Problem z uruchomieniem systemu


(Grzegorzgk1) #1

Witajcie,

Od pewnego czasu mam pewien problem, zazwyczaj podczas uruchamiania systemu wyskakuje mi błąd "The file is possibly corrupt. The file header checksum does not match the computed checksum". Dzieje się tak w około 95% prób uruchomienia, od czasu do czasu system odpali się normalnie.

Formatowanie dysku i ponowne zainstalowanie systemu nie pomogło, tak samo naprawa z użyciem dysku instalacyjnego (naprawa uruchomiania i testowanie pamięci).

Parametry: http://www.komputronik.pl/product/13825 ... F023_.html

System: Windows 7 Professional 64-bit (oryginalny)

Proszę o pomoc!

Grzekru2


(Veers) #2

Testowanie pamięci - było dobrym krokiem, ale tu raczej źródłem problemu jest dysk twardy, a tak konkretnie - uszkodzony sektor startowy (MBR). Zacznij jednak od .... sprawdzenia czy przypadkiem nie masz w BIOSie uruchomionej opcji ochrony sektora rozruchowego. W następnej zaś kolejności zapoznaj się bliżej z opcjami polecenia mbrfix. W ostateczności zaś - usuń WSZYSTKIE partycje z tego dysku i załóż je od nowa (wraz z formatowaniem). Słusznym byłoby przeprowadzić na tym etapie pełną diagnostykę dysku.


(Grzegorzgk1) #3

Próbowałem dokonać naprawy za pomocą mbrfix efektem tego było pojawienie się nowego błędu o tym, że system operacyjny jest uszkodzony.

Użyłem polecenia: "MbrFix64 /drive 0 fixmbr /yes ". Po ponownym zainstalowaniu systemu stary błąd niestety nadal wyskakuje.

Nie pomogło też sformatowanie całego dysku. Chwilowo korzystam z Windows xp, który działa bez żadnego problemu,

jednak takie rozwiązanie niezbyt mnie satysfakcjonuje.

Jest jeszcze coś co mógłbym zrobić?


(Veers) #4

Czy mi się zdaje, czy pisałem o tym żeby przed formatowaniem usunąć partycje ?

.... rozumiem, że Windows XP jest zainstalowany na tym samym dysku fizycznym?


(Grzegorzgk1) #5

Tak też zrobiłem

Tak, zainstalowałem go po tym jak sformatowałem dysk i kolejny raz próbowałem uruchomić Windows 7


(Veers) #6

Sytuacja zdaje się patowa ... Z twojego opisu wynika, że starszy i 32 bitowy system instaluje się i działa, ale 64 bitowy - już nie ... To z kolei sprowadza nas z powrotem do kwestii pamięci operacyjnej, lub jakichś ustawień BIOS (możesz zacząć od sprawdzenia czy BIOS twojego komputera posiada opcję HPET, a jeśli tak - napisz jak ona jest ustawiona). Przetestuj pamięć RAM przy pomocy Memtesta, jeśli wyniki nie wykażą odchyłek - ostatnim punktem zaczepienia byłoby usunięcie jednego z dwóch modułów (zgodnie ze specyfikacją masz tam dwa różne moduły 2 i 4 GB - może tu jest pies pogrzebany ?) z drugiej strony - nie widzę by inni użytkownicy Sensilo zgłaszali problemy z instalacją / użytkowaniem Windows 7 64x.


(Grzegorzgk1) #7

Nie znalazłem w biosie opcji HPET.

Oto wynik po godzinnym testowaniu pamięci (http://img39.imageshack.us/img39/8281/dscn0835c.jpg)

Nie wyjmowałem pamięci RAM, dlatego że utraciłbym gwarancję, a ta może się przydać.


(Veers) #8

... wygląda, że najwyższa pora by z niej skorzystać.