Problem z USB 3.0 w win 8.1, choć działa USB 2.0

Problem spowodowałem sam, bo dotychczas działały wszystkie porty USB, ale zauważyłem, że od pewnego czasu nie odpala się catalyst control center i nie działa przełączanie grafiki. Zaktualizowałem sterowniki, usuwając wcześniej wszystkie stare za pomocą AMD Clean up utility. Teraz CCC działa bez zarzutu, grafika jest ok, ale nie działają dyski zewnętrzne, ani pendrive podpięty pod usb 3.0 (wcześniej było ok), a działają bez zarzutu pod usb 2.0. W menedżerze urządzeń pojawiają się komunikaty: “Nieznane urządzenie USB (resetowanie portu nie powiodło się)” oraz" System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (Kod 43) A USB port reset request failed", a systemowe narzędzie do wykrywania problemów raportuje “zmiany sprzętu mogły nie zostać wykryte” lub “nieznane urządzenie USB (resetowanie portu nie powiodło się) nie działa prawidłowo”. Oto raporty z Farbara:

FRST: http://wklej.org/id/1370957/

Addition: http://wklej.org/id/1370958/

 

Proszę o pomoc, bo po wielu próbach, googlowaniu problemu nie mam więcej pomysłów

Zainstaluj ponownie sterowniki do płyty głównej z dołączonej do niej płyty CD/DVD

Mam zainstalowany najnowszy sterownik do płyty głównej i dokładnie na tym samym sterowniku USB 3.0 wcześniej działał normalnie. Czy na pewno jest sens instalować starszy sterownik?

Nie zawsze najnowsze musi być najlepsze… Jednak w Twoim przypadku przypuszczam, że program czyszczący od AMD (lub jakiś inny, którego użyłeś wcześniej) wyczyścił za dużo… Z Twojej wypowiedzi trudno było wywnioskować, czy instalowałeś najnowsze sterowniki do płyty glównej (do chipsetu) - jaka to płyta? - czy tylko do karty graficznej AMD.

Sterowniki instalowałem tylko do karty graficznej AMD. AMD Clean Up Utility miał czyścić tylko komponenty AMD , a płyta główna to Intel 7 Series/C216 ze sterownikiem 9.4.0.1027, Na samym początku zainstalowany był sterownik 9.3.0.1021.

O, teraz mamy trochę więcej informacji. Wszystko wskazuje na to, że sterownik chipsetu  albo raczej sterownik kontrolera USB 3.0 uległ uszkodzeniu, dlatego zaproponowałem jego przeinstalowanie (a czy zainstalujesz wersję starszą - z płyty - czy nowszą, pobraną z sieci, to już Twój wybór. Zakładam, że nie zmieniałeś nic w BIOSie/UEFI.

BIOSa nie dotykałem. Próbowałem ściągnąć nowy sterownik do USB 3.0 (nie płyty głównej) ze strony Intela, o ten: https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=21129&lang=eng&wapkw=usb+3.0+drivers , ale podczas próby instalacji jest komunikat “Ten system nie spełnia minimalnych wymagań dotyczących instalowania tego oprogramowania”. To bardzo dziwne, bo mam całkiem nie najgorszy sprzęt. Aktualnie mam sterownik Intel USB 3.0 eXtensible Host Controller - 0100 (Microsoft) i jest niby aktualny, bo wersja 6.3.9600.17031 z 21.02.2014.

Właściwie to nie odpowiedziałeś na pytanie odnośnie modelu i producenta płyty głównej, bo sterownik “Intel® 7 Series/C216 Chipset Family USB Enhanced Host Controller - 1E26” oraz “Intel® 7 Series/C216 Chipset Family USB Enhanced Host Controller - 1E2D” występuje również przy mojej płycie (Z77X od Gigabyte).

Intel HM76 to chyba to.

Czyli mamy do czynienia z laptopem. W takim razie instaluj sterowniki wyłącznie ze strony producenta laptopa.

Producent, czyli Samsung oferuje instalację sterowników poprzez narzędzie SW Update. Mam obecnie zainstalowane i aktualne wszystkie sterowniki tam dostępne, a problem dalej nie został rozwiązany. Co ciekawe wśród sterowników dostępnych w SW Update nie ma żadnych związanych z USB.