Problem z uruchomieniem Ubuntu 11.04 obok Windowsa

(Adas236) #1

Witam, mam dość duży problem. mam dość stary komputer, Sempron 2600+, MS-7010, Radeon 9600 Pro, 2 dyski po 80 GB, Jeden ustawiony na master a drugi slave. Windows XP i 7 chodzą obok siebie bez problemu, jednak kiedy instaluje ubuntu zawsze pojawia się błąd, i nie wiem czego może to być wina, probowałem czystej instalacji tylko ubuntu lecz zawsze wyświetla sie grub error, nie mam pojęcia co dalej robić, może te 2 dyski są temu winne. Dziękuje i pozdrawiam

adas236 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(Manonim93) #3

GRUB to bootloader czyli program, który uruchamia się po biosie i wyświetla Ci menu z wyborem systemu, pasowało by żebyś dokładniej określił rozłożenie partycji na dyskach.

Dwa dyski to nawet lepiej gdy używamy dwóch systemów :smiley: Jeżeli Wind je widzi to znaczy że są dobrze podłączone.

Napisz jak sformatowałeś dyski.

(Adas236) #4

wiem że Grub to bootlader, sformatowałem tak pierwsza partycja to windows 30 GB NTFS, druga 15 GB ex4 i trzecia 3 GB swap, reszta to ntfs. drugi dysk na slave ma Tylko pliki żdnego systemu. Jeden informatyk próbował to zrobić na swój sposób lecz mu też sie nie udało i też wywala ten bład, nawet próbował reinstalke GRUB-a ale i tak nic to nie dało. Nie mam pojęcia co mam zrobić, może ten drugi dysk przeskadza??

(Manonim93) #5

Przy oknie formatowania masz wybór dysku dla Gruba, na pewno dajesz dysk master? Jeżeli twoje dyski to sda i sdb to wybierasz /dev/sda.

I zobacz czy w biosie masz dobrze kolejność bootowania ustawioną.