Problem z uruchomieniem Lubuntu

Dobrze wiedzieć, dziękuje bardzo. Czyli mogę zainstalować SC z Ubuntu i przez niego instalować oprogramowanie, to bardzo ułatwi sprawę, będzie dużo prościej nauczyć takiego użytkownika jak instalować programy :slight_smile:

 

A tak pobocznie - na Debianie jest Ice Weasel, bo Firefox od pewnego czasu przestał być uznawany przez społeczność jako wolne oprogramowanie, ale czy jest możliwość zainstalowania takowego i ustawienia go jako domyślną przeglądarkę?

No właśnie nie zawiera, bo muszę go albo wgrać ręcznie, albo podłączyć kabel sieciowy i pobrać apt getem firmware, właśnie w Ubuntu tego nie ma i tym bardziej zwykły użytkownik sobie nie poradzi, bo nie jest to tak zautomatyzowane, a Debian pyta czy chcesz załadować sterownik z zewnętrznego nośnika, jak masz to ładujesz, jak nie masz to nie. Nie ma tu żadnej filozofii, podpinasz po prostu pendrajw lub wkładasz płytę, a Debian sobie zainstaluje sam, automatycznie to czego potrzebuje.

 

Jak najbardziej.

 

Centrum Oprogramowania można doinstalować, poza tym jest jeszcze Synaptic.

 

 

Tak, ponieważ pod maską Centrum Oprogramowania działa apt-get, który instaluje pakiety Debiana. CO to nakładka na apt-get taka sama jak Synaptic.

Po kiego grzyba testing dla niezaawansowanego użytkownika?

Tym bardziej że ma być na stary sprzęt.

Jak user spokojnie zapozna się z systemem i stwierdzi, że jest to mu do czegoś potrzebne i jest już gotowy niech instaluje sobie nawet i Sida, ale niech będzie to jego świadoma decyzja.

 

I będzie tak jakby silnik malucha wsadził do poloneza (ani tym ruszyć, ani wyprzedzić).

Tego typu narzędzia potrzebują dużo ramu.

Jeśli nie wystarcza apt-get, to zdecydowanie Synaptic jest dobrym wyborem.

 

 

Na początek zostawiłbym Iceweasel, bo to praktycznie ta sama przeglądarka, co Firefox.

Jeśli przeszkadza, że w oficjalnym repozytorium jest niższa wersja (esr), to można zastosować się do: http://www.debian.pl/threads/29271-Aktualizacja-Iceweasel?p=159312&viewfull=1#post159312

Oczywiście można zainstalować zwykłego Firefoksa jednak trzeba się liczyć z tym, że mogą pojawiać się jakieś drobne zgrzyty w integracji przeglądarki z systemem.

Coś Ci się pomyliło, albo masz jakieś złe informacje. Z jakiego powodu niby społeczność miałaby uznać Firefoksa za niewolne oprogramowanie? W Debianie jest Iceweasel, bo Debian pokłócił się z Mozillą o logo i nazwę, dokładniej chodziło o to, że społeczność Debiana lekko zmodyfikowała kod, a Mozilla nie pozwoliła tego podpisać swoim logo i nazwą. Nazwa Iceweasel jak i logo to parodia nazwy Firefox.

Póki co, nie spotkałem się u siebie z problemami na Firefoksie pobranym ze strony Mozilli.

 

Nieprawda…Ubuntu zawiera firmware co łatwo można sprawdzić w /lib/firmware - dlatego np. po instalacji sterowniki radeon działają (akceleracja 3d) a w debianie nie (trzeba dać apt-get install firmware-linux lub jesli tylko radeon to firmware-radeon). To samo z kartami wifi, ubuntu zainstalujesz z pena przez wifi bez pobierania firmware z dodatkowego pena czy płyty a debiana nie, musisz debianowi podsunąc firmawe na dodatkowym penie lub płycie.

Co do IceWeasel to jest to na 99% to samo co i Firefox(nieco starsza wersja w repo testing jest tylko, 24 bodajże, a Firefox ma już 26), nawet wtyczki działają z Firefox’a. Polecałbym zostawić IceWeasel, bo jednak jest ona dostosowana do Debiana, czasami na niektórych stronach pojawia się zgrzyt, bo nie chcą działać na nieznanej przeglądarce, ale to jest do obejścia. Co do Firefox ja próbowałem instalować, ale nie wiem czemu, zdawało mi się, że wolniej działa niż IW, dlatego mam teraz na Debianie IW.

Nie wiem co bierzesz, ale jeśli by było tak jak twierdzisz, to wyjaśnij mi dlaczego WiFi na Broadcomie mi nie działa bez doinstalowywania firmware? Bo skoro jest tak jak twierdzisz, to Wifi powinno mi działać out-of-the-box, a tak nie jest.

Cześć firmware jest na licencjach które umożliwią ich prawne załączenie w gotowej dystrybucji, część niestety nie.

Ok panowie - dziś nastąpił przełom.

 

Z Lubuntu nie wyszło, instalacja z alternate przebiegła wzorowo, ale system się zawiesza za każdym razem przy wczytywaniu.

 

Zainstalowałem więc Debiana z LXDE i jestem zachwycony. Wszystko się uruchomiło za pierwszym razem i działa. Użyłem komend Update i Upgrade, wersja jest najnowsza. Teraz nasuwa mi się kilka pytań, na które znalazłem cząstkowe odpowiedzi i na dodatek nie wiem czy tyczą się zainstalowanej przeze mnie wersji.