Problem z ustawieniem zestawu i7-4770k+GTX1080Ti

Drodzy Koledzy/Koleżanki.
Zwracam się do was z uprzejmą prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu, który ciągnie się za mną, tak naprawdę, odkąd złożyłem ten zestaw czyli od niecałych 5 lat.

Załączam opis problemu, specyfikację PC, zrzuty UEFI, oraz historię rozwiewającą wątpliwości.

Problem: Proszę o pomoc w poprawnym skonfigurowaniu UEFI i wykonaniu prawidłowego i stabilnego OC, który możliwie jak najbardziej zbliży się do moich głęboko skrytych marzeń.
Cele:
CPU: podkręcony na 4,7GHz lub możliwie jak najwyżej, jednak zachowując możliwość zbijania napięcia i zegarów przez procesor w stanie IDLE.
RAM: 3000MHz z obojętnie jakimi opóźnieniami(nie znam się na tym aż tak bardzo…)
GPU: Cokolwiek byle by bezpieczniej dla tej karty, gram na niej w FullHD/60FPS więc wystarcza, aż nadto, ale chciałbym posiąść wiedzę jak go bezpiecznie podkręcić, zachowując bezpieczny próg termiczny 80’C.

Specyfikacja:
MB: ASUS MAXIMUS VII HERO Z97
CPU: Intel i7-4770k @stock. Kiedyś na próbę:@4.3GHZ non-EIST / 4.0GHZ EIST(jeszcze nie skalpowany, czeka na położenia duetu Grizzly pod i nad czapką)
Cooler: be quiet! Dark Rock PRO 3
RAM: 2x8GB G.Skill TridentX DDR3 2666MHz CL10(XMP)
GPU: Asus ROG STRIX GeForce GTX 1080 TI 11GB GDDR5X
SSD: ADATA SU800 512GB SATA 3
HDD:
WD BLACK 1TB 7200obr. 64MB
2xWD RED 4TB IntelliPower 64MB (RAID0)-?
PSU: Corsair 1000W FULLY Modular 80+ GOLD
Case: SilentiumPC Regnum L50 Pure Black (2x140-front+2x140-top+1x120-back)
OS: Win10x64

Historia(z cyklu TLTR):
Kochani. Mam poważny problem i teraz tylko wy możecie być stanie mi pomóc. Myślałem, że podołam sam ale nie dałem rady już dwukrotnie.
Po kolei. Wpierw cały zestaw stał na płycie głównej MSI Gaming Z87-G45, na nim spięte w SLI 2x ASUS GTX760, do tego system stał na jakimś starym 120GB SSD który już pogoniłem i HDD 1TB Seagate.
Od tamtej pory zestaw sporo ewoluował jak widać powyżej.

Na początku zeszłego roku postanowiłem wykonać OC procesora i ogólnie wzmocnić ten zestaw. Profil XMP był włączony praktycznie od początku i działał bo chyba TYLKO NA TYM się znam. Próba OC CPU podjęta, jednakże absolutnie nie znam się na UEFI od MSI, wobec czego nie udało mi się nawet przekroczyć progu 4GHz. Zawiedziony uznałem wtedy, że braki w OC to wina płyty, skoro ludzie na necie robią na tym procku 4,7-4,9GHz, a ja nawet nie mogę wykręcić 4,4GHz. A zasilacz był sprawdzany i wporządku, wytrzymywał OC i7-4790k. Odpuściłem ten temat. OC GTXów również wykonałem, zachowując rozsądek w sprawie temperatur i emitowanego hałasu. Nigdy nie oczekiwałem cudów czy skalowania 2x100%, to SLI, ale miałem to szczęście życiowe, że przez te 3 pierwsze lata naszej przygody udawało mi się dobierać tytuły obsługujące SLI, albo chodzące dobrze na maks ustawieniach w FullHD/60FPS na jednej sztuce GTX760. Problem zaczął mi doskwierać, co najśmieszniejsze, nie przez brak mocy obliczeniowej GTXów, ale przez braki VRAM.

Zrządzeniem losu, moim znajomościom z hurtownią i dobrym stanem majątkowym mojej narzeczonej stałem się posiadaczem GTXa 1080Ti od Asusa. Narzeczona pogadała z moimi znajomościami i taki mi prezent na urodziny zrobili(Kocham<3). W między czasie, doszedł nowy SSD, Seagate padł i na jego miejsce wleciał WD Black, a ostatnio, zamontowałem 2x4TB WD RED. Reszta pierwotnie.

Po tak imponujących modernizacjach, uznałem, że trzeba się pozbyć “słabej” płyty i udało mi się zdobyć używaną płytę główną, ze znaną historią, ASUS MAXIMUS VII HERO Z97.
I ponownie, XMP, jak zawsze ON, taki ze mnie szpec, ale dalej nie było tak fajnie. Nie wiem czy to dzięki innemu UEFI, czy ogólnie innej MB, ale udało mi się CPU wykręcić na 4.3GHZ na sztywnym taktowaniu i sztywnym napięciu. Jednakże nie chciałbym, żeby procek cały czas chrupał maks mocy, żal zasilacza, kabli, temperatur itd., więc zacząłem eksperymentować z funkcją EIST i napięciem ustawionym na adaptive. Grać dało się dopiero po zejściu na 4.0GHz. Uznałem, że jest to za mały zysk jak na procesor, który w stocku boostuje mi w grach do 3.8-3.9GHz, więc temat znowu odpuściłem.
Doszło jeszcze, że po spięciu 2xWD RED nie upewniłem się czy dyski działają w RAID0 aby zwiększyć wydajność, Narzędziami Windowsa spiąłem je w 1 wolumin i zacząłem ich używać. Sprawdzają się cudownie, ale nie jestem pewien czy to wydajność RAID0, a nie wiem jak to KONKRETNIE sprawdzić.
CD. Ramu to gdzieś w necie widziałem tabelkę dla moich kości, gdzie facet ustawiał stabilne 3000MHz na manualnych opóźnieniach, jednak nie znam się na tym, NIE TYKAM.
Ogólnie w UEFI Asusa czuje się lepiej, ale jest wiele pozycji których nie rozumiem, a nic mi nie daje wertowanie Manuali, chciałbym usłyszeć od żywego człowieka co one oznaczają, czy są do czegokolwiek przydatne i jeśli tak to w jakich sytuacjach.
—KONIEC HISTORII—

Konkretnie proszę o pomoc w:
-poprawnym ustawieniu UEFI pod OC i komputer do gier
-poprawnym OC procesora z możliwie wylewnym opisem(możliwie jak najbliższych moim marzeniom. Jak EIST to szajs to go olewamy i robimy sztywno, nie znam się na tym)
-poprawnym OC RAMu(tu również proszę o porady, tylko XMP czy lecimy wyżej bo inni mogą to czemu my nie)
-nauce OC tego GTXa 1080Ti(w ramach takiego dokształcenia, coś jak, czym podkręcać, czym monitorować, czym testować)
-nauce ustawiania krzywych wentylatorów(ponownie, czym monitorować, czym i jak to testować i ustalać)
-poprawnym ustawieniu nośników zainstalowanych w tej jednostce centralnej, aby nie marnować potencjału tego rzekomego RAID0. Chyba że to nic nie da, to odpuśćmy.
-przygotowaniu UEFI i kompa pod instalacje dodatkowego dysku na interfejsie M.2, gdyż mam wolny slot, a nie zrobiłem tego, gdyż się nasłuchałem że M.2 blokuje porty SATA, a jak widzicie potrzebuje ich aż 4 więc wolałem sam nie ryzykować.

Temat wrzucę sobie na telefon, wobec czego postaram się być dostępny od 8 do 22 w tym wątku, żeby cała ta misja przebiegła możliwie jak najsprawniej. Za wszelką pomoc bardzo dziękuję.!

Zrzuty z UEFI:






















































Pozdrawiam
JacobJakub

1 polubienie

Nie ma czegoś takiego jak “poprawny OC” - producent sprzętu daje ci gwarancję tylko na poprawną pracę ze standardowymi ustawieniami. Każdy egzemplarz sprzętu jest inny i nikt ci “na oko” nie powie, że to może pracować z takim zegarem i z takim napięciem itp. Poza tym to, że teraz w marcu ustawisz jakoś sprzęt i będzie pracował w miarę stabilnie to nie znaczy, że tak będzie w lipcu (ja musiałem dokładać 2 wentylatory - w końcu dałem sobie spokój z OC). Do OC najlepiej nadaje się sprzęt nowy ze sklepu, używany niewiadomego pochodzenia ma małe szanse. Najlepszą metodą na OC jest metoda “małych kroczków”.

