Problem z ustawieniem mnożnika

Witam

Posiadam procesor Pentium Dual Core E2200 (2.2Ghz) i płytę gł. Gigabyte GA-P31-DS3L.

Problem polega na tym, że bios nie chce zapamiętać ustawienia mnożnika; ustawiłem go na 11x z 6x (nie wiem dlaczego ustawiło się 6x wcześniej było 11x), to po restarcie znowu jest mnożnik 6x. Funkcję oszczędzania energii poprzez obniżenie mnożnika mam włączoną, ale przy maksymalnym obciążeniu procka mnożnik sie nie podnosi i procka taktuje na 1.2Ghz zamiast 2.2Ghz. Wyciągałem już baterie z płyty żeby zresetować bios jednak nie przyniosło to żadnego skutku. Czy to jest kwestia wł/wył jakiejś innej opcji czy co?? Proszę o pomoc…

W nowych prockach w wersjach finalnych (takie które trafiaja do klientów) mnożniki są zablokowane więc nic z tym nie zrobisz chyba że sam przelutujesz procka i zmienisz jego oprogramowanie :stuck_out_tongue: powodzenia

Mnożnik mam odblokowany bo wcześniej już go zmieniałem. Problem że po restarcie nie zapamiętuje tych ustawień.

  1. Masz mnożnik częściowo “odblokowany”, pełne odblokowanie jest tylko w specjalnych seriach lub wersjach inżynierskich ale to już inna bajka.

  2. Bierzesz opcję SAVE & EXIT a potem Y aby bios zapamiętał ustawienia ?

Tak dokładnie tak robie.

Miałem na myśli “odblokowany” w zakresie 6~11. Jak włączałem kompa po raz pierwszy od złożenia to mnożnik był na 10x, więc ustawiłem na 11x i było wszystko ok. Teraz jak wchodze w bios to pokazuje 6, ustawiam 11, daje Save & Exit i nadal to samo.

A próbowałeś upgarde BIOSu ?? Ale to już dla bardziej obcykanych użytkowników sprawa.

Upgrade biosu już robiłem ale na poprzednim kompie :stuck_out_tongue: Teraz na nowym mam najnowszą wersje.