Problem z uruchomieniem Asus F3M po usunięciu recovery

Witam.

Znajomy przyniósł mi notebooka Asus F3M z systemem Vista aby jemu nagrać system Windows XP.

Wszystko poszło łatwo, wystarczyło tylko zmienić bootowanie na CD, sformatowałem i nagrałem Windows XP Home Edition.

Zaraz po załadowaniu nowego systemu zauważyłem że ma źle podzielone partycje no i postanowiłem je zmienić.

Przez nieuwagę usunąłem partycję z recovery a teraz nie mogę uruchomić notebooka / pisze tylko ASUS /, nie mogę wejść do biosu, nie mogę uruchomić w trybie awaryjnym :frowning:

Mam płytkę z recovery ale nie wiem jak ją wgrać jeżeli jest potrzebna po instalacji Windows XP :?:

Nie wiem jak uruchomić ponownie system ?

B. proszę o szczegółową instrukcję co i jak zrobić aby go uruchomić wraz z tym które klawisze mam wciskać ponieważ może być inaczej…

Z góry dziękuję,

XMan.

witaj - nie rozumiem co ma recovery do biosu? w czasie uruchamiania pisze który klawisz wcisnąć i trzymać ,np F2 itp. no chyba że uszkodziłeś bios? wg mnie to powinna ruszyć instalacja -ale musisz mieć system botowalny ! (płyta samo startująca) inaczej nici.pozdrawiam

po wejsciu w bios wyłacz ! AHCI

znalezione-- Wejdź do Bios, zakładka “Advanced”, odszukaj “IDE Configuration” i zmień parametr z “Enhanced” na “Compatibile”. Potem przeinstaluj Windows.

System oryginalny czyli bootowalny Windows XP Home Edition.

Tak, kilka razy wcześniej wchodziłem do BIOS-u przez F2 i nie miałem problemów.

Po usunięciu partycji recovery w jaki sposób mogłem uszkodzić BIOS ?

  • w tym problem że jak wcisnę F2 to na pierwszej czarnej planszy się zawiesza i już nie ładuje się niebieska z ustawieniami :frowning:

nie wiem czy uszkodziłeś czy nie ,ale z tego co mi wiadomo to recovery nie ma nic wspólnego z biosem. wyczytałem w internecie że -niestety ale te laptopy są nastawione głównie na Vistę-przykro mi,chyba musisz wrócić do Visty :frowning:

znalezione w necie-- Firmy, które umieszczają partycje Recovery (Acer, HP, ASUS itp) przygotowują w tym celu specjalny obraz dysku z konkretnie przygotowanym sektorem MBR, a wszystko po to by ukryć partycję Recovery przed użytkownikiem i zarządzać nią z poziomu MBRa (z niewielkim ustępstwem biosu).

Pytanie. W jaki sposób usunąłej partycje EISA - jakim programem. Bo tak normalnie to się jej nie usunie.

Dodane 09.03.2010 (Wt) 10:47

Myślę, że usunołeś cos innego. A tak naprawde to żeby na lapku z RECOVERY zainstalowc system inny to trzeba nie tylko sformatować C ale też usunąć partycje rozruchową ASUSA. Jak byś np, właczył ACRONISA to ci pokaże taka mała na początku dysku. Tylko po tej operacji nie zrobisz już recovery z dysku.

Nagrałem system Windows XP Home Edition / formatowałem tylko dysk C / a później przez Mój komputer -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami sformatowałem PPM partycję z recovery.

Po ponownym uruchomieniu notebooka system się nie ładuje, widać tylko napis ASUS?

W przypadku komputerów z RECOVERY z autostartu nie możesz sformatować tylko C i usunąć partycje EISA. Zostaje ci sektor do rozruchu RECOVERY. Weś sobie jakiś program do obsługi partycji taki butowalny z CD i zobaczysz wteduy co masz na dysku. Pierwszej partycji rozruchowej nie można usunąc z Zarządzenia komputerem. Po prostu - właczas komputer, on widzi partycje startowa do systemu lub recovery ale dalej nic nie może zrobić bo ich nie ma. Usuń wsztystkie partycje z dysku i to programem zewnętrznym typu http://www.partitionwizard.com/download.html w wersji CD Bootable. Zobacz co on pokazuje. Na odległośc to trudno opisać dalsze operacje. Musiałbym zobaczyć screen z tego programu z widokiem dysku. Nie chce pisać tu głupot jak nie widze co jest

Dzięki :slight_smile:

  1. Wyciągnąłem dysk.

  2. Wszedłem do biosu, ustawiłem Load Setup Defaults oraz bootowanie z płytki.

  3. Uruchomiłem płytkę z recovery, przed instalacją nie wyłączałem tylko podłączyłem ponownie dysk.

  4. Zainstalowałem recovery, zostałem później poproszony o sterowniki.

  5. Zainstalowała się Vista - trwało to b. długo.

  6. Zainstalowałem Windows XP Prof. SP3 wcześniej formatując dysk C.

Działa już drugi dzień :slight_smile:

Teraz potrzebują wszystkich sterowników do tego notebooka pod Windows XP.

W tym również do kamerki oraz karty graficznej NVIDIA GeForce Go 6100 wraz se sterownikami Ethernet.

Zainstalowałem Wireless ze strony producenta ale nie mam połączenia z siecią bezprzewodową.

Oprócz tego mam w Menedżerze urządzeń aż 8 żółtych znaków zapytania :

  1. Inne urządzenia typu mostek PCI

  2. Kontroler magistrali zarządzania systemem

  3. Nieznane urządzenie

  4. Podstawowe urządzenie systemowe

  5. Podstawowe urządzenie systemowe

  6. Urządzenie modemowe na magistrali High Definition Audio

  7. USB 2.0 Image Capture Controller

  8. USB Device

Sterowniki do chipsetu płyty głównej, karty dźwiękowej oraz do karty graficznej zainstalowałem,

DirectX również.

Jest głos, grafika działa bez problemów tylko w tych sterownikach :

http://www.softwarepatch.pl/plik/7337/s … 16501.html

nie ma sterowników Ethernet.

Rozumiem że brakuje jeszcze sterowników do kamerki, pod USB ale reszty nie rozumiem ?

Co to jest Urządzenie modemowe na magistrali High Definition Audio - dźwięk jest super ?