Problem z wiatraczkiem PC. Czy można go naprawić?

Witam, posiadam wiatraczek komputerowy, z 4 kablami(czerwony, żółty, niebieski, czarny) oraz zasilacz 12V.

Podłączyłem go ostatnio do tego zasilacza( 2 kabelki +(biało-czarny?) i -(czarny) ) z kabelkami o kolorze czarnym i czerwonym. Nie znając się kompletnie, podłączyłem je i wiatraczek śmigał aż miło, ale teraz chyba podłączyłem je na odwrót, i zaczęło dymić i śmierdzieć, i już nie odpala. Rozebrałem go do całego aż do układu. Czy to się da jeszcze jakoś naprawić? Pozdrawiam…

Generalnie mam w planach podłączyć 4 takie wiatraczki pod ten zasilacz, tylko teraz plus do plusa i minus do minusa, czy mogę je wszystkie podłączyć do tego jednego zasilacza?

Zjarałeś elektronikę podłączając odwrotnie - kosz. (tzn. naprawić na upartego być może można, ale jest to nieopłacalne)

Czy możesz podłączyć 4 takie - nie wiadomo, bo nie mamy szklanej kuli.
Pomnóż volty i ampery i Ci wyjdzie w watach ile obsłuży zasilacz. To samo w przypadku wiatraczków. Jeżeli strona zasilająca i pobierająca się “zrównoważy” to zasilacz powinien to wytrzymać. W przeciwnym wypadku będziesz mieć mniej obrotów na komplecie wiatraczków, zasilacz może się zepsuć po czasie będąc zbytnio obciążonym.

1lajk

Czerwony i czarny to + i - a co do reszty to nie wiem i tak po za tym to zapodaj zdjęcie naklejek z wentylatorów.

1lajk

@ maxiixi
@ Domker

Ok, czyli ten wentylatorek: https://allegro.pl/oferta/aabcooling-black-silent-fan-12-b-wydajny-115m3-h-9445680868? jeśli ma 12V DC 0.13A to = 1.56W i będę podłączał takie 4 czyli = 6,24W

Jeśli zasilacz ma 12V(output?) i 500mA(to jest 0.5A???) 12V i 0.5A = 6W
yyy 0.13A to 130mA czyli 4x 520mA a zasilacz ma 500, czyli muszę go wymienić?

Czyli 3 pociągnie, 4 już nie(może pociągnie ale będzie miał ciężko albo nie będzie full mocy)?
A spałiłem bo zasilacz miał 2 czarne, no teraz to jeden jest czarno biały jak się przyjrzałem i on jest plusem?

Dokładnie tak, ale 0.24W różnicy to tragedii jeszcze nie ma, chociaż trzeba się liczyć, że zasilacz będzie pracował na maksimum swoich możliwości ciągle.

Jeżeli chodzi o wtyczkę to 4 przewody - minus, plus, tach (tachometric - czyli przewód z aktualną prędkością wiatraczka), i czwarty pwm (z wartością RPM - ilość obrotów na minutę). Jeżeli podłączymy tylko minus i plus to pracuje z max wydajnością.
obraz

Kup sobie próbnik:

Zawsze się przyda choćby w aucie :blush:

1lajk

Dobra super dzięki za pomoc i wiedzę :slight_smile:
Jeszcze pytanie bo ten wiatraczek(ma z 10lat) co spaliłem ma 12V == 4.4W(nie ma amperów ale dzielę 4.4W / 12V i daje mi 0.36A? ) a jest mniejszy od tych co zamówiłem teraz, a te nowe mają tylko 1.56W i aż 0.36A jeśli dobrze policzyłem, to wynika tylko że taki uskok technologiczny jest? Czy ten stary i mniejszy po prostu jeszcze szybciej zapiernicza i jest wydajniejszy m3/h?

Póki co tylko czerwony i czarny, bo nie mam regulatora napięcia żeby sterować obrotami.
Dobra, jeszcze zapytam się bo kupiłem takie złączki https://media.castorama.pl/media/catalog/product/cache/0/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/Z/l/Zlaczka_Wago_mini_4_x_0_5-2_5_mm2_10_szt.-829652-446598_1.jpg

(będą 3 wiatraki docelowo)
Czy jeśli włożę do jednej złączki kabel czarny(-) z zasilacza i 3 kable od wiatraków czarne i do drugiej złączki biało czarny(+) i 3 czerwone kable to wszystko powinno działać?
dadada

Mam takie mierniki 2 płaskie śrubokręty, mam u góry do metalu przyłożyć palec? a końcówką mam dotknąć + czy -?

EDIT: Zadziała, sorry - to przecież złączka nie przelotowa :smiley:

Pytanie tylko, czy masz te mierniki do 230V, czy do 12V. Ten do 230V Ci nie zadziała z zasilaniem 12V.

Generalnie te próbniki do 12V to klamrę do dowolnego uziemienia przypinasz, a grotem dotykasz przewodu - jeżeli się zaświeci tzn., że “plus”.

Co do wiatraczków - niekoniecznie uskok, ale mogą mieć inny typ łożyska i mniejszą oporność przez to. Tak przynajmniej mi się wydaje. Na przepływ składa też się profil i ilość łopatek i parę innych czynników, więc nie koniecznie.

1lajk