Problem z uruchomieniem instalacji z pendrive

Witam… Mam taki problem, robię bootowalny pendrive z ubuntu przez Rufusa (próbowałem też innych programów i innych distro linuxa), boot z pendrive rusza lecz staje na logo ubuntu i dalej nic się nie dzieje… Tak samo z każdą inną dystrybucją linuxa… Domyślam się, że coś jest w uefi, biosie źle ustawione, lecz nie wiem co… Wyłączyłem secure boot, lecz nic to nie daje… Jakieś pomysły? Mój laptop to Asus tuf gaming 504DY. Gdzieś czytałem, że właśnie asus ma coś dziwnego w swoich biosach że robą takie problemy… Będę wdzięczny za pomoc…

Masz tylko jednego pendrive?

Tak jednego…

Tak jeden pendrive, ale jest ok, bo instalowałem z niego windows 11 i nie było problemu…

Mnie raz Windows 8.1 tak rozwalił partycje, że aż DISKPART nie ogarnął jak przywrócić bootowalność pendrive i chyba pomógł dopiero program od HP.

Niby „okresowo” obraz Minta trzeba robić zgodnie z instrukcją a nie na szybko z np. Rufusem (być może twórcy Rufus już ogarnęli co Mint namieszał).

Ale mi żadne distro nie rusza, wydaje mi się że albo coś z biosem albo coś z pendrive odnośnie partycji.

Ja stawiam, że tablica partycji na pendrivie jest uszkodzona. Jesteś na Windowsie a więc
diskpart
list disk
slelect disk x - wybierasz pendriva
clean
convert gpt
create partition primary
format fs=fat32 label=xxx quick
exit
Potem możesz obraz iso wypakować na pendriva i powinna ruszyć instalacja.
Jak duży pendrive to fs=ntfs i potem rufusem obraz utwórz.
Jak logo linuxa się pojawi to poczekaj parę minut bo to trochę trwa. Pendrive USB 3.0? :sweat_smile:

Dziękuję za odpowiedź, pen 16gb, raczej USB 2

Zrobiłem jak piszesz






i nic dalej lipa

Brakuje plików. Problem w tym, że najpierw przestawiłeś zdjęcia (chyba) z uruchamianego Linuksa, a potem z GRUB-a. Coś nie ta kolejność. Te komunikaty zgłaszają, że masz chyba coś nie tak z mapowaniem pamięci przez BIOS. Pytanie czy error: file /boot not found pochodzi od GRUB-a czy innego ustrojstwa. Stawiam na to pierwsze. Skoro masz coś nie tak z mapowaniem pamięci, to może GRUB nadpisuje pamięć BIOS-u, po czym wywołuje jakąś procedurę BIOS-u, a BIOS nadpisuje to, co nadpisał GRUB.
Ten komunikat może także oznaczać uszkodzony pendrive lub źle nagrany.

Wybierz jakąś dystrybucje z kernelem 6.1 AHS (advanced hardware …)
Bo rozumiem, że instalujesz Ubuntu LTS z kernelem 5.10.
MX linux ma chyba te obrazy Download Links – MX Linux ahs :+1: :+1:

A tutaj na starym kernelu bootuje, a na nowszym nie grub2 - ACPI Error: AE_NOT_FOUND when booting after upgrading from 20.04 to 22.04 - Ask Ubuntu :nauseated_face:

Ściągam tego mx linux, spróbuję z nim

Niestety na mx


Linux też stoi :frowning:

Na innym pendrive też nie da rady odpalić

To powinno ci pomóc Installing Linux on ASUS TUF FX504 GE :boom: