Problem z wi-fi po przeprowadzce

Mieszkałem sobie w dwóch miejscach. W obydwu miałem komputery - desktopy (nie tylko). W jednym miejscu korzystałem z desktopa z adapterem wi-fi TP-LINK TL-WN725N KARTA MINI Wi-Fi USB który przez wi-fi łączył się z Neostradą - Liveboxem. Wszystko działało. W drugim miejscu miałem internet kablowy z Multimedia Polska i router D-Link GO-RT-N150, który rozsiewał wifi po pokoju, a dodatkowo był połączony kablem z desktopem. Wszystko działało.

Teraz się przeprowadziłem. Mieszkanie w blokach z wielkiej płyty. Mam umowę znów z Multimedia Polska - internet przez kabel (na razie do 12 MB/s). Konfiguracja mieszkania i okablowania jest taka że modem multimedii z internetem mam w jednym z pokoi a główny desktop który używam w innym pokoju - pokoje dzieli szerokość bloku, pewnie z 10 metrów. Chcę mieć również wi-fi dla potrzeb tabletu, tv, itd … Przesunięcie routera raczej nie wchodzi w grę - chyba że jeszcze dalej od desktopa.

Do modemu Multimedia Polska podłączyłem posiadany router D-Link GO-RT-N150 a do desktopa adapter sieciowy TP-LINK TL-WN725N KARTA MINI Wi-Fi USB. Desktop (z Windowsem 7) widzi sieć wi-fi z routera, pokazuje 4-5 kresek zasięgu, ale internet działa bardzo kiepsko (tazn. wolno - potrafi nawet poniżej 1 MB/s) a niestabilnie. W pokoju z modemem i routerem jest lepiej, ale również nie ma tych 12 MB/s tylko 4-5 MB/s (tyle wskazuje program na tablecie)

I teraz moje pytania:

  1. z czego może wynikać tak kiepskie (wolne) działanie wi-fi w szczególności na desktopie? Jak to zdiagnozować? Do tej pory byłem zadowolony z posiadanej konfiguracji opisanej na wstępie.

  2. czy to problem z zasięgiem ? Choć komputer pokazuje że jakość zasięgu jest dobra albo bardzo dobra.

  3. co można z tym zrobić - w miarę najtańszym kosztem ? Wymienić router (mam router D-Link GO-RT-N150 - to chyba dość kiepski sprzęt) lub adapter wifi w desktopie (mam TP-LINK TL-WN725N KARTA MINI Wi-Fi USB), a może też inny sposób by na desktopie była dobra prędkość (może jakieś adaptery po gniazdkach elektrycznych zamiast kabla między routerem a desktopem) i jednocześnie by było wifi w innych pomieszczeniach (wtedy może być wolniejsze bo będzie rzadziej używane). Jaki sprzęt trzeba by kupić?

  4. niejako przy okazji - mam małe dzieci - jak to jest z routerem - może być w tym samym pokoju co śpią dzieci, czy tez to niekorzystne dla ich zdrowia?

Ad. 1 i 2 ) Sprawdzałeś czy po wpięciu się kablem bezpośrednio w router prędkość jest 12? Jak będzie 12, znaczy że problem jest po stronie komunikacji w twojej sieci. Sprawdź jaki jest transfer między twoimi urządzeniami, np. udostępniając jakiś plik na jednym urządzeniu i pobierając go na drugim, sprawdź, czy odległość od routera będzie miała wpływ na zasięg.

Ad. 3) Jeżeli problem z zasięgiem to kup przedłużacz USB i podepnij do niego kartę WiFi USB, zawsze będzie nieco bliżej. Możesz też spróbować w ustawieniach sterownika karty przełączyć ją z trybu n na g, w przypadku niektórych kombinacji router-karta sieciowa to pomaga. Jak nie będzie takiej opcji w sterowniku, to możesz router przełączyć na b/g, ale wtedy będzie to miało wpływ na prędkość innych urządzeń a nie samej karty TP-Linka.

Ad. 4) Oficjalnie nie ma, ale dowiesz się pewnie gdzieś za 50 lat. Zresztą twoje dzieci za kila lat i tak będą cały czas siedziały z telefonem w ręku i to będzie miało dużo większy wpływ niż WiFi. Zachowaj zdrowy rozsądek.

Pozdrawiam,

Marcin

Na razie próbowałem tylko kabel bezpośrednio z modemu do komputera, bez pośrednictwa routera i wtedy jest OK.

Przedłużacz usb? Jakiś link przykładowego kabla? A może coś co się nazywa chyba extender wi-fi? Zastanawiam się również czy rozwiązanie dla desktopa nie byłoby urządzenie powerline (tzn. linia elektryczna zamiast kabla miedzy routerem a desktopem?

Wpisz w google “przedłużacz USB” i będziesz miał pełno zdjęć. Jest to zdecydowanie tańsze niż extender czy adaptery do gniazdek. Przede wszystkim sprawdź prędkość komputera bezpośrednio wpiętego w router a nie w modem. Bez tego szkoda kasy wywalać na cokolwiek. Z mojego doświadczenia korzystanie z kabli elektrycznych raz, że jest drogie, dwa, że instalacja musi być dobrej jakości i koniecznie gniazdka musza być na tej samej fazie. 

A próbowałeś wpinać tą kartę do różnych komputerów? Może problem jest np. z zasilaniem USB z portu, do którego wpinasz kartę? Spróbuj na różnych portach USB ją podłączyć i zrób testy.

Pozdrawiam,

Marcin

Karta usb jest dobra. działa z modemem mi-if oraz z telefonem, gdy udostępniam internet.

W takim razie spróbuj przestawić kartę z trybu n na b/g. wciśnic Win+R i wpisz:

devmgmt.msc

Następnie w oknie po lewej stronie rozwiń krzyżykiem sekcje “karty sieciowe” i znajdź swoją kartę. Kliknij na niej dwukrotnie, w otwartym oknie przejdź do zakładki Zaawansowane. W oknie Właściwości musisz odszukać czegoś, co w nazwie będzie miało “tryb sieci” lub “tryb bezprzewodowy”. Po zaznaczeniu po lewej stronie z wartości 802.11 b/g/n musisz wybrać b/g.

Daj znać, czy pomogło. 

Pozdrawiam,

Marcin