Problem z wentylatorem w laptopie

Witam , może mi ktoś powie od czego zależy częstotliwość włanzania sie wentylatora w laptopie bo wydaje mi sie że sie włancza za częso i chodzi za głośno ! a komp ma dopiero 6 miesięcy , i czy da sie ustawić żeby się nie włanczał często/na krutko/i chodzi głośno !- tylko żeby chodził dłużej ale cicho ?

Podaj jaki lap, jaki konfig. Jak chodzi to znaczy że jest potrzebny > w lapie jest mało miejsca i musi być w jakiś sposób chłodzony. Częstotliwość zależy od temperatury, widzimisię producenta, zainstalowanych podzespołów, aktualnego taktowania proca…

Akurat widzimisię producenta ma najmniej do “gadania”. Jaka częstotliwość i od jakiej temperatury jest zależna? Nie ważne jaki proc - chłodzenie aktywne musi być chyba, że masz Pentiuma 120MHz. Częstość włączania się wentylatora zależna jest od:

-aktualnego obciążenia procesora CPU I GPU (często są razem chłodzone jednym wentylem),

-typu procesora. Procesory “mobilne” np. Turion, Pentiumy M pobierają mniej energii i tym samym wydzielają mniej ciepłą.

Zwróć uwagę czy laptop nie leży na miekkim podłożu np. koc, gruby dywan - mogą one zatykać otwory wentylacyjne, być może przyczyną jest też zakurzenie

wentylatora (stąd głośna praca) i nieefektywne chłodzenie procesora (częste włączanie się). Jeśli sprzęt jest na gwarancji to najlepiej oddaj go do czyszczenia w serwisie.

To zupelnie normalne zjawisko ze wentylator sie wlancza ,czy odrazu musi byc cos nietak?Odnosnie ze wentylator chodzi glosno to chyba niewiesz co to znaczy glosno chodzacy wentylator ,polecam posluchac kompa stacjonarnego!

Jezeli WŁANCZAĆ to także WŁANCZNIK i WYŁANCZNIK.

Złączono Posty : 17.01.2007 (Sro) 9:20

KRUTKO-też niezłe.

Mam Toshiba Satellite L - 20 , procek 1.6 Ghz - Intel Celeron M a dlatego mi sie wydaje że łośno bo moja siostra kupiła nowego teraz tylko inny troche model i wentylator chodzi dużo ciszej (prawie nie słychać ) a u mnie jak sie włancza to dosyć głośno i stopniowo sie ścisza pochodzi chwilke i wyłancza sie ale nieraz jest tak że włączy się na 3 sekundy i gaśnie no to chyba coś jest nie tak ?

Co do częstotliwości > masz rację, chodziło mi o częstość włączania się wiatraka. Śpiąca byłam :stuck_out_tongue:

Co do “widzimisię” > trudno jest mi inaczej wytłumaczyć, dlaczego w przypadku mojego HP z PM i Radeonem wiatrak włącza się przy 40 st na procu i chodzi od tego momentu non stop, natomiast u kolegi z tym samym konfigiem i metką Acer przy ponad 50 st :frowning:

Co do reszty > akurat jeśli chodzi o temperaturę proca, to powinno to być dosyć oczywiste, że implikuje ona pracę wiatraka.

Oczywiście, że aktywne chłodzenie musi być, i nic nie napisałam o jego możliwym braku. Niemniej jednak częstość włączania się wiatraka zależy od proca i od samego wiatraka. Przykładowo dla PM z dynamicznym taktowaniem wiatrak przynajmniej w teorii powinien włączać się rzadziej.

sandrok > jaką masz kartę graficzną? W przypadku laptopów ze zintegrowną grafiką (najczęściej Intela) wiatrak chodzi rzadziej i ciszej, niż w przypadku np Radeonów. Możliwe, że w nowszych laptopach zostało to lepiej rozwiązane, ponad to wyczyść wiatrak, bo możliwe, że tak jak napisał kazuio , głośna praca wiatraka wynika z tego, że jest zabrudzony.

Grafike mam zintegrowaną ATI radeon , ale żeby wyczyścić wiatrak to musze chyba rozkręcić kompa ? tylko że on jest na gwarancji i jak rozkręce to moge stracić tą gwarancję ? acha a co macie na myśli wyczyścić wiatrak ? odkurzyć go , nasmarować czy co ?

Oddaj do serwisu jeśli jest na gwarancji, nie rozkręcaj sam. Radeon się grzeje i pewnie dlatego wiatrak chodzi często, tak jest przynajmniej u mnie.

siema mam laptopa hp pavilion dv6 i zdziwilo mnie ze moj wentylator chodzil glosno a od pewnego czasu sie wyciszyl i chodzi jakby na wolniejszych obrotach.czy to normalne? prosze o pomoc!