Problem z Wi-fi po zmianie karty sieciowej z Intel 8265 na INTEL Wi-Fi 6 AX200 + BLUETOOTH 5.1

Cześć,

Wiem, że to ściana tekstu, ale przedstawiam problem z którym nigdy nie miałem do czynienia, domyślam co może być przyczyną problemu, ale nie mam umiejętności pisania poleceń w wierszu poleceń. Prosiłbym o pomoc osoby wiedzące jak to naprawić.

  1. Wstęp

Zacznę od początku - 3 lata działało mi wifi w laptopie na karcie sieciowej Intel Dual Band Wireless-AC 8265, przy trudnych warunkach -70 zmierzonych co prawda telefonem (apka WiFi Analyzer) ale podobne wartości znalazłem później w szczegółach windowsowego narzędzia do rozwiązywania problemów z siecią.

jednak od 3 tygodni wstecz stan połączenia się pogarszał, wi-fi zrywało połączenie coraz częściej - windowsowe narzędzie do rozwiązywania problemów z siecią resetowało kartę wifi, ale pomagało to jedynie na jakieś 30 sekund.

Tymczasowo korzystałem z hotspota zrobionego na smartfonie leżącym od laptopa w odległości 15 centymetrów, który korzystał z tego samego domowego wi-fi, wydawało mi się to dziwne, ale pomyślałem, że może hotspot z smartfona działa podobnie jak repeater - istotne, że połączenie było stabilne. Co ważne gdy sam laptop korzystał z wifi przy routerze Netis WF-2419, połączenie po wifi było stabilne. Internet działał też przez rj-45.

  1. Chałupnicza diagnostyka

Windowsowe rozwiązywanie problemów wyrzuciło informację: o możliwym problemie z kartą sieciową.

Rozebrałem laptopa, ale na karcie nie było śladów przepalenia karty, mimo to postanowiłem zakupić INTEL Wi-Fi 6 AX200 mimo, że mój router

nie wspiera wifi 6. Myśląc, że może większa moc karty coś tu zdziała.

  1. Nowa karta wifi i problemy

Faktycznie po zainstalowaniu nowej karty sieciowej Intel Wi-Fi 6 AX200 połączenie dało radę ściągnąć w godzinę 1GB plik z internetu, jedynie raz się zawieszając.

Niestety następnego dnia niestety internet przestał działać, a w ustawieniach

Ustawienia/Sieć i internet/zmień opcje karty

pojawiła się nazwa Wi-Fi 2 (wcześniej było po prostu Wi-Fi). Obecnie tak jak w przypadku laptopa jak i smartfonów w domu, łączą się z Wi-Fi, pokazuje się zasięg, ale jest napisane „brak internetu”. Windowsowe rozwiązywanie problemów wyrzuca teraz informację: "System windows nie może nawiązać połączenia z urządzeniem lub zasobem (podstawowy serwer DNS).

  1. Wnioski na chłopski rozum

Pomyślałem, że istnienie „Wi-Fi 2” na laptopie, której nazwy system nie pozwala zmienić na „Wi-Fi” świadczy o „pozostałościach” oprogramowania starej karty, I tym samym następuje coś na kształt rozdwojenia jaźni wi-fi. Nie mam pojęcia dlaczego na smartfonie problem z brakiem internetu też się pojawił.

Znalazłem takie artykuły:

  1. Nie mam pojęcia czy usunięcie z pamięci laptopa danych starej kary i zmiana nazwy Wi-Fi na starą coś pomoże, ale tak mi się początkowo wydawało
  1. Problem z linku poniżej jest jak mój (obecnie mój telefon i inne w domu łączą się z siecią, pokazuje się zasięg, ale pisze „brak internetu”

Zmiana nazwy raczej będzie kosmetyczna. Starego sterownika raczej Windows nie używa, więc nie trzeba na gwałt sprawdzać czy pozostał.

Sprawdź czy może sąsiedzi nie mają za mocnego routera pod swoje mieszkanko - lipa jak to domek i są za daleko.

Kanał i szerokość kanału w Mhz sprawdź. Najlepiej poszukać w Google najpopularniejsze. Domyślnie większość routerów na auto ustawia w 2.4Ghz kanał 10 lub 11, a dla 5Ghz kanał 36. Szerokość najczęściej 20/40Mhz, a lepiej ustawić na sztywno 40Mhz lub 80/160Mhz dla Wi-Fi 5 z AX.

To jest dom jednorodzinny, nie ma dużo zakłóceń ani innych sieci. Ich widoczność jest na jedną/dwie kreski.

Niestety panowie którzy zakładali mi internet zmienili hasło do routera, próbowałem masy domyślnych haseł, ale żadne nie zadziałało.
W właściwościach karty sieciowej wi-fi jest do wyboru 20 Mhz lub automatyczny przy 2,4 GHz, więc nie ma wyboru, 5 GHz nigdy nie działało przez dużą ilość ścian na drodze od laptopa do routera

Resetowałeś router do wartości domyślnych poprzez przycisk reset? Na „tabliczce znamionowej” powinno być hasło domyślne.

Jak zresetuje i nie zna ustawień sieci, będzie bez internetu aż do wizyty serwisanta, który jeszcze zapewne coś za to zaśpiewa.

1 polubienie