień przez błędy w FW.

Czyli powinien zacząć od aktualizacji FW/UEFi.

Też nie zaszkodzi, ale to raczej fw dysku robi zamieszanie, a nie samo efi.

AAAlbo :upside_down_face: Windows 7 nie ogarnia UEFI i nie instaluje poprawnie Windows Boot Managera w BOOT EFI MENU. Skrajnym przypadkiem jest wyłączenie SECURE BOOT, FAST BOOT (by Intel ®) oraz włączenie CSM Legacy.

To nie jest skrajny przypadek, tylko podstawowe działanie po zakupie nowej płyty głównej :smiley:

Nie. Akurat Fastboot jest spoko.

Kłóciłbym się, ale nie będę robił offtop :wink:

Innym razem.

Trochę zrobiłem od ostatniego wpisu.

Zmieniłem MBR Samsungowi co nic mi nie dało. Powiedziałbym nawet że pogorszyło. Użyłem do tego AOMEI Partition Assistant bez utraty danych. Gdy miałem system to mi się wysypał przez to że potrafi tracić dane ten dysk. Dostałem za to w gratisie error(NSIS Error) przy starcie sytemu który nie zawsze się pokazuje. Teraz zamiast migającej kreski przy starcie mam Reboot and Selesct…

Procedura jest ta sama muszę zmienić w biosie i zadziała…

Zrobiłem też aktualizacje UEFI. Po niej nic się nie zmieniło, a wersja była najnowsza 1.9. Mimo to pobrałem z oficjalnej strony i przez usb w UEFI zrobiłem aktualizacje z 1.9 do 1.9…

Imgur