Problem z wentylatorem na karcie graficzej

(Hubertkroll) #1

Witam. Dzisiaj kupiłem sobie nowy wentylator do karty graficznej ponieważ poprzedni nie działał i karta graficzna miała temperaturę około 120 stopni. Zamontowałem nowy wentylator, włączam komputer i wentylator nie działa i nagrzewa się. Może ktoś wie co mogę z tym zrobić. Może to być wina karty graficznej?

(system) #2

A podłączyłeś ten wentylator?

Gdzie go podłączyłeś?

Co to za wentylator i jaką masz grafikę?

(Hubertkroll) #3

Tak podłączyłem go, na karcie są dwa wejścia przy oby dwóch próbowałem i nie działał. Karta graficzna to Nvidia geforce 8600 gt. Wentylator to http://allegro.pl/aab-super-silent-vga- ... 72408.html

(Adamsubzero) #4

Zrób zdjęcie miejsca, w które je podłączyłeś.

(system) #5

Są różne wersje 8600gt i najprawdopodobniej tam jest tylko 1 wejście pod wentylator, drugie jest pod cyfrowe audio z HDMI

Jeżeli pod grafiką nie działa to ja bym go podłączył pod płytę i sprawdził czy w ogóle działa

(Hubertkroll) #6

zdjcie0288.jpg

-- Dodane 14.09.2012 (Pt) 15:07 --

A gdzie na płycie można go podłączyć bo nie widzę nigdzie miejsca gdzie mógłbym to zrobić.

(system) #7

SYS FAN

(Hubertkroll) #8

Tylko, że przy sys fan jest inne wejście niż wtyczka od wentylatora.

(Adamsubzero) #9

Prawdopodobniej jest szersza niż na karcie, ale spróbuj wetknąć i zobaczyć.

(system) #10

No tak pewnie 3 pin... są przejściówki 2 pin na 3 pin... pod płytą zapewne by działało, bo pewnie na karcie masz uszkodzone wejście wentylatora...

(Hubertkroll) #11

A nie wiesz gdzie takie przejściówki można kupić i w jakiej cenie?

(system) #12

w każdym komputerowym

tu masz przykład http://www.patmedia.pl/sklep/catalog/su ... p-655.html

(ADR1991) #13

A można tę wtyczkę rozmontować nie uszkadzając jej? Pomyślałem o podłączeniu bezpośrednio do zasilacza.

Pewnie w jakimś komputerowym sklepie za kilka złotych.

(Hubertkroll) #14

A czy będzie można podłączyć go pod nb fan, bo do cpu fan ta przejściówka chyba nie dosięgnie.

(system) #15

Pod CPU FAN masz chyba podłączony wentylator na procku, co nie?

Możesz i pod NB FAN, możesz także i pod zasilacz, przejściówka wtedy z molexa

Ale ta przejściówka powinna wystarczyć co do długości

(Hubertkroll) #16

Ok dziękuję bardzo. W poniedziałek lub wtorek kupię przejściówkę to dam znać. Proszę na razie o nie zamykanie tematu.

(nowakjac) #17

Możesz podłączyć bez żadnych przejściówek pod molex'a - tu masz schemat:

Żeby sprawdzić czy wentylator działa, bierzesz kawałek przewodu 2 żyłowego (np z jakiegoś starego wentylatora), ściągasz z każdej strony izolację. W ten wtyk 2 pin spokojnie powinien wejść taki kabelek po usunięciu izolacji, drugie końcówki podłączasz pod molexa - czerwony od wentylatora pod żółty, a czarny pod czarny.

Możesz też podłączyć czerwony pod czerwony, będzie wtedy chodził na 5V czyli wolniej i ciszej (o ile się odpali bo ten prąd może być niewystarczający do rozkręcenia wiatraka).

Jak wszystko zadziała to można się pokusić o przecięcie wtyczki i zrobienie tego porządnie z lutowaniem i odpowiednią izolacją. Ale to oznacza utratę gwarancji na wentylator.

Jeśli nie czujesz się na siłach, to lepiej kup przejściówkę, bo jeśli coś pójdzie nie tak możesz spalić zasilacz i wszystko inne.