Problem z uruchomieniem gier wymagających DirectX 9.0

Witam, od pewnego czasu mam problem z uruchomieniem GTA SA . Mam WIndowsa 8,1 i DirectX 11 a podczas uruchomienia gry wyskakuje okienko z komunikatem że wymagany jest DirectX 9.0 . Próbowałem uruchomić w trybie zgodności jako administrator ale nic nie pomaga… Z góry dzięki za każdą pomoc, pozdro.

Sprawdź w dxdiag czy twoja karta graficzna obsługuje dx 9

każda obecne obsługuje chyba że ma się naprawdę bardzo starą, Windows 8 nie ma domyślnie zainstalowanego DX9 tak więc trzeba go zainstalować samemu

http://filehippo.com/pl/download_directx/

Mój radeon r3 na APU ma min dx 9.1 a dedykowana r5 240m prawdopodobnie od dx 10 do dx 12 (gry z ustawieniem dx 9 się nawet nie włączają a po przestawianiu na dx 11 działają). Niestety dxdiag nie wykrywa jej a w innych źródłach nie ma takich informacji.

 

Może takie rzeczy tylko u AMD. Nie mniej nie każda karta graficzna obsługuje wszystkie wersje, przekonałem się o tym na własnej skórze :wink:

 

Nie pisz durnot, wszystkie karty (nie mówimy o specalizowanych) są kompatybilne w dół.

Skoro karta ma obsługę dx 10 czy 12 to musi mieć obsługę dx9.

Dzięki za miłe słowo uznania :wink:

 

W takim razie, wytłumacz mi to:

 

A co tu tłumaczyć ? Nie rozumiesz, że to tylko wykaz dx lvl od 9 w górę.

Skoro ja mam tam napisane dx 11.2 (tylko i wyłącznie)  a właśnie gram w WoT (w tle ) który jest na 9.0c :slight_smile: To wg. Twojej teorii nie powinienem nawet odpalić.

 

90% problemów z dx to pirackie gry.

W przypadku problemu z oryginałami ściąga się DirectX End-User Runtimes i instaluje.

No dobrze. To dlaczego na dedykowanej karcie graficznej w trybie dx 9 np. Far cry 2 się nie uruchamia a na zintegrowanej wszystko śmiga jak trzeba. Natomiast po przełączeniu na dx 11 działa na obu kartach? Jesteś w stanie wyjaśnić tą dziwną anomalię? Chętnie dowiem się czegoś nowego :slight_smile:

Cytaty są z supportu dystrybutora gry.

 

Bo…

 

Bo…

 

Bo ktoś może mieć w8-w10 i nie instalował DirectX End-User Runtimes dla danego systemu.

 

I setka innych problemów związanych z odpalaniem starej gry na bardzo nowym sprzęcie. Gdzie trzeba by indywidualnie dochodzić co się dzieje. Włącznie z wgranie najnowszych pathe.

 

Update : Teoretycznie można by robić chipy graficzne bez wsparcia dla dx9 ale praktycznie to byłby strzał w stopę producenta chipa.

Tu jest fajny artykuł obrazujący jak to działa, nawet na podstawie Far Cry 1 pokazano jak różni się grafika pod 9.0c jeśli wykastrowano chipa graficznego (gz Intel).

http://www.frazpc.pl/artykuly/264811,DirectX_10_DirectX_101_i_DirectX_11_-_Biblioteki_graficzne.html

 

p.s Mam Far Cry 1 (dx 9.0c) i długie godziny spędziłem nad nim grając na hd7770 (r7 250X)

No nic, gra nie działa i już nie wnikam dlaczego. Samego artykułu nie czytałem od deski do deski bo jest tego na prawdę sporo. Nie mniej dzięki za nieco wyjaśnienia i tym razem spokojniejsze podejście :wink:

wyczytałem że na W8 z GTA:SA jest problem i sa na to specjalne sposoby to nie wina grafiki tylko gra jest za stara i nie jest zrobiona pod Win8

poprawnie będą działać aplikacje i gry które wspierają dany system jeśli jakaś nie wpiera W8 to oczywiste że mogą być problemy to logiczne