1 polubienie

Urzekła mnie ta historia…
Poczytaj na portalach tematykę OC i nabieraj własnego doświadczenia.

@anon47021787
Wiem, że nie ma jednego wzorcowego przepisu na OC gdyż jest on mocno uzależniony od generacji, architektury, setu czy nawet samej sztuki, jak mówisz. Jednakże zakładając ten wątek zwracam się o pomoc do osób które mają doświadczenie w OC 4 generacji procesorów Intel, kości DDR na traktowania wyższe niż 2666 i oczywiście tego GTXa1080Ti. Oczywiście w wątku poruszony jest również problem samego ustawienia UEFI i mnogość tych niezrozumiałych dla mnie ustawień. Jeśli nie chcesz lub nie potrafić mi pomóc przy samym OC tych podzespołów to proszę cię chociaż o pomoc w zrozumieniu i poprawnym przygotowaniu uefi od ten dysk na m2, no i żeby jeszcze rozwiązać temat tego RAIDa.

@voxcordi

Twój wpis tak bardzo NIC nie wnosi do tematu że, aż mogło by go nie być.
Jak pisałem powyżej w historii, miałem już dwie próby oc tej i7-4770k, jedna to kompletna porażka, druga to częściowa, wynikającą z nie wiedzy.
I na przyszłość daruj sobie takie błache opinie, bo to nie wątek pt. “Opisze wam historie mojego życia, oceńcie mój kunszt literacki” tylko prośba o pomoc w poustawianiu tego wszystkiego i EWENTUALNYM OC, a historia jest tylko suplementem, który ma odsiać głupie porady i pytania, które piszą ludzie twojego pokroju (jedziesz z poradnikiem młody! - jakbym nie próbował)

Przeczytałem co napisałeś i herbata zaraz smak straciła…

Facet czy Ty rozumiesz, że oczekujesz bardzo kompleksowej konfiguracji swoich klamotów na odległość? Co gorsza ma to być wykonane przez Ciebie, a Ty blado zielonego pojęcia nie masz o co chodzi, nie tylko w OC, ale w kompletnych podstawach (ta macierz Raid-0 mnie rozwaliła).
Forumowicze mają Ci pisać sążniste opisy krok po kroku, co, jak i dlaczego, a do tego jeszcze może zaznaczać kolorowymi elipsami wybrane opcje na zrzutach z UEFI?

Zrządzeniem losu, moim znajomościom z hurtownią i dobrym stanem majątkowym mojej narzeczonej stałem się posiadaczem GTXa 1080Ti od Asusa. Narzeczona pogadała z moimi znajomościami i taki mi prezent na urodziny zrobili(Kocham<3).

Tutaj mój wewnętrzny troll zarechotał :grin:

2 polubienia

Dosłódź, ew. Upewnij się, że kot ci siśka do filiżanki nie puścił gdy ty się przemęczałeś czytającz mój wpis.

Ale pokolei:

To prawda, oczekuje porad od ludzi którzy mają w tym doświadczenie i już robili to czego ja narazie nie ogarniam. ALE TU UWAGA! Odsłaniam przed tobą tajemnice hogwardu zawartą za ścianą tego tekstu. Nie oczekuje tej kompleksowej konfiguracji od JEDNEGO CZŁOWIEKA. Raczej oczekuje porad od kilkunastu doświadczonych osób. Podkręcałeś i7 4 generacji? Chodź, pogadajmy o tym. Miałeś styczność z kośćmi G.skilla TritendX? Opowiedz mi o tym. Łączyłeś dwa dyski HDD SATA i wykrzesałeś z tego większy średni transfer w zapisie/odczycie? Podziel się ze mną swoimi doświadczeniami. Nie masz doświadczenia w żadnym z ww. Sprzetów, a masz ochotę porobić sobie beke i powiedzieć mi że jedna osoba nie da rady tego ogarnąć na odległość? GOŃ SIĘ i tu nie wracaj xD nic nie wnoszących wpisów nie potrzebuje. A ty widzę też pomyślałeś, że oczekuje TEGO WSZYSTKIEGO od takiego ciebie. Aż taki głupi nie jestem. Nie martw się.

