Problem z ustawieniami w biosie dotyczącymi HDD po formacie

Witam. Mój problem jest trochę złożony, więc postaram się go opisać możliwie dokładnie.

Przedwczoraj wyjąłem i włożyłem z powrotem RAM. Po uruchomieniu ukazał się komunikat: reboot and select proper boot device itd. Zrobiłem formata. Komp trochę podziałał, ale po paru kolejnych uruchomieniach i resetach (wywołanych chyba brakiem sterowników) komunikat znowu wrócił. Co ciekawe, występował on również jakiś rok temu, tyle, że wtedy nie był używany. Gdy zaczął być - problem zniknął sam z siebie i dopiero od przedwczoraj znowu wystąpił.

Więc - pogrzebałem trochę w biosie i znalazłem tam takie ustawienia jak:

PRIMARY IDE MASTER

PRIMARY IDE SLAVE

obydwa ustawione na ‘not detected’. Coś zrobiłem (nie wiem dokładnie co), ale koło MASTER pojawiła się nazwa HDD (Samsung sp0822n) i po tym problem zniknął. Zacząłem instalować różne programy, oczywiście resety nadal występowały, bo nie ma sterowników (zdążyłem tylko zainstalować te do Geforce 7600 GS), resztę odłożyłem na dziś. Włączam kompa - podziałał z 10 minut, znowu reset. Ale tym razem było już gorzej - nawet nie dało się odpalić ekranu powitalnego, bo przerywały go ciągłe resety. Wszedłem do biosu a tam PRIMARY IDE MASTER znowu ustawione na ‘not detected’.

Kilka pytań:

  1. Czy rozwiązanie tego problemu naprawdę leży w biosie?

  2. Jak ustawić PRIMARY IDE MASTER z powrotem na HDD (tam występuje tylko jakieś CD czy ARMD…)? Sorry za głupie pytanie, ale na serio nie wiem jak to wcześniej zrobiłem :frowning:

  3. Co zrobić, by PRIMARY IDE MASTER był już stale ustawiony na HDD?

  4. Czy resety po formacie to kwestia sterów?

Z góry dzięki za pomoc.

… najciemniej jest pod latarnią …

Na wstępie - wymień baterię podtrzymującą zawartość BIOS-u, a potem brać się za jego ustawienia.

Fakt - dzisiaj zauważyłem, że przestawiła się godzina, to może być bateria :frowning:

Dodane 27.07.2010 (Wt) 17:58

Wymieniłem baterię. Orientuje się ktoś jak zmienić ‘Not detected’ przy PRIMARY IDE MASTER na HDD? W opcji wyboru mam tylko: not detected, auto, cdrom, ARMD i każdą wypróbowałem, ale po żadnej koło PRIMARY nie pojawia się nazwa dysku.

Zworki w dysku masz dobrze ustawione ?