Problem z Windows 7 (pagefile.sys i hiberfil.sys?)

miałem 4 Gb wolnego na C, więc usunąłem 6 czy 7 GB z dysku
a potem jakoś samo z siebie zrobiło się 900Mb wolnego na C (czyli czegoś przybyło )
czy czegoś nie przybyło… sprawdzałem programem WinDirStat i tylko plik wymiany ma 7 GB reszta w normie …
to tak ma być, że plik wymiany ma 7 GB … można go jakoś zmniejszyć?
czyli page file ma 7 Gb… a hiberfil 6 GB czyli jest w normie czy nie ? i ja to naprawić?

Plik wymiany można zmniejszyć do 512 MiB, poniżej Windowsowy mechanizm “krzyczy”.

Plik hibernacji można zmniejszyć do około 50% ilości pojemności posiadanego RAM-u (ale to wiąże się, że ciężkiej gry nie zahibernujesz już bezpiecznie) lub wyłączyć jak system startuje ci z SSD w 3 sekundy lub bateria :battery: w laptopie na trybie uśpienia wytrzymuje kilkanaście godzin.


ale 7 Gb to normalny rozmiar page file ? czy trzeba zmniejszyć, a jak tak, to do ilu GB?
mam 8 GB ramu i 93 GB partycji systemowej i wolne 2 gb na partycji systemowej

Normalny jak doszło do zapchania czymś 8 GiB RAM-u i niby system na już potrzebował 7 GiB.

Zmniejsz do 1 GiB, zrób zlecone ponowne uruchomienie, jak wyczujesz lagi z oprogramowaniem (np. CAD/Photoshop/Corel/Blender/Vegas … lub grami) to może warto rozważyć rozbudowę RAM do 16 GiB.

a z czego to się mogło tak zrobić że samo z siebie się zmniejszyło miejsce na c z 7 Gb do tylko 900 MB?
ono się samo zmniejszyło dopiero po tym jak sam lekko przeczyściłem dysk c

Ponieważ masz dynamiczne przydzielanie swap (pagefile.sys). Plik ten zastępuje pamięć RAM kiedy jej brakuje. Ty masz mało pamięci RAM, więc kiedy odpalasz jakieś programy/gry, które ją zużywają, to system rezerwuje sobie miejsce na dysku, żebyś nie dostał bluescreen z powodu braku RAM.
Ja bym zostawił to dynamiczne przydzielanie tak jak jest, a poszukał oszczędności gdzie indziej. W pierwszej kolejności kliknij prawym klawiszem myszy na dysku C, wybierz oczyszczanie, następnie na dole okienka kliknij oczyszczanie plików systemowych, wpisz hasło administratora i zaptasz wszystkie pozycje. Uwaga: na liście będzie też prawdopodobnie katalog Pobrane administratora, jego możesz pominąć jeśli masz tam coś istotnego.

zmniejszyłem rozmiar page file z 8 Gb do 5 GB i przenosiłem go z C na D
i mam teraz 10 Gb wolnego na C
może tak zostać? czy znowu mi się samo zapcha?

W Windows 7 nie ma wykrywania katalogu pobrane, nie dodali tego nawet oficjalną aktualizacją “KB”.

Jeśli ustawiłeś stały rozmiar tego pliku (taka sama wartość minimalna i maksymalna), to oczywiście nie będzie się zmieniał.

@krystian3w Racja. Nawet nie popatrzyłem na temat i dział. Zapominam, że ludzie jeszcze używają takich starych systemów :smiley:

tak ustawiłem stały rozmiar pagefile
a to że mi się zmieniała liczna wolnych GB na C to mogło być przez dynamiczny pagefile?

znam takich co używają XP :slight_smile:

Jak masz tak mało miejsca na partycji systemowej, spróbuj wykonać oczyszczanie dysku w Komputer>PPM na dysk
Do tego jak zdarza Ci się aktualizować sterowniki do karty graficznej, to w szczególności na AMD, sporo starszych plików pozostaje na partycji systemowej ze starych sterowników.
Możesz użyć DDU w trybie awaryjnym, aby to wszystko wyczyścić, i zainstalować sterowniki od nowa, odzyskując więcej miejsca. Skrajnie nawet 2-3GB.
Poczytaj też o czyszczeniu folderu Temp. Nie tylko w C:\Windows, ale przede wszystkim w katalogu użytkownika:
%USERPROFILE%\AppData\Local\Temp

Korzystasz w ogóle z hibernacji? Jeśli nie to po prostu ją wyłącz.

dzięki za pomoc
już mi się nie zmienia się samo z siebie wolne miejsce na partycji C