Jakieś tam pojęcie jednak mam. W przeciwnym razie nie miałbym wątpliwości i masy pytań do osób które miały z podobnymi przypadkami styczność. RAID0 cię rozwaliła? Czemu? Masz jakieś doświadczenia w łączeniu dwóch dysków w jedną macierz? Chciałbyś się czymś pochwalić przed klasą? Śmiało. Masz swoje 5 minut żeby zabłysnąć intelektem i swoją wiedzą. Nie zawiedź nas :wink:

No chyba raczej po to jest forum. Żeby normalni ludzie mogli wspólnie rozwiązywać problemy i dzielić się doświadczeniami. Tak by wynikało z opisu forum i treści jego regulaminu. Jeśli ty masz jakiś inny światopogląd to proszę bardzo, idź go miej gdzie indziej.
Zrzuty umieściłem, gdyż, może nie zdajesz sobie sprawy, ale prawdopodobieństwo że ktoś złożył taki sam tandem CPU+MB+RAM graniczy z cudem, a tym bardziej żeby ta osoba znała na pamięć jeszcze WSZYSTKIE UEFI świata. Wobec czego uznałem, że stosownym będzie wklejenie zrzutów UEFI dla zachowania czytelności wymiany zdań i porad.
Mówiąc prostszym językiem, specjalnie dla ciebie, bo na tym etapie czytania w twoim mózgu mogły już zajść straszne zmiany, że zaraz zaczniesz tą herbatę słyszeć zamiast smakować:

Bo łatwiej jest gadać o opcjach jak znamy wszyscy nazwe tej opcji xD!

Ten akapit o GTX1080Ti dodałem, żeby nikt sobie o mnie broń boże nie pomyślał że jestem jakiś nowobogacki baron, co to se kupił GieTeXa wypas i oczekuje teraz pomocy od pospulstwa. Nie, nigdy w życiu. Kartę dostałem w prezencie od rodziny i znajomych i to najwspanialsza inicjatywa urodzinowa jaka mnie w życiu spotkała :slight_smile:
A swoją drogą, jeśli ty słyszysz już głosy i rechoty w głowie, to znaczy, że nieodwracalne zmiany w mózgu zaszły już dawno :smiley: udaj się do najbliższego lekarza rodzinnego, on ci powie czy masz się udać do neurologa czy do psychologa, czy odrazu do czubków XD

Czekamy na ludzi którzy jednak posiadają jakąś wiedzę i chcieliby się nią, po kawałeczku, podzielić :slight_smile:
Pozdrawiam serdecznie!

No to ciesz się takim sprzętem bo przez najbliższe 3 lata wszystkie gry będziesz mógł oglądać w fullhd z detalami ultra i szyblości 60 - 120 fps. Ten sprzęt nie potrzebuje podkręcania. Wystarczy tylko standardowa konfiguracja.

1 polubienie

Całe to wodolejstwo nie przykryje tego, że w sposób zaiste nieprzyzwoity próbujesz wciągnąć ludzi w kuriozalne w swej formie, rzeźbienie własnej konfiguracji i totalnie bezcelową dyskusję. Gdybyś miał choć odrobinę przyzwoitości to najpierw chociaż liznąłbyś temat tego co chcesz zrobić po to aby mieć ku temu jakieś podstawy teoretyczne i tym samym łatwiej byłoby innym Ci pomóc.

Postępując w ten sposób wiedziałbyś jak się np. zabrać za Raid-0 od ustawienia kontrolera SATA w tryb RAID (lub nie, zależnie od systemu) po utworzenie właściwej macierzy. Wiedziałbyś co jest in plus, a co jest in minus w tym rozwiązaniu i jeśli nie byłbyś kamikadze to raczej takiej macierzy z dwóch największych dysków byś nie robił nie mając gdzie puścić z tego kopii zapasowej. No, ale o czym dyskusja jak Ty nie umiesz sprawdzić transferu dysków choć można to zrobić z palca lub jakimś softem z GUI, którego jest multum, a chcesz się brać za poważniejsze rzeczy?

Zostawmy sprzęt, bo sprawy ludzkie są ciekawsze, a ja pokręcone klimaty lubię. Zerknąłem sobie na Twoje sporo wcześniejsze tematy i zamiast jak tutaj “narzeczonej” występuje tam “żona” i “kobieta”. Oświeć nas jak się robi downgrade “żony” do “narzeczonej” bez procedury rozwodowej. Biorąc pod uwagę burzliwość związków na pewnych etapach życia, mógłby to być prawdziwy overclocking!

