Problem z usunięciem partycji C przy instalacji xp


(Ilonka1693) #1

Witam ! :smiley:

Mam problem i potrzebuje pomocy ! :frowning:

Proszę abyście pisali jak najprościej się da, ponieważ jestem kompletnie zielona w tych sprawach ... :frowning:

...aa więc mój problem polega na tym, że na komputerze miałam jakiegoś Windowsa ...nie pamiętam dokładnie nazwy ale było tam coś na literę 'r'...

...ii chciałam zmienić na xp , gdy wkładałam płytkę instalacyjna wyświetlało mi się że ' na komputerze jest nowsza wersja Windowsa i aby zainstalować starsza z płyty trzeba uruchomić płytę z rozruchu i postępować według instalacji aby usunąć tamto oprogramowanie...więc zaczęłam postępować według instalacji i gdy doszło do pytania czy chce usunąć partycję i dokonać ' świeżej' instalacji na niej jeśli tak trzeba wcisnąć ' d ' i nacisnęłam i miało oczyścić ta partycje to wyskoczyło coś takiego ' instalator nie może wykonać tego polecenia ponieważ na tej partycji są składniki potrzebne do zakończenia instalacji i nie oczyściłam tego dysku a właśnie o to mi chodziło od początku...i miałam do wyboru albo wybrać inna partycje albo kontynuować dalsza instalacje i ja kontynuowałam i gdy doszło do końca przy uruchamianiu komputera pojawił się ekran wyboru systemu ...gdy wybrałam ten system poczatkowy pojawił się czarny ekran i pisało coś takiego ze dysk skompresowany naciśnij alt+ctrl+del aby zresetować i naciskałam i nic ...musiałam wyłączyć kompa a gdy wybrałam xp to włączał się normalnie ale dysk nadal był zaśmiecony,...na jakimś poście przeczytałam ze wystarczy aby w pliku boot usunąć linijkę z tym systemem którego nie chce i tak zrobiłam i teraz uruchamia mi się xp...

Natomiast znów zaczęłam instalacje od nowa gdyż chciałam oczyścić ten dysk c , jednak znów nie mogłam usunąć tej partycji bo znów te składniki niby tam są ...i moje pytanie jak mam oczyścić ten dysk... tak żeby nie usuwać nic z innych dysków...a jeśli już nie ma innego sposobu no to mogę ewentualnie usunąć wszystko z wszystkich dysków ale to w ostateczności ...wolałabym tego nie robić... :frowning:

proszę piszcie wszystko tak żebym zrozumiała , bo jestem nowa w tych sprawach i za bardzo nic nie potrafię w tej dziedzinie ....niestety...

Liczę na waszą pomoc :slight_smile: Z góry dziękuje :slight_smile: :*


(Raphaello27) #2

Podczas instalacji win XP masz opcje zarządzania partycjami na dysku twardym jeżeli chcesz całkowicie usunąć wszystko z partycji C:

usuń partycje C: i utwórz nową ponownie kreatorem podczas instalacji Windows XP.

:slight_smile:

Instalacje systemu należy przeprowadzić z opcji boot-owania z płyty instalacyjnej sytemu poza istniejącym systemem podczas startu komputera.

  1. miej pewność pierwszym urządzeniem bot-owalnym jest ustawiony twój CD ROM lub DVD ROM

2.następnie włóż płytkę cd z systemem win XP do stacji CD lub DVD i zrestartuj kompa

3.jeżeli twoja stacja CD ROM lub DVD ROM jest ustawiona na pierwsze urządzenie bot-owalne na ekranie powinno się pojawić informacja aby nacisnąć jakikolwiek klawisz na klawiaturze aby rozpocząć instalacje systemu XP.

jeżeli nie masz doświadczenia i wiedzy na temat instalacji systemu poproś o to doświadczoną i wykształconą osobę.

:slight_smile:


(tadeusz242) #3

Tu masz krok po kroku jak instalować XP-eka.

http://forum.hotfix.pl/viewtopic.php?f=16&t=96

http://stanislaw_g.republika.pl/win_xp.htm


(Ilonka1693) #4

Jak mam się tego dowiedzieć ?

-- Dodane 06.05.2010 (Cz) 16:39 --

Postępuje zgodnie z instrukcja instalacji ale gdy dochodzę do momentu gdzie chce usunąć istniejącą partycję, naciskam D i partycja nie usuwa się ...pojawia się znów ten komunikat : ' Instalator nie może wykonać tego polecenia ponieważ zaznaczona partycja nie może być usunięta gdyż znajdują się na niej składniki potrzebne do ukończenia tej instalacji '... i znów nie oczyścił mi się ten dysk... Co mam zrobić ? :frowning: :frowning:

Pomocy!!

