Problem z wiatrakiem na radiatorze CPU (nie BOX)

Witam,

 

Kupiłem nowy procesor Phenom II x4 945 (95W) w ramach rozbudowy starego procesora i dostałem wraz z nim chłodzenie Arctic Freezer Pro 7 Rev. 2. Wszystko to działa na płycie głównej GA-M68MT-D3 a zasilane jest przez OCZ 500 SXS 2.

 

Problem jest w tym, że po podłączeniu wiatraka, na początku nie chciał on działać - stare chłodzenie BOX, oraz BOX od tej 945 działał idealnie. Wyciągnąłem więc baterię, żeby zresetować ustawienia, jednak wciąż nie chciał się kręcić. Wszedłem w BIOS i zmieniłem ustawienia wiatraka na PWM (coś takiego, nie znam się), po czym wszystko ruszyło (choć nie od razu). Ucieszony myślałem, że problem został rozwiązany, jednak podczas gry (na szczęście sprawdzałem ciągle temperaturę) okazało się, że wiatrak przestał się kręcić!

 

Szybki restart, wyłączyłem komputer, odczekałem chwilę i znów wszedłem w opcje BIOS’u, zmieniając po kolei na wszystkie możliwe sposoby kontrolę wiatraka, w końcu ruszył. Jednak obawiam sie, że kiedyś problem może powrócić - w najmniej odpowiednim momencie - i uszkodzę sprzęt…

 

Teraz pytanie, w czym problem? Zasilanie? Płyta nie obsługuje tego chłodzenia? Trzeba coś pozmieniać w BIOSie (najnowsza możliwa wersja)? Obecnie, bez obciążania komputera temperatura wynosi 46*C (wg speed fan’a)

 

 

Pozdrawiam

 

Skro się nie znasz, jak piszesz, to wejdź do BIOSu i wybierz ustawienia standardowe, czyli “Load Optymized Defaults” > Enter na pozycji, zatwierdzenie zmian (Yes) i restart komputera. BIOS wybierze optymalne ustawienia wentylatora.

To pierwsze co zrobiłem (właśnie dlatego, że się nie znam :slight_smile: ) i nie działało, na “auto” również. Dopiero po ustawieniu na to PWM, zaczęło działać.

Wobec tego ustawienie pozycji CPU Fan Smart Control na Enabled i pozycji CPU Smart Fan Mode na PWM załatwia sprawę, pod warunkiem, że kabel wentylatora jest 4-przewodowy i ma takąż wtyczkę.

Dziwne, że wybranie " Auto" nie działało poprawnie, ponieważ w tej pozycji BIOS powinien samodzielnie wykryć rodzaj wentylatora i sposób jego sterowania.

Właśnie to rozwiązuje problem tylko teoretycznie… Tylko włączyłem grę i po chwili się zatrzymał a po restarcie znów był problem z działaniem. Musiałem go odłączyć oraz podłączyć ponownie. Format mógłby pomóc? I tak chciałem go zrobić, ale nie chcę, żeby podczas tego procesu znów się wyłączył.

Reinstalacja systemu raczej nic nie zmieni, ponieważ wentylatorem (zwykle) nie steruje system lecz BIOS. Chyba, że masz zainstalowane w systemie jakieś oprogramowania sterujące wentylatorami typu np. SpeedFan, CPUCool itp.? Jeśli tak, to je odinstaluj!

Zmiana chłodzenia na oryginalne, “box’owe” słuszna! Może dać do myślenia.

Speccy mogę zostawić? Chcę mieć ciągle w pasku informację o temperaturze, żeby nie przeoczyć momentu, w którym znów się zatrzyma - tak na wszelki wypadek.

 

@Edit

Tak, tylko nie po to kupowałem w komplecie chłodzenie, żeby teraz na box’owym siedzieć :stuck_out_tongue: Postarajmy się póki co rozwiązać problem z tym Freezer’em.

 

 

@Edit 2

Box’owe dopiero co podłączłem, ale zaczęło się kręcić od razu po włączeniu komputera. Zobaczymy jak to dalej będzie wyglądać…

 

@Edit 3

Box’owe śmiga idealnie, ale wyje… strasznie wyje… Więc w czym problem z tamtym chłodzeniem?

 

@Edit 4

Udało się rozwiązać problem! Rozwiązanie było banalne! Wystarczyło z całej siły docisnąć wiatraczek, aż do usłyszenia kliknięcia. Niby banalne, ale próbowałem zrobić to wcześniej i myślałem, że wszystko jest na swoim miejscu. Naprawdę trzeba to mocno wcisnąć i wszystko zaczyna działać - na ustawieniach auto.

 

Oto mój wybawiciel:

https://www.youtube.com/watch?v=OzcU6SL-FTo

 

 

Dziękuję Poraj za chęć pomocy oraz pozdrawiam Atronics’a :slight_smile: