Problem z wentylatorami w obudowie Proszę o pomoc

Witam

Chciałbym zaopatrzyć swoją obudowę w dodatkowy wentylator(y) sęk w tym, że z przodu nie mam gdzie zamontować wentylatora. To moja obudowa: http://1klik.pl/sklep/Obudowy_ATX/Obudo … 35/p25104/

Pozostaje, więc tylko wentylator z tyłu obudowy (nie chce robić otworów w bocznej ściance) wiec:

1.Czy ten wentylator z tyłu obudowy ma wdmuchiwać powietrze do środka czy wydmuchiwać z środka na zewnątrz?

2.Jakie polecacie wentylatory chodzi mi o firmę oraz wymiary (proszę o linki) zależy mi żeby wentylator był na Molexa, bo nie mam już wolnych 3 pinów na płycie głównej?

3.Z tyłu obudowy mam taką siatkę z dziurkami i zastanawia mnie to czy nie lepiej będzie ją odkręcić i przykręcić Grila np. 80mm? Czy będzie lepszy przepływ powietrza jak będzie gril?

Z góry dziękuje za pomoc

hmm… z twoją obudową nie zrobisz dużo… radzę zmienić …jak i cały sprzęt :stuck_out_tongue:

no ale po pierwsze: wentylator z tyłu ma wydmuchiwać powietrze z obudowy, to znaczy lepiej jak nie ma innego wydmuchującego to żeby ten nie wdmuchiwał tylko wydmuchiwał to gorące powietrze z obudowy, jak masz na przykład z góry lub przodu obudowy wentyl co wydmuchuje to daj z tyłu wdmuchujący więc kierunek przepływu powietrza będzie zachowany ale zazwyczaj robi się to od przodu lub góry wdmuchiwane a z tyłu wydmuchiwane:)

po drugie: polecam arctic cooling fan3 tc, polecam z regulatorem jeśli chcesz żeby był cichszy, jeśli wydajniejszy bez regulatora obrotów, przejściówke zawsze możesz kupić, wszystko na komputronik.pl (to jest przykład oczywiście)

no i po trzecie:oczywiście że będzie lepszy przepływ powietrza, to jest już twoja modyfikacja, ja osobiście w jednym z byłych komputerów wyciąłem fragmenty z tych dziurek tak żeby był swobodny przepływ powietrza …ale polecam ci grila - będzie bezpieczniej

mam nadzieję że się nie myle:p

…ide coś zjeść

No raczej wydmuchiwać :stuck_out_tongue:

:x chyba nie ma na Molexa-moge sie mylić.Mozesz kupic podziiałkę z molexa na 3-pin

Adrian8322 jeszcze tak pokręconej odpowiedzi nie widzialem

Świetna porada

W ogóle weś kup sobie laptopa za 10tys. to nie bedziesz musiał się bawić z wentylatorami do obudowy…

Często do wentylatorów jest dorzucana przeplotka molex na 3pin. :wink: Trzeba tylko poczytac.

A co do wybory wentylatora to jaką sumą dysponujesz czy to ma byc jakis wypasik z diodami LED jakies specjalne wymagania ?

Jeśli chodzi o wymiary to najlepiej 120mm chociaż podejrzewam że go nie zmieścisz w kompie. Chyba ze pobawisz się i wytniesz dla niego dziure z tylu obudowy.

Zasada jest taka ze im wiekszy wentyl tym ciszej i wydajniej pracuje.

Ja polecam dosc drogie firmy ale dobre zarazem Revoltek Arctic Cooling lub Acasa.

BTW. odkręć obudowe i sprawdz czy na froncie nie ma takiego dziwacznego kosza, lub takiego niby grilla + dziurki do przykręcania wentyla jesli są to znaczy ze mozesz, moj kolega ma podobna obudowe i o ile sie nie myle ma miejsce na wentyl; :wink:

poczytaj dodatkowo:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=49059

Pea5 chodziło o chłodzenie a nie o “bajer z ledami” …w takiej obudowie? pewnie, i trzymać tyłem do przodu żeby było widać :!: :wink:

A gdyby np. ten wiatrak z tyłu obudowy wdmuchiwał powietrze do środka? Zawsze przecież będzie chłodniej w obudowie? Co o tym sądzicie?

to namieszasz w cyrkulacji, bo otoczenie procka to cieple powietrze, ktore jest rozraszan edookola, i czesc z niego trawia do zasilacza i jest wyrzucane na zewnatrz, ale jest dobry sposob (sprawdzony) wystarczy, ze polaczysz tunelem ten wentyl z tylu z wentylem na procku, a z tylu obudowy zrobisz tak by wentyl ten zaciagał zimne powietrze :slight_smile:

btw; z przodu tej budy jest miejsce na wentyl :smiley: 80x90 :stuck_out_tongue: ale dla chcacego nic trudnego :smiley:

Tzn. gdzie jest to miejsce na wentylator z przodu, bo ja niestety nie widzę? Oczywiście nie wchodzi w grę wentyl w miejscu kieszeni 5.25 Cali, ponieważ posiadam dwa napędy

prosze

cod_6013l_g1_1_300.jpg

Dziękuje

Mam tylko pytanie skąd ten wentylator będzie brał powietrze żeby je później wprowadzić do wewnątrz obudowy, jeżeli z przodu jest ta plastikowa obudowa, na której znajduje się włącznik oraz reset?

pod spodem, masz takie plastikowe zabki :slight_smile: ja je wylamalem :smiley: :smiley: a jak chcesz jeszcze lepiej, to wytnij z pzodu te dziurki na wentyl i dopiero montuj, tak samo z tyu, bo spory szum robi powietrze, przelatujac przez nie ;>

btw; swoja drogą, masz juz kompa sporo lat, i zamierzasz robic chlodzenie, nie ogladajac obudowy dokladnie :expressionless:

zobacz na spodzie jest napewno wycięty otwór tak większości jest :wink:

Ok. bardzo dziękuje za porady zobaczymy, co się da zrobić jeszcze raz dziękuje Pozdrawiam

możesz i sam ładnie wywiercić jakiś wzór z przodu i juz bedzie chłodzenie :wink:

obudowa z przodu ma 4x5.25, a skoro zajete masz tylko 2, to w miejscu pozoztsalych mozesz wentyl zalozyc :smiley: 80x80 spokojnie wchodzi :slight_smile:

Mam jeszcze jedno pytanie a nie chce zakładać nowego tematu. Czy w tej obudowie jest miejsce na drugi dysk twardy? Bo z tego, co widziałem nad dyskiem mam stacje dyskietek wiec gdzie można przykręcić drugi dysk twardy? Chyba nie obejdzie się bez szyn w miejscu napędu 5,25?

sorki, ale taka rada pooglądaj sobie dokładnie kompa :!: Jakbys przyjżał sie nawet zdjeciu, ktore umiescilem wczesniej, to widac na nim miejsce na flopp’a i 2xhdd. eot Wiec moze zaczniesz cos dzialać samemu, a jak nie to moze zaczekaj na rodzicow jak wrócą z pracy eot :smiley:

Ale jeżeli jeden dysk będzie nad drugim to się będą bardzo grzały i o to mi chodzi żeby zrobić tak żeby się nie grzały. A co do rodziców to nie potrzebuje ich pomocy, ale mniejsza z tym.

Zapomniałem zapytać o to, o jakich wymiarach mam kupić te dwa wentylatory do przodu i tyłu obudowy czy wentylatory o wymiarach 80x80mm będą dobre? Np. ten

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=29060 oraz ten Rozgałęźnik zasilania http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=19588

tak 80x80 na tyl w 100%, a na przod rowniez 80x80, tyletyko, z nie idzie przykrecic go tak latwo! Oczywiscie wiesz, ze by przekrecic frontowy wentyl trza siagnac caly plastik ;>

co do wentyli polecam jeszcze -> http://www.cooling.pl

Ok. Wiem Dziękuje za pomoc i porady jutro biorę się do roboty Pozdrawiam