Problem z uruchomieniem komputera

Witam

Dziś przy włączaniu komp. pojawił się następujący komunikat media test failure check cable, za nic komp. nie chce sie włączyć. Podejrzewam, że to coś z dyskiem twardym, sprawdzałem kable, są dobrze podłączone, a sam dysk działa (słysze, że działa).

Czytałem o tym problemie i podobno wystarczy zmienić pare rzeczy w biosie, niestety nie potrafie ich znaleźć, moja płyta główna to foxconn G31MX.

Z góry dziękuje za pomoc i przepraszam za możliwe błędy, pisze z telefonu.

Może po prostu przywróć ustawienia domyślne w biosie. Load optimized defaults.

Niestety nadal to samo…

Wejdź do BIOS używając klawisza DEL następnie przejdź do zakładki Standard CMOS Features. Będziesz tam widział czy twój dysk jest widoczny. Jeżeli jest spróbuj zmienić kolejność bootowania tak, aby wszystkie pozycje były deklarowane jako HDD. Jeżeli go nie widzisz to pokombinuj z kablem sata. Zmień wejście, dociśnij. Dysk równie dobrze może być w takim wypadku uszkodzony.

http://imageshack.us/photo/photo/580/dsc0521ln.jpg/ takie coś, wnioskuje, że dysku nie widzi?

A ja tak sobie podrzucę: sprawdź czy nie masz w sekwencji bootowania jako pierwszej ustawionej karty sieciowej (LAN)…

Prawdopodobnie mam bo komputer chyba dysk widzi, ale nie wiem jak to pozmieniac żeby nie zepsuć go do końca…

nie masz czasami czytnika kart w obudowie albo osobno podpiętego pod USB i włożonej jakiejś karty sd bo kiedyś zostawiłem kartę w czytniku i też miałem taki komunikat przy uruchomieniu jeszcze trochę to bym całego PC rozebrał

Mam, ale nic nie podłączone :frowning:

Dodane 13.06.2012 (Śr) 20:21

Przepraszam za post pod postem.

Dajmy na to, że kupie nowy dysk, wystarczy go tylko potem podłączyć i nie trzeba nic kręcić w biosie ?

I

Dysk wykrywa na twoim zdjęciu jest przy pozycji IDE Channel 2 Master (ST3500410AS jakiś Segate) ustaw go na IDE Channel 0 Master zapisz zmiany w biosie i powinno być ok.

Wieści z frontu:

Komp. Wykrywa dysk tylko wtedu gdy wyłącze go przez przytrzymanie włącznika, przyresecie dysk staje sie nie widzialny.

Próba zmiany kolejności w biosie kończy się niczym kolejno naciskam: ide channel 0 master>ide hdd auto detection> wyszukuje ale znaleźć nie umi.

Macie jeszcze jakieś pomysły ?

Kabel jest dociśnięty? nic nie jest poluzowane, bo komunikat wywala błąd kabla. Poodpinaj i jeszcze raz podepnij. Druga sprawa, to jak masz możliwość, sprawdź dysk na innym kompie, jak ruszy to masz wniosek.

Dysk prawdopodobnie dobry, kable też, całkiem możliwe, że cś szlqg trafił na płycie głównej.

Być może interejs SATA padł. Musiabys podpiąć inny dysk i sprawdzić.

Podpiąłem i dalej to samo, niby widzi ale nie działa.

Dodane 14.06.2012 (Cz) 23:02

Po kilku godzinach bezsensownej walki udało mi się uruchomić windowsa xp.

Niestety potrzebowałem nowego dysku, co gorsza po podłączeniu nowego twardziela komunikat o problemach z kablami pojawiał sie nadal, jednak na nim bez większych problemów zainstalowałem xp-eka. Próbowałem instalować viste i 7 ale nic mi z tego nie wyszło (z poziomu pulpitu xp, 7 informuje o problemach z odczytaniem informacji o dysku, vista z kolei całkiem dobrze przechodzi instalacje ale w pewnym momencie przestaje odpowiadać). Z bootowania vista i 7 bo załadowaniu plików instalacyjnych zgodnie jak jeden mąż przestają odpowidać.

Nie wiem czym to jest spowodowane, może za duży dysk wsadziłem (1TB) albo ciągle coś jest źle podłączone. Jeżeli macie jakieś pomysł prosze piszcie, no i dzięki za już udzieloną pomoc.

A ja wrócę do podstaw, i grzecznie poproszę: podasz DOKŁADNE brzmienie “komunikatu o kablach” ?

http://imageshack.us/photo/photo/705/dsc0523c.jpg/ te dwa komunikaty, przy zainstalowanym xp trudniej je znaleźć. Więc niestety mój problem nadal nie zniknął i jest tak jak opisałem w wcześniejszym poscie.

Więc jest DOKŁADNIE tak jak myślałem.

Teraz racz wrócić do mojego poprzedniego postu, i zastosować się do niego (znaczy się: wyłączyć w BIOSie opcję Onboard LAN Boot ROM <- nazwa może się nieco różnić w zależności od konkretnej wersji BIOSu, ale sens pozostaje ten sam)

http://imageshack.us/photo/photo/152/dsc0526j.jpg/ wyłączyłem tak jak napisałeś (zdjecie) ale nic się nie zmieniło.

Dodane 15.06.2012 (Pt) 6:47

A jednak… Postanowiłem poczekać przy braku odpowiedzi visty i instalacja ruszyła, dzięki :slight_smile: będę próbował potem z 7, może też ruszy.

Dodane 15.06.2012 (Pt) 7:11

No i 7 ruszyła:)

Nie miałeś wyłączać karty sieciowej :roll:

Podaj jaką masz płytę główną (producent+model)…