Problem z widocznością dysku w BIOS-ie

Witam. Ostatnio popsuła mi się płyta głowna i postanowilem ze zmienie ja na nieco starsza ASUS M5A78L. Niestety po przerzuceniu karty graficznej(GeForce 560), ramu(8GB) i 2 dyskow twardych (ssd120GB i hdd2TB) wszystko jest ok tylko w BIOS-ie(1505)dyski widnieja na Sata, lecz nie mozna ich w zaden sposob ustawic na Primary IDE Master ani Slave. Przelaczanie kabli na inne sloty nic nie daje. Kable dzialaja. BIOS na ustawieniach fabrycznych. SATA Configuration istawione wszystko na IDE. Primary IDE Master na AUTO. Czy mozna cos z tym zrobic?

Opis czy sie rozni ATA od SATA nic mi nie daje :wink:

Bo to niepotrzebne! W BIOSie wejdź do zakładki Exit i ustaw BIOS standardowo (default) potwierdź zmiany i restart. Ewentualnie w zakładce Boot BIOSu ustaw preferencje startowe dysków, bo chyba o to Ci głównie chodzi?

mam ustawienia domyslne. w Boot Device mam ustawione jako 1 dysk z windowsem ale 2 juz nie widzi

Ktos ma na to jakas rade?

A bios widzi oba dyski?

SSD podpięty do gniazda sata płyty sata3G_1
HDD w kolejnych sata płyty np: sata3G_2

Primary IDE Master ani Slave

Nie ma czegoś takiego w dyskach sata.

To dodatkowy kontroler IDE - to Cię nie interesuje.

Dałby Ci, gdybyś przeczytał. Wtedy nie szukałbyś niepotrzebnych ustawień w interfejsie, który ich nie obsługuje.

tak widzi jeden mam na SATA1, drugi mam na SATA 6. Zamiana gniazd nic nie daje

Uszkodzony dysk lub taśma sygnałowa. Sprawdzenie dysku na innym kompie.

Może aktualizacja biosu płyty, bo ma problem z identyfikacją dysku 2 TB?

jak go zaktualizowac?

EZ-Flash 2

[EZ-Flash 2] Zaktualizuj BIOS z pamięci flash na USB przed uruchomieniem systemu operacyjnego
EZ Flash 2 to przyjazny dla użytkownika program do aktualizacji BIOSu. Wystarczy uruchomić go przed wejściem do systemu operacyjnego i zaktualizować BIOS z pamięci flash USB. BIOS można zaktualizować przy pomocy kilku kliknięć, bez przygotowywania specjalnej dyskietki i bez korzystania z programów uruchamianych w systemie operacyjnym

i bios

https://www.asus.com/pl/Motherboards/M5A78L/HelpDesk_Download/

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM3+/M5A78L/M5A78L-ASUS-1701.zip?_ga=2.213967444.2125147226.1505027935-945358108.1505027935