Problem z windowsem laptop HP compaq nc6000

Witam w piątek przyszedł laptop o który prosiła mnie mama żebym jej zamówił. W sobotę zainstalowałem windowsa xp sp3 i ładnie się zainstalowało i później pamiętam chyba po restarcie nie załączył się system był czarny obraz, później raz się załączał raz nie, zrobiłem formatowanie i też załączył się pulpit i znów problemy bo robił się czarny obraz a później cały czas niebieski obraz można było ruszać myszką, było to po ładowaniu się ikony windowsa. Ściągnąłem memtest ale nie odtwarzało płyty więc chciałem ustawić bootowanie w płycie ale boot options nie wiedziałem co wybrać.

QuickBoot Enable

F10 and F12 Delay (Sec) [0]

MultiBoot Enable

Express Bot Popup Delay (Sec) [0]

Boot Order:

Notebook MultiBay First

Notebook hard drive Second

Sterowniki nie miałem jak zainstalować bo obraz się zrypał i nie miałem jak dojść do pulpitu. Czy najlepszym wypadkiem będzie zadzwonienie do nich i przedstawienie im co się wydarzyło ??

link do laptopa http://www.allegro.pl/item587102469_hp_ … at_c1.html

Z tego co sprawdziłem masz 1 miesiąc “URUCHOMIENIOWEJ” GWARANCJI, więc spokojnie możesz zadzwonić i przedstawić problem, jaki Ci się zdarzył. Sprzedawca powinien Ci pomóc, ale czy pomoże…?

Ja zawsze sprawdzam opinie, a tu, u tego sprzedawcy ostatnio coś jest nie tak:

http://www.allegro.pl/show_user.php?uid … _recvd_neg

Radzę szybko zdiagnozować przyczynę…

Pierwsze co bym zrobił, to na pewno “odpaliłbym” jakąkolwiek boot’owalną dystrybucję Linuksa nagraną na płycie (lub pamięci USB), aby mieć pewność, czy wina leży po stronie brakujących sterowników do Windowsa, czy raczej coś ze sprzętem.

Trochę nie zrozumiale przedstawiłeś problem, ale…

Nagraj np. u kolegi płytkę (,lub wersję na pamięci USB - opis na stronie) z dystrybucją linuksa /Slax/:

http://www.slax.org/get_slax.php

Spróbuj wejść w ustawienia BIOSU i włącz opcję, tak, aby komputer uruchamiał napęd CD/DVD w pierwszej kolejności oraz dla wygody ustaw, aby klawisz F12 był aktywny.

Ustaw aktywność klawisza, jeżeli jest taka opcja na parę sekund - dotyczy /F10 and F12 Delay (Sec) [5]/

Zapisz zmiany. Przy rozruchu komputera, gdy wciśniesz F12 pokaże się okienko w którym wybierz z którego napędu komputer ma się uruchomić.

Wybierz “boot’owanie” z CD (dla wersji na płycie) i /Enter/ (oczywiści płyta musi być wcześniej umieszczona w napędzie).

Jeśli Linuks odpali i będzie poprawnie działał, to oznaczać będzie jakieś problemy typu brak odpowiednich sterowników karty graficznej do Windowsa XP.

Jeśli nie, to dla pewności spróbował bym jeszcze innej dystrybucji “Ubuntu Ultimate 2.1”, np:

http://ultimateedition.info/ultimate-edition-21/

Czy możliwe jest teraz u Ciebie uruchomienie płyty instalacyjnej Windowsa? Jeżeli tak, to zrób jeszcze raz szybką, czystą instalację systemu, ale z pełnym formatowaniem dysku (nie szybkim).

Pierwsze co zrób po uruchomieniu systemu, to sprawdź w menadżerze urządzeń, czy nie brakuje jakiś sterowników (takie żółte oznakowania)

\Start\Panel sterowania\System\Sprzęt\Menadżer urządzeń\

Jeżeli brakuje sterowników, to spróbuj je zainstalować…, a potem zobaczysz jaki będzie rezultat.

Nie śpiesz się na Allegro z komentarzem - wystawić można spokojnie po miesiącu.

W tym czasie radzę, aby dobrze sprawdzić komputer.

Najważniejsze, aby nie okazało się że sprzęt jest niesprawny - jeśli się okaże że wina jest sprzętu, należny go niezwłocznie reklamować.