Dziękuje ci @anon47021787, ale inicjatywa trzeciej próby OC ożyła, ponieważ aktualnie gram z narzeczoną w Borderlands The PreSequel i mam ustawione Capped 120fps i podczas mocnej rozwałki na arenie zauważyłem ostry fps drop do 79fpsów. Szybki inspektor. Najmocniej w tym momencie obciążony procesor, bo wykonuje on operacje PhysX. Mając 1080Ti nie zmieniłem docelowej jednostki obliczeniowej do wykonywania tych operacji z CPU na GPU, gdyż mając GTXy 760 wolałem żeby procek to robił bo i tak się nudził w latach 2014-2018. Teraz wiem, że to błąd, bo utylizacja karty przy B:TPS na najwyższym to średnio 30% w FullHD, a procek widzę że się męczy na PhysX w takich momentach. Poza tym, widziałem testy, w których mój procek bez OC generował około 113fps, R7-2700, który byłby jego ew. następcą ok.120, a podkręcony i7-4770k już 130. Więc gry doszły do poziomu, gdzie non-OC i7-4770k jest problemem w porównaniu dla innych procesorów w klasie Mainstream.
Z drugiej strony, wiem na co stać ten sprzęt i absolutnie nie pcham się w 4k. Wole sprzęt raz na 6-8lat gruntownie zmieniać, niż co roku zmieniać to grafikę, to proca. Gdyż aktualnie tylko 2080Ti Generuje 60 klatek w wysokich ustawieniach w grach, więc ładnie i płynnie za 6k zł za same GPU to nie moja bajka.

Jeśli wiesz coś na temat tej “standardowej konfiguracji” czyli samego ustawienia UEFI żeby nic się nie marnowało, ale żeby można było tu wstawić ten dysk M.2 240GB to bardzo bym cię prosił o chociaż kilka porad, co mogę ustawiać dobrze, co źle, czego unikać, i czym w tym UEFI warto się zainteresować.

Z góry dzięki! :slight_smile:

A zauważysz różnicę między 113 a 130 fps? Daj sobie spokój z OC. Domyślne (standardowe) parametry jakie ładuje UEFI podczas startu systemu są całkowicie wystarczające. Jedynie dla pamięci RAM można załadować profil XMP - będzie ciut szybciej. I to wszystko. Wątpię czy ktokolwiek na tym forum podejmie się ekstremalnego OC dla ciebie. Do kogo miałbyś pretensje jeśli za parę miesięcy zaczną się BSODy albo artefakty na grafice?

Zaiste nieprzyzwoity? Co ty masz facet za chore zasady Savoir-vivre, lub ogólnie życia, że szczegółowo opisany przyczynek do dyskusji i wymiany wiedzy jest dla ciebie nieprzyzwoity i kuriozalny? Jeśli w ogóle forma jest dla ciebie nieprzyzwoita to PO CO ty tu w ogóle jesteś i po co marnujesz mój czas na ciebie, nie wnosząc NIC. Co niby mogę zrobić żeby było łatwiej? Chce znaleźć osoby które mają cokolwiek wspólnego z moimi komponentami. Tyle. Ty nie masz. Zapraszam Wy***dalać. Nie chcesz pomóc, to widać, więc nie udzielaj się tutaj. Najlepiej skasuj swoje posty bo tylko pokazujesz jak bucowato potrafisz się zachować. W stylu “nie znam się, nie chce mi się, ale POCISNĘ” xD
Dalej będzie offtopował , czy tam schodził z tematu, to zgłaszam do administracji, że nabijasz sobie posty, nie robiąc niczego pożytecznego.
Ew. napisz mi jak mogę ułatwić innym osobom pomóc mnie, za to będę wdzięczny, jeśli to będzie miało sens.
PS.Temat liznąlem, nie martw się. Poprostu potrzebuje kilku osobom, zadać kilka pytań, które dotykały rzeczy które mam. PROŚCIEJ dla PANA nie dam rady tego napisać.

