Problem z uprawnieniami administratora Ubuntu 12.04

Witam, jestem naprawdę początkującym użytkownikiem Linuxa/Ubuntu 12.04, mam z nimi styczność 2-3. Mój problem jest następujący. Zaraz po instalacji chciałem uruchomić na moim nowym systemie internet. Niestety jestem posiadaczem modemu sagem f@st 800. Poczytałem, poszukałem i znalazłem. Poległem na samym starcie. W instrukcji było pobranie plików co nie stanowiło dla mnie problemu, następnym krokiem było uruchomienie tych plików komendą która wymaga uprawnień root’a no więc chciałem się zalogować i z tym właśnie mam problem. Po wpisaniu komendy su wpisuję hasło, enter i wywala że nie prawidłowe. Przeczytałem że nie można uzyskać tych uprawnień w postaci graficznej, więc próbowałem w tej czysto konsolowej. Wiem także że podczas pisania hasła nie ma żadnych znaków, bo to prowadziło by do zapisania hasła w historii. Wiem także że poprawnie wpisuję hasło. Klawiszowanie, caps lock i tym podobne wszystko się zgadza. Proszę o pomoc i mam pytanie czy to tylko tak u mnie czy to jakiś problem tej wersji ?

W Ubuntu robimy to tak:

sudo twoje_polecenie

wpisujesz swoje hasło, ale można zrobić to również tak, przełączając się tradycyjnie na konto:

sudo su

wpisujesz swoje hasło i wtedy przełączy Cię normalnie na konto użytkownika root, ale uważaj z pracą na tym koncie bo ono nie ma ograniczeń i np. usunąć idzie wszystko.

Komenda su prosi o wpisanie hasła administratora nie twojego. Komenda sudo polecenie wymaga twojego hasła by zrobić chwilową “sesję” root

Konto roota musisz dopiero uruchomić:

sudo passwd root

Podajesz dwa razy nowe hasło.

ja wpisuję

sudo -i

i mi działa bez zarzutów a reszta, pisze że nie ma konta root’a ale ważne że ta komenda działa