Problem z uzyskaniem gwarantowaniem prędkości internetu UPC - winna karta sieciowa?

Witam.

Posiadam problem z internetem z UPC. W umowie deklarowany transfer 120mb/s, jednak w testach (po kablu) wychodzi max 65mb/s - po kontakcie z centralą twierdzą, że do routera dochodzi prędkość 120mb/s.

Na prośbę o przysłanie technika ostrzeżono mnie, że jeżeli problem jest po mojej stronie to może (czyli pewnie będzie) doliczona opłata 50zł za wezwanie serwisanta.

Dlatego chciałem się upewnić czy mój PC jest w porządku.

Płyta główna AsRock Z87 pro4. Karta sieciowa w płycie to Intel Ethernet Connection I217-V. Dysk twardy WD Red 2TB (prędkość na pewno powyżej 15MB/s).

Próbowałem zmienić parametr “szybkość i dupleksowanie” z Auto na 1Gbps, ale wtedy komputer traci połączenie z siecią. Przy ustawieniu 100Mbps full duplex internet działa, ale nadal z prędkością ma 60-65Mb/s.

Dodam, że na 2 pozostałych laptopach wyniki testu również w okolicach 50-60Mb/s.

 

Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc!

 

PS. Modem to Ubee EVW3226: https://www.upc.pl/pdf/upc_instrukcja_obslugi_modemu_ubee_evw3226.pdf?t=1468441079698

 

 

Sprawdź na innym kablu. Zobacz jakie transfery masz po LANie.

Testowane 3 inne kable w tym 1 nowy - wszędzie tan sam wynik ~60Mb/s…

W sieci LAN plik 1GB przesyłał się z prędkością około 12MB/s.

 

Daj punkt odniesienia - jaki OS? Mam podobny model płyty, mam zawsze swoje ~360Mb. Ja bym jednak zaczął od uruchomienia z CD/USB jakiegoś “live” systemu (dowolne co Ci wygodnie - Ubuntu itd.) i wtedy przetestowanie. W moim przypadku spory burdel robił ten wynalazek XFast LAN.

Problem występował na Windows 7 i aktualnie na Windows 10 (po formacie). Żadnych dodatków do płyty typu XFast LAN itp. nie mam zainstalowanego.

Użyj kabla cat 6

To jest problem. 

Czy przy opcji AUTO zapala się zielona dioda na Routerze?
Czy korzystasz z oprogramowania monitorującego szybkość Twojego łącza?
Dasz radę wyciągnąć LOGI z routera? Nie wiem jaki interfejs ma Twój router.

 

Chyba nie… 10Gbit/s nie wyciągnie…

 

10Gbit/s? Takie prędkości to chyba na kablu cat6A lub cat7 [nie jestem pewien], a nie cat6

10Gbit (10GBASE-T) jest osiągalne na skrętce kat.6 UTP (nieekranowanej) przy odległościach do 55m. Ekranowana skrętka kat.6 przekracza minimalne wymogi 10Gb/s dla odległości do 100m (jest to opisane w standardach ISO/IECTR 24750 i TIA/EIA TSB-155).

Kable kat. 6a ekranowany oraz nieekranowany oraz kat. 7 tym bardziej przekraczają standardy pracy w sieciach 10GBASE-T do 100m.

To tak celem uściślenia. Choć dla nas takie prędkości są nie do wykorzystania. Nawet wiele switchy ma problem z takimi transferami, nie mówiąc aby było to potrzebne przeciętnemu użytkownikowi.

Dzięki Longhorn2009 :slight_smile:
Jednak coś pamiętam z uczelni :stuck_out_tongue:

@NitroGT i jak tam?