Backup moich 8TB mam. Popełniasz znowu ten sam błąd. NIE MASZ POJĘCIA o mnie i tym co mam, a się wypowiadasz. Debilne absolutnie i najbardziej kuriozalne, w całym tym wątku. Na pewno bardziej kuriozalne niż mój pierwszy post w tym wątku. Transfery również umiem sprawdzić. Ale taka ameba nie zapyta tylko najpierw powie to co jemu się wydaje. Magiczna Kula-Cebula mu powiedziała i on jest pewny, że nie potrafię. Gdzie się rodzą tacy jak ty? Co trzeba robić, żeby dziecko stało się takim ignorantem jak ty xD? Powiedz, zrobię kompletnie odwrotnie! :slight_smile:
P.S.2: Póki co to ty najbardziej udowadniasz, że nie posiadasz absolutnie żadnej wiedzy o jednostkach centralnych i ich konfiguracjach xD

Patrz, niby wodolejstwo, a się przekopałeś przez moje poprzednie wątki żeby zrobić o mnie research :slight_smile: I ty to przeżyłeś?! Brawka. Herbata już smakuje? Czy jednak rekonwalescencja? Z “Żoną” mogłem popełnić małe Faux-Paux, jest narzeczoną, ale czasem mogę ją nazwać również moją kobietą, wyobraź sobie. Wolę tak niż mówić o mojej przyszłej żonie, moja stara, tak jak wiele znajomych mi Mężczyzn obecnych w małżeństwach nazywa swoje małżonki. Nie toleruje, więc na zmianę narzeczona/kobieta zdaje u mnie egzamin. Później będzie Żona/Kobieta. Jak ciekawią cię dalsze meandry mojego związku, zapraszam na PW, nie zaśmiecaj już tego wątku swoim błaznowaniem. Tyle.
Znasz mój postanowienia cd. twojej osoby :slight_smile:

Oczywiście, że do siebie :slight_smile: Wiem z czym się to wiąże, że OC to technika Eksperymentalna i ryzykowna dla stabilności systemu i żywotności sprzętu. Jednak przy 120Hz monitorze, zależy mi żeby to chodziło stabilnie na 120. Taki kaprys :stuck_out_tongue: jak się da, to będzie super. Nie to nie. Wolę mieć pewność czy tak czy nie :slight_smile:
XMP oczywiście odpalone, RAM wchodzi na 2666Mhz.

Ok więc tu wymieńmy tylko kolejno porady cd. UEFI i ustawień nośników. Jak mogę sprawdzić czy te dyski faktycznie działają w RAIDzie? Czy wsadzenie w ten Konfig jeszcze dysku M.2 nie spowoduje zniknięcia części dysków SATA?

PS. Dalej, jeśli znajdzie się ktoś, kto posiada wiedzę i/lub doświadczenie w ww. zagadnieniach, proszę o wstąpienie i podzielenie się informacjami :slight_smile:

Pozdrawiam serdecznie.

No tak, znasz się na wartościach transferów jak nikt. Przytoczmy więc mistrzowski cytat:

Doszło jeszcze, że po spięciu 2xWD RED nie upewniłem się czy dyski działają w RAID0 aby zwiększyć wydajność, Narzędziami Windowsa spiąłem je w 1 wolumin i zacząłem ich używać. Sprawdzają się cudownie, ale nie jestem pewien czy to wydajność RAID0, a nie wiem jak to KONKRETNIE sprawdzić.

Często na forach gdzie się ludziom pomaga, takie posty jak Twoje cięte są krótko jak trawa. Za kuriozalne nieprzygotowanie do tematu, chamstwo pod pozorem grzeczności i ładowanie absurdalnej ilości zrzutów ekranowych.
I tak masz dużo szczęścia, że ani ja, ani nikt inny nie jest na tyle złośliwy żeby spod lewego nicka podać Ci przepis na sfajczenie sprzętu. To tak pod rozwagę. Zgłaszaj moderacji co chcesz, tylko nie ździw się jak sam polecisz za inwektywy.

@takijeden.ninja
To że potrafię wykonać proste testy/pomiary w HDTune czy EASEUS(ew.poczytać sobie info z SMART w Crystal Disk Info) to nie znaczy że uważam że wszystko potrafię. Stąd moje podejście. Wolę pytać o konkrety/potwierdzone info. A tu dalej widać twoją ignorancje.

