Problem z uruchomieniem komputera - POMOCY

Więc ostatnio kupiłem sobie nowego PC’ta, dysk twardy przełożyłem ze starego. Teraz gdy probuje uruchomić komputer wyskakuje czary obraz z takim jakby kursorem w górnym lewym rogu, następnie on znika a potem zostaje tylko czarne obraz i tak do nieskończoności. Proszę o pomoc gdyż w sprawie elektroniki komputerowej jestem kompletnie zielony.

POMÓŻCIE!

A czy po przełożeniu dysku ze starego kompa do nowego przeinstalowałeś system?

Chodzi o to że starego PC to ja już nie używałem z 3 miesiące, nie znam sie na tym szczerze i tak jak dysk był w starym to podłączyłem go do nowego. Znalazłem również jakiś stary dysk 80 GB ale za to gdy podłączam ten, to wyskakuje tylko jakiś komunikat “Rebot and select…cos tam” rónież na czarnym tle

Ale czy instalowałeś od nowa system? Jeśli nie to musisz to zrobić …

Starałem sie zainstalować lecz gdy prubóję go wystartować z płyty to sie kompletnie nie da. U mnie to klawisz f11 lecz gdy staram sie wystartować kompa z płyty nie wyświetla mi się to okienko lecz ten czarny ekran z kursorem

W biosie ustaw bootowanie z płyty.

jesczze jak byś onjaśnił tak jak dla “idioty” krok po kroczku to był bym szczesliwy :wink:

Dodam również że cos tam grzebałem w biosie raz udalo mi sie puścić z płyty, lecz zamiast komunikatu “cos tam zeby kliknac dowolny klawisz do rozruchu dysku:” pojawia sie nadal to okno z tym pochylonym kursorem ;/

Jaka płyta?

edit: szukaj w biosie czegoś w stylu “boot device priority” http://www.google.pl/images?hl=pl&q=bio … 80&bih=841

jeśli chodzi ci o płytę główną to jest to :

ASROCK G31M

Po screenach do których dałem linka powyżej powinieneś się zorientować co i jak. W każdym razie pierwszy urządzeniem bootującym musi być napęd cd/dvd.

Chciałem jako pierwszy bot ustawic cd/dvd lecz do wyboru tego nie ma. mam (chyba) dysk twardy (wd200 cos tam…) mam jesczze do wybory Realtek cos tam, i disabled…

Napęd podłączony? Jaki typ złącza, ata, sata? Jeśli sata to w manualu do płyty głównej dowiedz się, które złącza sata na płycie to złącza umożliwiające bootowanie, zazwyczaj są to sata 1 i sata 2, ale sprawdź jak jest w przypadku tej płyty.

Napęd jak i dysk twardy posiadają złącze ATA. Moze powiem jak to wygląda. Jedna tasiemka podłączona do płyty głównej z tej tasiemki jedno złącze pod napęd a drógie pod dysk

Połączenie ogólnie do d.py bo napęd będzie blokował dysk. Po uruchomieniu komputera dysk i napęd są wykrywane? Jeśli nie to odłącz dysk i zostaw podłączony tylko napęd i zobacz czy wtedy będzie wykrywany i czy da się go ustawić w biosie jako urządzenie bootujące.

Jesteś nie w tej zakładce co trzeba , szukaj zakładki z opcją Boot i tam ustaw napęd CD/DvD jako pierwszy . ponad to znajdź opcje BootMenu i sprawdź czy przy tym jest ustawiona wartość na ENABLED , jeżeli tak jest to Exit z BIOS’u i jak się uruchomi ponownie komputer naciskaj F11 (tak jak Ty to powiedziałeś , ze u Ciebie odpowiada to za BootMenu) , a jak nie zadziała to znowu zrób restart i od razu naciskaj F12.

Dobra cos zaczyna dzialac. po odłączeniu dysku, komp widzi naped CD. Lecz mam teraz problem gdyż na mojej płyci głównej jest tylko jedno gniazdo na złącze ata i nie wiem jak to teraz sensownie podłączyc

Hmm jedyne co mi przychodzi do głowy to albo uszkodzony kabel sygnałowy, albo konieczność ustawienia trybów master i slave na dysku i napędzie. Na dysku powinien być rysunek pokazujący w jaki sposób musi być ustawiona zworka aby dysk działał jako master, jak go ustawisz w tym trybie do napęd sam powinien ustawić się w trybie slave.

Ale nie no wszystko jest juz ok, pozostaje tylko kwestia tegojak to podłączyc, gdyz Napęd jak i Dysk posiadają złącze ATA a gdy podepne tą jedną tasiemke to faktycznie sie blokują.

Dodane 31.08.2010 (Wt) 22:17

sam juz sie gubię powoli. komputery to ni rzecz dla mnie :wink:

No i właśnie o to mi chodzi, że na złych ustawieniach master/slave będzie kicha i napęd będzie niewidoczny. To częsty problem przy tego typu połączeniach i trzeba trochę pokombinować.

No dobra, tylko jak ja mam tą zworkę ustawiać? jeśli masz troszke czasy wytłumacz mi to bo zalezy mi zeby komp śmigał jak należy :wink:

Dodane 31.08.2010 (Wt) 22:25

dobra ustawilem tę zworkę w tryb SlaVe i co teraz?

Dodane 31.08.2010 (Wt) 22:30

DObra stary, dzięki wsyzstko działą jak należy. Jak moge się odwdzięczyc? :wink: