Problem z wejsciem do biosu

Cześć

na sam początek powiem ze mam na celu zainstalowanie nowszego biosu zeby moc zainstalowac win 11 ale do sedna…

wszedłem w bios zeby zobaczyc jaka mam wersje biosu i jaka pobrac a nastepnie zaktualizowac mam f50 a chce f62 (plyta glowna to gigabyte b450 aorus elite) sciagnalem bios, przegrałem na pendrive i wszedłem do q-flash i tam wyszukalem ten bios i wyswietlila sie informacja ze plik jest nieprawidlowy no i zorientowalem sie ze zainstalowalem 32 bit nie 64 tak jak ja mam, pobawilem sie jeszcze biosem wlaczajac funkcje tpm i wyszedlem chcac pobrac nowy bios.
I po tym juz nie moglem wejsc na bios to znaczy ze za kazdym razem jak uruchamiam ponownie komputer i naciskam delate to przechodzi do systemu doszedlem do wniosku ze klawiatura nie dziala w momencie wlaczania pc wiec sprobowalem na inny port ale to samo wszystkie porty zawiodly

probowalem jeszcze wejsc ze strony win ale nie mam w opcji uruchamianie zaawansowane wejscie do oprogramowania uefi…

Ktos wie jak moge sie tam dostać?

32 i 64 bitowy bios?

Chyba pobrałeś złe pliki - jakie pozwalają na flashowanie z poziomu Windows…

Wybrakowane menu zaawansowanego uruchamiania jest podejrzane, że brak tam włącznika jednorazowo UEFI.


Może reset zworką lub przez wyjęcie baterii (ze 10-30 min i na wyłaczonym zasilaczu wcisnkanym power) przywróci działanie klawiszów na ekranie „GigaByte”.

Opcjonalnie odmawiaj zdrowaśki jak Winda staruje i ruszy z niego aplikacja do flashowania bez uwalenia płyty (np. BSoD lub awaria zasilania i brak naladowanego sprawnego UPS w domu).

Co do problemów z wejściem do UEFI to ponizej jest link z mozliwymi przyczynami.
Pierwsza z nich to
Windows 10 was installed in Legacy Mode

dodam ze mam wersje win 10 education…
reset zworką? co to da probowalem wyjac baterie zostawilem na mniej wiecej 30 min wkladam i nic dalej to samo a ponoc w ten sposob resetuje sie bios do fabrycznych

a moze jak sproboje na wlaczanym pc wylaczyc zasilanie moze to wymusic powrot do biosu

Przechwytywanie

A klawe masz PS2 czy USB? Podłącz PS2 to będzie działać.

Ale działa nawet tania na USB i połączeniu bezprzewodowym (A4Tech/Unifying) z płytami z okolic 2011…

Na większości mobo od 2013 r. (Gigabyte) sa dwie wersje tzw. bios. Uefi i Legacy (stary Bios), nie myl z DualBios.
Ty masz uruchomioną wersję Legacy (Nie pytaj dlaczego bo to inna bajka).
Ja też mam taką wersje.
I również nie mam czegoś takiego bo sprzęt i system pracuje na BIOS a nie UEFI i wtedy opcji Ustawienia …UEFI brak.

.
Co pozostaje.

  1. opcja @stens1950
  2. Odłączenie dysku, ramu, lub czegokolwiek co spowoduje niewykonanie POST. Znam takie przypadki gdzie to zadziałało.
  3. W płytach Gigabyte jest tzw DualBios, Działa automatycznie zastępując uszkodzony „bios” ale nie zawsze i wtedy jest opcja wymuszenia jego działania. Ale sorry. Nie pamiętam jak. Gdzieś, kiedyś na YT, na stronie jakiegoś serwisu był opis jak to zrobić.
  4. Zresetowanie „bios” czyli „zabawa z baterią” a potem ponowne podłączenie PC do zasilania i nie uruchamiania go przez co najmniej parę godzin.
    Miałem coś takiego że system nie startował, efekt, czarny ekran. Bios, bateria. dalej czarno. Ponownie z baterią, dalej czarno i wtedy przypomniałem sobie ze czytałem o podobnych paru przypadkach i wyjaśnieniu kogos z Gigabyte ze czasem to „przekopiowanie” zajmuje sporo czasu, dlaczego? Dlatego. Tyle wyjaśnił.
    No to kolejna próba, z bateryjką. Potem podłączenie do zasilania i zapomnienie o komputerze. Do wieczora. No i próba. Komputer zastartował i do dzisiaj hula.
    Próbuj ale gwarancji nie ma zadnej. Z Gigabyte informacji co do problemów z ich „biosem” nie wyciągniesz.
  5. Serwis i wymiana Cmos.

Witam ponownie problem z wejsciem do biosu zostal rozwiazany(pomogla zworka ktora jest bardzo dziwna w tym modelu plyty bo sklada sie z 2 pinow) ale pojawily sie dwa kolejne problemy po resecie biosu bios nie wykrywa dyski nie moge odpalic systemu bo ich nie widzi, gdzies w ustawieniach pisze ze sa dwa dyski ale opcja rozruchu nie jest mozliwa przez nie. wpialem pendrive z flashowanym systemem linux i dyski sa cale poniewaz widzialem na linuxie i wszystkie pliki sa w nienaruszonym stanie teraz pytanie co jest przyczyna braku mozliwosci odpalenia systemu z dysku (system jest na m2) i dodatkowy dysk to sata SSD drugi problem jest taki ze zainstalowany bios najnowsza we
rsja do 64 bit win 10 nie dzilaa ten sam error

na tej plycie nie ma ps2 to gigabyte b450 aorus pro elite
nie stara plyta komp skladalem sam rok temu

uefi i legacy to wersja bios co onzacza ze jesli mam legacy bios moge przez aktualizacje biosu zupdatowac do legacy tak ? dobrze rozumiem ?

Juz nie wazne ze wszystkim poradzilem sobie ustawieniami optymalnymi biosu … zamykamy teamt

podsumowanie :
w tym przypadku istnieje kilka rozwiazan
1.zworka
2wyjecie bateri na kilkanascie minut
3.serwis

To co nazywamy „biosem” to tzw. firmware które może działać w dwóch trybach, w trybie Legacy (stary bios) i UEFI. Ale wyboru dokonuje się przed instalacją systemu, wybierając jeden z tych trybów chyba że pozostawi się ten który ustawił producent płyty. U mnie było to Legacy. Na innych płytach jest UEFI
W zalezności od wyboru, przy formatowaniu dysków, otrzymają różne tabele, albo MBR albo GPT. No i parę usprawnień związanych z systemem. Aktualizacja biosu nic tu nie zmieni. Aktualizuje sie cały „bios” i ustawienia sie nie zmieniają.
Możesz przekonwertować dyski na GPT ale potem trzeba zmienić w „biosie” opcje z Legacy na UEFI by system zastartował (systemowy)