-- Dodane 06.05.2010 (Cz) 16:56 --

Aaa czy to możliwe , że mój problem powstaje z tego powodu że gdy wkładam płytkę instalacyjną z Windowsem xp to nie uruchamia się automatycznie , muszę wejść w mój komputer i kliknąć na stacje dysków cd dopiero się odpala instalator


(jasiekb) #5

Musisz wejść do BIOSu i ustawić bootowanie z napędu CD/DVD.


(Ilonka1693) #6

gdy to zrobię to wszystko będzie dobrze ??


(Piotrkijak) #7

W momencie jak wyświetlają się partycje, przy użyciu strzałek przejdż na tą z systemem i wciśnij d, potem bodajże enter i l. Potem tworzysz od nowa partycję(na dole będzie pisać jaki przycisk należy wcisnąć) potem nie zmieniając rozmiaru wciskasz enter. Teraz wciśnij enter, wybierz sformatuj partycję stosując system plików ntfs i wsio.


(jasiekb) #8

Witam

Z twojego opisu wynika, że najpierw uruchamia ci się system zainstalowany na dysku i dlatego nie możesz usunąc partycji systemowej.

Jeżeli w BIOSie ustawisz bootowanie z napędu CD/DVD to wtedy najpierw uruchamia się instalator z płytki i później masz możliwość usunęcia dotychczasowej partycji systemowej i założenia nowej.

Sposób instalowania systemu masz w linku wyżej, który podał tadeusz242.

Gdybyś miała problem z wejsciem do BIOSu i ustawieniem bootowania to pytaj.

Powodzenia


(Ilonka1693) #9

..aa no to teraz już rozumiem :slight_smile:

hm..tylko jak mam wejść w BIOSa ?

Wcisnąć Delete czy CO ??


(jasiekb) #10

Może być DELETE ale też i inny klawisz np ESC, F...

Informacja ta pojawia się na krótko na monitorze podczas uruchamiania komputera.

Obserwuj "Press .... enter to Setup" (chodzi mi o to co pojawi sie w miejscu gdzie wstawiłem kropki.

Klawisz DEL (lub inny) naciskasz zaraz po uruchomieniu komputera (przed załadowaniem sie systemu operacyjnego).


(Ilonka1693) #11

Aha ...i jak nacisnę ten odpowiedni klawisz to co dalej ? ?


(stranger 004) #12

Najlepiej jak podczas uruchamiania będziesz pulsacyjnie klikać na właściwy przycisk, do czasu, aż wyświetli Ci się lista napędów. Powinna ona wyglądać mniej więcej tak:

floppy

Hdd

CD/DVD

wtedy strzałkami na klawiaturze "najeżdżasz" na CD/DVD i dajesz enter - wtedy powinien pokazać Ci się napis "naciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z napędu cd/dvd :slight_smile: klikasz np. enter i...jaaaaaaazda zgodnie z opisem, który podał tadeusz242. :slight_smile:

Powodzenia!


(jasiekb) #13

Odpowiedni klawisz możesz naciskać pulsacyjnie jak radzi kolega wyżej, łatwiej wtedy trafić na właściwy moment (klawisz musi byc nacisnięty przed rozpoczęciem ładowania się systemu)

Dalej powinna ci sie pokazać plansza z menu BIOSu.

Może to być BIOS Phoenix (szare tło) lub BIOS Award (niebieskie tło).

Na początek spróbuj wejść do BIOSu i napisz jaki jego typ jest na twoim komputerze. Wtedy łatwiej będzie ci coś podpowiedzieć bo obydwa trochę różnią się od siebie.

Z BIOSU wychodzisz funkcją SAVE .... and EXIT i zatwierdzasz Enter. Czasem wcześniej trzeba nacisnąc klawisz Y lub strzałką z klawiatury wybrać YES.


(Piotrkijak) #14

Po co tak? Najlepiej wcisnąć i przytrzymać klawisz w momencie jak lampka monitora z żółtej zapali się na zieloną - w tym przypadku też jest 100% gwarancja, że bios setup wejdzie, a jeżeli nie to znaczy, że zły klawisz został wciśnięty...


(Ilonka1693) #15

Zrobiłam tak jak radziliście , ustawiłam w BIOSie na CD ROM i wszystko jest już ok :slight_smile:

Dzięki :slight_smile: :smiley: