Problem z uruchomieniem komputera po dokupieniu nowego RAMu

Witam,

Kupiłem proponowany w tym temacie jaki-jest-ram-t530592.html#p3318270 RAM:

Kingston DDR3 HyperX Genesis 4GB/1600 CL9-9-9-27 (KHX1600C9D3/4G)

Czyli stare: 2x2GB KHX1600C9D3X2K2/4g

Nowe: 1x4GB KHX1600C9D3/4G

Gdy wkładam ją w slot, podczas uruchamiania komputera nic nie pokazuje się na ekranie. Płyta główna nie wydaje też żadnych dźwięków. Płyta główna to: Asrock 970 extreme4. Ma system Dr. debug, który pokazuje kod nr. 50. Memory initialization error: Invalid memory type or on compatibile memory speed. Gdy wyjmę tą kość pamięci wszystko działa tak jak wcześniej.

Gdy włożę tylko samą nową pamięć też system startuje normalnie. Problem występuje tylko wtedy gdy włożone są wszystkie razem.

Niżej zdjęcia:

http://xdd.pl/screen/20130506_004.jpg

http://xdd.pl/screen/20130506_007.jpg

Bardzo proszę o pomoc co jest w takim razie nie tak? Kości mają identyczne parametry.

może sloty masz zepsute

Włóż te stare kości obok siebie a nie co 2 bo z tego co widzę na opisie przy slotach powinno tak być.

Masz napisane przy slotach, że jest: |A1| |A2| |B1| |B2|.

… a mnie się wydaje, że po prostu kontroler pamięci głupieje (zgodnie ze instrukcją: albo obsadzony jest jeden slot (single channel), albo dwa/cztery sloty (dual channel)).

@ADAM390 i @MacKnick - sprawdzałem różne rozmieszczenie tych RAMów. Ta na zdjęciu to już ostatnia jaką robiłem. Sprawdzałem wszystkie sloty pojedyńczo i wygląda na to, że wszystkie sloty są sprawne. ponieważ system się uruchamiał. Problem natomiast pojawia się gdy są włożone wszystkie 3 jednocześnie.

@Veers - Czyli mam dokupić jeszcze jedną identyczną kość 1x4GB KHX1600C9D3/4G i będzie śmigać na 100%? Może jeszcze da się zrobić jakieś testy? A może reset biosu - tylko nie wiem czy to jest bezpieczne (no i nie wiem jak to zrobić w tej płycie).

masz mieć obsadzone 4 sloty pamięci

Teraz sprzedawać wszystkiego to się raczej nie opłaca. Mogę się zdecydować dokupić drugą identyczną kość 4GB.

Czy konfiguracja: 2x2GB KHX1600C9D3X2K2/4g + 2x4GB HX1600C9D3/4G do płyty głównej Asrock 970 extreme4 będzie działać na 100% ?

Odłącz komputer od prądu, włóż wszystkie moduły pamięci, zresetuj bios przez wyciągnięcie na chwilę baterii na płycie, włóż ponownie baterię, podłącz komputer do prądu i uruchom komputer, jeśli się uruchomi, wejdź do biosu i przywróć ustawienia domyślne (Load UEFI Defaults zdjęcie).

falcon89 - Dziękuję. Twoje rozwiązanie pomogło. Resetowałem bios przez zworkę ponieważ baterię mam pod grafiką i musiał bym wszystko wyjmować. System uruchomił się poprawnie. Wykrywa 8GB RAMu. Już myślałem, że będę potrzebował kupować kolejną kość.

Dziękuję Wam wszystkim za udzielanie się w temacie.

Tak. Zrobiłem to tak jak pisałeś. Pierwsze uruchomienie po resecie.