Przykro mi, że masz tak negatywne doświadczenia z różnych forów, gdzie cieli cię krótko jak trawa(metafora level 9000, serio) i pozwalali ci się o coś zapytać dopiero jak przewertowałeś listy google do strony 25, ale ja cię zapewniam, że polska scena forum jest pełna ludzi serdecznych i chętnych pomocy, nawet po trochę ale to zawsze upragniona POMOC. I takich ludzi szukam, w największym stopniu. Płaczliwe osobniki które chcą dzielić się tylko swoimi żalami, jak powinno wyglądać forum wg. jego patologicznych prześladowców odsyłam na terapie radzenia sobie z problemami. Tam pomogą.
Chamstwo pod pozorem grzeczności? To się nazywa mówienie prawdy, ew ripostowanie patoli z użyciem inteligencji. Nie podoba ci się? Odejdź. Nic nie zrobisz :slight_smile: wycieczek ad’Personam, ani przekleństw/wyzwisk nie stosuje wobec nikogo, także nEtykieta stosowana. Chcesz mnie ukarać, bo teraz ci przykro? Dobrze, że to nie forum takijedenninja.pl bo stamtąd uciekłbym już dawno.

I ty myślisz że naprawdę uwierzyłbym bym w porady:
“stary, ładuj na procku 1,6V, ramy na 2V, tachometr wentylatorów GPU na 0%, napięcie maks i jedziemy!”
“wentylatory 0%, tylko ROBIO hałas, napięcie maks, ile płyta da radę i powodzenia!”
To ty jesteś jeszcze bardziej ograniczony w zdolnościach poznawczych, niż myślałem xD
Porada: nie mierz wszystkich swoją miarą, kolego.

PS. Myślę, że jeśli ilość screenów jest za dużo, przyjdzie Admin/Mod, powie mi o tym, to spakuje to w 1 arch. Tylko ciekawe czy wtedy @takijeden.ninja nie przyjdzie krzycząc, że to napewno wirus, i on nie pobiera i płacz. Wiesz. Prewencja wobec twoich ew. przyszłych postów :wink:

Skup się raczej na grze zamiast na liczeniu klatek, zdrowsze to niż kombinacje alpejskie jakie uprawiasz przy próbach kręcenia.

No dobrze @daras28-82. Może masz rację. Martwię się tylko o te spadki klatek gdy dużo się dzieje. Wczoraj pokonaliśmy wspólnie z moją Sentinela, ostatniego bosa w B:TPS i w swojej ostatniej fazie olbrzyma, gdy używał obszarowego ataku kwasem, klatki dropiły do 44 ;( To już było BARDZO WYCZUWALNE. Narazie zmieniłem wykonywanie PhysX z CPU na GPU i póki co jest lepiej.
To zajmijmy się chociaż poprawnym ustawieniem UEFI i rozwianiem tych wątpliwości cd. RAID0 i instalacji dysku z użyciem interfejsu M.2.

Pytania/Sekcje budzące moją wątpliwość wypisać od podpunktów, czy coś w ten deseń? Możemy opierać się na screenach z UEFI, zamieszczonych powyżej.

Czekam na sugestie :slight_smile:
Pozdrawiam serdecznie.

Dobra. Pal go licho OC CPU/RAM/GPU. Założyłem tematy na innych, nieco bardziej dedykowanych forach pod OC i temat leci.

Tu poproszę tylko o pomoc w ustaleniu czy taki dysk:
Adata SX8000 nvme
wpięty w gniazdo M.2 mojej płyty głównej:
a)wogóle zadziała
b)ile gniazd sata ewentualnie będę musiał pożegnać
c)czy będę mógł bootować z tego dysku na tej płycie takiego Win10x64 Pro(naczytałem się, że na wielu płytach nie jest to bezproblemowe czy takie oczywiste więc WOLE ZAPYTAĆ :slight_smile: )
Jeśli nie to proszę o propozycję alternatywy. Zależy mi na kościach MLC pod system, niech to żyje dłużej, i na pojemności 120-256GB.

RAID’em już też się zajmę jako osobny wątek. może faktycznie za dużo na raz. OC też wrzuciłem osobno jako każdy interesujący mnie komponent i tematy żyją i narazie nie przychodzą “tacyjedni z takimidrugimi” :stuck_out_tongue:
Pozdrawiam wszystkich! :slight_smile:

Pomoże ktoś?