Problem z uruchamianiem

Witam
Ostatnio zacząłem mieć problem z uruchamianiem komputera.
Włączam przyciskiem, wentylatory się zakręcą, speaker chyba sie odezwie, potem się wyłącza, po 1 sekundzie już normalnie się uruchamia. Wszystko to dzieje się bardzo szybko. W czym jest problem? BIOS? spróbować wgrać jeszcze raz bios? Może to kwestia jakichś błędów?
Z góry dziękuje, pozdrawiam

https://www.youtube.com/watch?v=wZ3wrd1w3Ek&ab_channel=MrPapierzak1

Minuta zmarnowana na to jak wyłączać fastboot w Windows 8/10 (opcja zaimplementowana dla szybszego startu z HDD).

Właśnie teraz i tak sprawdziłem, ale to nic nie daje Tu nie chodzi o system, ale o wejście do Biosu. Dziękuje za odpowiedzi
EDIT: nie przeszkadza mi to jakoś bardzo, ale nie chciałbym żeby ucierpiały na tym np. dyski (raz jest prąd a raz nie ma)

Z tego co zrozumiałem chodzi raczej o przerwę w zasilaniu podczas startu.
Start, wyłączenie i ponowny start? Tu raczej sprzętowców proś o pomoc. Na" dzień dobry" zasilacz.
Biosu nie ruszaj póki nie będziesz miał pewności ze to nie sprzęt, bo jak ci siadzie prąd w końcówce aktualizowania biosu, to po nim.

1 polubienie

Zasilacz ma 3 miesiące: SilentiumPC elementumE2 550w, więc raczej to nie sprawa sprzętu, ale tak właśnie chodzi o przerwę w włączaniu

To nie ważne ile ma miesięcy. Masz przerwe w zasilaniu. No to gdzie szukać jak nie w sprzęcie. I od czego zacząć? Gniazdko, wtyczka, kabel, zasilacz i tak dalej.
Sprawdz na innym zasilaczu bo tak to tylko gdybanie.

Na pewno nie jest to kwestia wtyczki. Włączam przyciskiem, kręcą się wentylatory pół sekundy, następnie kolejne pół sekundy przerwy i uruchamia się sam znowu i normalnie wchodzi do biosu. Jest to cykl. Gdyby to wtyczka raz by załapał raz nie.

A ja napisałem ze wtyczka? Tu chodzi o prześledzenie i sprawdzenie kolejno po sobie następujących części sprzętu. Moze zasilacz, moze przycisk Power. Ale zacząć trzeba od początku.
Moze to nie całkowite odciecie napięcia ale jego gwałtowny spadek a potem wzrost do normalnego. Bez wiedzy co mierzyć tego nie ogarniesz. Jedynym najprostszym sposobem to podłaczenie innego zasilacza a jesli problem jest dalej to tylko serwis. No chyba ze sam serwisujesz. Ale raczej nie bo tu byś nie pytał.

Dobra, już dla spokoju zmieniłem zasilacz. Ten sam model ale 450w. To samo. Tak jak ciągle mówię ten czy inny zasilacz nie ma różnicy. Nie w tym rzecz. Ostatnio na noc wyłączałem listwę z podłączonym PC i monitorem z kontaktu. Możliwe że chodzi o to, bo jak wyłączyłem pc, i włączyłem jeszcze raz bez odłączania z gniazdka wszystko ok. Natomiast gdy wyłączę od prądu, zgaśnie dioda na płycie, i włącze jeszcze raz powtarza się ten problem

Witaj @SzymonW4007

  1. Napisz jaką masz płytę główną.

  2. Czy komputer składałeś samodzielnie?

  3. Kiedy pojawił się problem pierwszy raz? Zmieniałeś podzespoły? Ustawiałeś BIOS?

  4. Masz listwę zasilającą z wyłącznikiem? Czy zwykły przedłużacz?

  5. Czy zasilacz ma własny wyłącznik? Gdy go użyjesz, aby wyłączyć zasilanie, to po włączeniu też pierwszy raz Power uruchamia komputer na sekundę?

  6. Problem pojawia się tylko, gdy komputer włączasz pierwszy raz do prądu i naciśniesz Power?

  7. Sprawdź -> Wyłącz komputer, wypnij z gniazdka kabel, naciśnij Power (coś się zdarzyło?), następnie podłącz do prądu, naciśnij Power (wystartował od razu?)

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

A to nie jest jakiś Asus przypadkiem? Jak masz Express Gate W biosie to wyłącz tą funkcje i będzie normalnie startowało.

Możliwe ze to normalne. Lecz nie sprawdzałem tego u siebie.
Komputer ma dwa stany wyłączenia.
Jeden programowy (G2/S5), działający albo z pozycji systemu albo poprzez przycisk Power a drugi mechaniczny (G3). Poprzez przycisk z tyłu zasilacza lub wyjęcie wtyczki z gniazdka (czyli fizyczne odcięcie zasilania)
Przy G2/S5 mimo wyłączenia, na niektóre części sprzętu jest podawane napięcie (przycisk Power, porty USB, karta sieciowa).
Przy G3 następuje prawie całkowite odcięcie od prądu. Jedyny jaki jest to ten z baterii podtrzymującej CMOS
U ciebie przy G2 jest normalnie zaś przy G3 nie.
Szkoda ze nie zasilacz. To było by najprostsze.

SUPER. Dziękuje to pomogło. To właśnie kwestia tego. Myślę że wyłączenie tej opcji nie zmieni szybkości uruchamiania. Pozostałym tez dziękuje bardzo za odpowiedzi ale to pomogło

1 polubienie

Tak trudno było napisać na dzień dobry że to firmowe badziewie a nie normalny komputer ?

Przecież w większości płyt Asusa z pewnego okresu jest Express Gate która to funkcja tak właśnie działa, nie rozumiem co oznacza firmowy komputer? To jest w byle płycie.

1 polubienie

Nie napisałem firmowy komputer a firmowe badziewie (z wbudowanym mini systemem)
Nie jestem tez telepatą by wiedzieć jaką kto ma płytę.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.