Problem z VPN - wypinanie jednej lokalizacji

Witam

Mam problem z siecią. Chodzi o to że mam 4 komputery i program Subiekt:

  • jeden pełni rolę serwera dla Subiekta
  • jeden dziala w sieci lokalnej i jest stanowiskiem sprzedażowym
  • jeden jest w innym mieście i działa przez VPN

    i do tego momentu wszystko działalo, problem pojawił sie kiedy doszła nowa lokalizacja z nowym komputerem.

Teraz jest tak że tylko 1 połącznie VPN może działać jednocześnie. Czyli albo działa sklep w którym wcześniej działał po VPNie albo nowa lokalizacja (tez po VPNie)

Ktoś ma jakiś pomysł?

Serwer: Windows 10 pro.

pomysłów to możemy mieć dziesiątki, jakieś logi z VPN? Routera? Serwera?
Jaki ten VPN?
Jaka adresacja?

Jesteś informatykiem? Znasz się na VPN?

Nawet nie wiedziałem, że Windows 10 może być serwerem VPN.

Windows 10 Pro do subiekta? Rozumiem dla jakiejś mało znaczącej apki, ale dla Subiekta? No i w tym momencie zaczynają się Twoje problemy, bo nie masz Windows Server. Nie wiem czy wiesz, ale VPN i SQLe to zły pomysł. Zrywa Ci połączenie, transkacje SQL zostają niezakończone i z czasem masz posypaną bazę. Gdybyś miał Windows Server, mógłbyś dla zdalnych lokalizacji udostępnić RDP lub RDS i uruchamiać aplikację kliencką zdalnie.

W przypadku zdalnych lokalizacji, musisz pomyśleć o modernizacji infrastruktury.

Serwer VPN podejrzewam, że jest na jakimś nędznym TP Linku, który jest na brzegu albo zaraz za. Choć coś mi się kojarzy, że widziałem instrukcję jak na klienckich Windowsach Pro uruchomić serwer PPTP.

Brzmi, jak seks z prostytutką bez zabezpieczenia.

Wygląda na to, że autor wątku korzystał z RDP ale windows 10 pozwala na dwie sesje RD jeśli dobrze pamiętam - podłączył kolejne stanowisko i nie bangla… :smile:

Tak jak mówili @bachus i @roobal - konieczny będzie Windows Server w wersji STANDARD (i żaden inny) + licencje CAL+ licencje RDS.

Windowsy klienckie pozwalają tylko na jedną sesję RDP. Wynika to chociażby z EULA, która mówi, z tego co pamiętam, że do systemu w jednym czasie może być zalogowana tylko jedna osoba.

To raczej ograniczenie serwera VPN lub technologii VPN. Jeśli to L2TP/IPSec i dwie osoby z jednego IP próbowały nawiązać połączenie, jedna zrywa sesję drugiej.

Sklep pewnie ma w planach rozwój, tak więc na SQL Express i tak za długo nie pociągnie, więc wdrożenie WS i tak go nie ominie :wink:

Racja, to Windows server pozwala na 2 sesje administracyjne. A te Windows serwery to za drogie są. Kiedyś miałem klienta u którego chodziły 3 kompy z Pirackim win7 pro podłączone to serwera SQL i to do nich na różnych portach łączyli sie użytkownicy RDP. Tak to można budować serwerownie i klastry :slight_smile:

Dziś zawsze wyjściem po taniości jest MSSQL na Linuksie. Można tym zarządzać normalnie z sql management studio. Nie wiem tylko na jakim etapie jest sql dla Linuksa, czy wyszło już z RC, czy jeszcze nie i chyba to był tylko sql 2016.

Zawsze przyda się taka instancja SQL, nie trzeba blokować sobie WS i można WS wykorzystać spokojnie na inne usługi AD, FS, RDS itp.

Już nawet nie w kwestii taniości ale ciekawości zainstalowałem rok temu MSSQL i chodzi bezproblemowo. Wciąż mi się to w głowie nie mieści ale działa. Czekam aż usługi terminalowe zrobią pod linucha.

Dobrze wiedzieć.

Dziękuje za odpowiedzi - w takim razie zainstaluje windows serwer.