Problem z uruchomieniem systemu

Mam taki problem, wczoraj uruchamiałem komputer i wszystko było w porządku dzisiaj włączam i widzę magiczny obrazek z monitem:

Warrning no bootable device is detected.System will enter the Bios Setup Utility

Czy da się to jakoś naprawić, czy jednak muszę zrobić format, czy obejdzie się z instalacją na nowo system operacyjnego?

No bootable device mówi o tym, że nie widzi rekordu rozruchowego na dysku dla systemu albo nie widzi wcale dysku.

Wejdź do biosa i zobacz czy widzisz swój dysk.

Dzieciak się bawił wczoraj w biosie i może coś przestawił, dysku nie widać.

dzieciak w biosie ? chyba żartujesz !

Niestety nie dzieciak ma 13 lat to już potrafi wszędzie grzebać.

Dobra nic nagrywam Windowsa 10 na pena i spróbuje przeinstalować, może będzie ok.

Zanim zrobię ten format udostępniam zdjęcia z biosu może ja ślepy jestem i źle napisałem







Tak, więc czekam na info co może być nie tak w biosie może ktoś się orientuje.

  • Ciekawe wydawać się może „Storage boot Option Control” z trybem „legacy…”.

    Jak to jest jakiś Windows 7 lub stary Windows 8, to niby OK jak nie dało się z trybem „UEFI” lub „UEFI+SecureBoot”.

  • Potem dziwny jest „OnChip Sata type” z wartością na „IDE”, pewnie było „AHCI”?


To pierwsze zdjęcie się nadaje raczej do zlecania „depikselozy” i naprawy kontrastu w CSI: Kryminalne zagadki:

  • las vegas
  • new york
  • miami

lub popraw linki by nie było tam _m.jpg (podmiana na f nie działa):

obraz

Daje bezpośredni link sprawdź, czy działa. Tak, więc czekam na rozwiązanie problemu, może trzeba coś przestawić, by było wporządku.

https://www.aukcjoner.pl/gallery-demo/27129487.html

Działa OK ta linkowana galeria, dla tego biosu „UEFI”. Może jakiś moderator przerobi twoje 5 postów na czytelniejsze miniatury z opisem zakładek…

Dysku tam nie widzę, może przydać się instrukcja jak znaleźć (quick)boot menu, niby w „Quick Features” na pierwszej pozycji:

obraz

https://youtu.be/nOu7k9wDwoo?t=285


Dysk

Niby jest na „save & exit” pokazywany:

https://youtu.be/nOu7k9wDwoo?t=328

obraz

Jak tam by nie było to może i dysk padł lub odkrył syn bug z ukrywaniem dysków na poziomie biosu.


Piąte przez dziesiąte może ruszał system z ustawień „Load Optimized defaults” jak nie musiałeś celowo ustawiać:

  • „IDE”,
  • „legacy boot” / dezaktywacji „SecureBoot”
  • ani nie robiłeś OC procesora lub RAM-u.

Przy niefajnym RAM-ie znów będziesz się bawił w ręczne parametry by wróciła stabilność jak cofniesz do „domyślnych ustawień (optymalnych)”.

A może coś jeszcze tutaj nie tak?

Wymiana na gorąco dysków raczej nie jest potrzebna.


Spróbuj znaleźć info czy Bios widzi twój HDD/SSD (opcjonalnie możesz zobaczyć czy instalator wykryje dysk - nie wykryje to padł lub tryb IDE go „ukrywa”) i potem zmienić:

  • „Storage boot Option Control” - jak płyta główna nie „widziała” Windows 7, to spróbuj opcji „UEFI”

  • „OnChip Sata type” - raczej „AHCI”

Jak nie ruszy wtedy to ja bym poszedł w reset do ustawień domyślnych jak nie przypominasz sobie galimatiasu niezbędnego przy pierwszej instalacji z ustawieniami UEFI (pomijając niefajny RAM który utrudniał start/stabilność systemu).

Nie tam był Windows 10 więc już nie wiem o co kaman sprawdzę z drugim dyskiem, może faktycznie dysk jest popsuty. Jeśli na dysk podłączony pod usb będzie wszystko chodzić to wiadomo, że dysk padniety.

O, ten BIOS i ta płyta. One mają tak, że potrafią nie widzieć czasami dysków systemowych na kanałach innych niż 0-1. A po resecie BIOSu, też bywa że znikają. Normalka. Sugeruję, reset BIOS, przez wyjęcie baterii, podłączenie wyłącznie dysku na początku do pierwszego portu i sprawdzenie czy ruszy.

Jak nie to tak jak krystian3w napisał, przełączaj AHCI, UEFI itp.
Sprawdź czy dysk ma zasilanie, niby w BIOSIE, ale może po prostu nie styka kabelek, na AHCI w biosie nie będzie raczej widoczny.

Faktycznie po zresetowaniu biosu wszystko jest widoczne w biosie dysk itp. wielkie dzięki teraz spróbuje przeinstalować system i zobaczę, czy wszystko jest ok