Opisz, jak sobie z tym poradziłeś…

POWODZENIA!

Wszystko napisałem to co wystąpiło…

Mam własnego pcta i liuksa ściągnąłem.

Powiedz mi jeszcze co zmienić to będę szczęśliwy żeby startowało z płyty. Tam wyżej dałem jak są ustawienia bootu w lapku.

EDIT:

Chciałem jeszcze wspomnieć że jak włączał się system to po ładowaniu ikony windowsa wyskakiwała jeszcze godzina nie raz że trzeba zmienić bo jest nie prawidłowa i jak się nie kliknęło szybko “OK” to zostawał czarny obraz. :lol:

Druga sprawa laptop się ładował i ładował a bez kabla i tak nie chodzi w ogóle nie wiem czy to jest spowodowane chyba bateria rypnięta a napisane jest że on trzyma około 3h.

Linuksa już mam Ubuntu 8.10PL z :arrow: http://ubuntu.pl/pobierz.php i jeszcze kupie płytę na sterowniki i od razu po zainstalowaniu systemu, zainstaluje sterowniki i zobaczymy co się będzie dziać dalej.

Z tym boot’owaniem z płyty teraz nie jestem w stanie sprawdzić na 100 %. Mam HP compaq, ale inny model, tyle tylko, że zostawiony w Polsce (jako awaryjny). Jestem obecnie za granicą. Będę na święta w kraju i wtedy mogę sprawdzić ustawianie boot’owania. Jest zupełnie inne, aniżeli w laptopach marki Asus i Acer, które mam pod ręką.

Spróbuj klawisz F10 przy uruchomieniu komputera. Powinno wyskoczyć okienko, w którym zaznacz napęd CD.

Zmiana, a właściwie wybór ma charakter jednorazowy do kolejnego restartu - uruchomienia komputera.

Alternatywnie możesz spróbować po kolei wszystkich opcji które podałeś i na pewno któraś z nich będzie trafna.


Ustaw w Bios’ie prawidłową datę.

Uruchom system w trybie awaryjnym i ustaw czas na prawidłowy - zgodny z czasem ustawionym w Bios’ie.

Możesz zaraz po tym sprawdzić w menadżerze urządzeń brakujące sterowniki.

Spróbuj włączyć komputer bez baterii i ustal czy nadal masz problemy “czarnych ekranów” etc.

Baterię rozładuj do końca. Poczekaj godzinę, aby nie była ciepła. Pozostaw w komputerze do ładowania na 12h - komputer wyłączony, ale z podłączonym zasilaniem. Ważne, abyś ładowanie rozpoczął jak bateria będzie już zimna - tylko wtedy naładuje się do swoich maksymalnych możliwości!

Jeżeli po takim ładowaniu nie będzie trzymać, to może być już wyeksploatowana, lub wysiadło sterowanie ładowania w komputerze.

Jeżeli będzie trzymać choć parę minut, to sterowanie ładowania jest w porządku - bateria wyeksploatowana w proporcjonalnym procencie.

Nie wierzę, że będzie trzymać 3 h.

Proponowałem dystrybucję Linuks’a Ubuntu Ultimate 2.1, gdyż zawiera w sobie bardzo dużą ilość pakietów. Nie powinno być kłopotu ze sterownikami ekranu. Zawsze można ściągnąć automatycznie aktualizacje, co pozwoli Ci ustalić wstępnie, czy chodzi o brakujące sterowniki karty graficznej w systemie MS Windows XP.

Jeszcze inna propozycja m.in. do przetestowania komputera,to Hiren’s BootCD. Tam masz narzędzia, z którymi ja się nie roztaję, a mogą być przydatne. Link:

http://www.forum.wiaderko.com/systemowe … 9-7-a.html

Producent:

http://www.hiren.info/pages/bootcd

Należy jednak uważać z niektórymi narzędziami niskopoziomowymi i znać obsługę programów zawartych w tej dystrybucji.


“Na moje oko”:

  • bateria jest wyeksploatowana / podstawa reklamacji

  • Jeżeli po załadowaniu Linuksa (co najmniej 2 różnych dystrybucji) będą te same problemy, to oznacza raczej uszkodzony sprzęt, a nie brak sterowników

Wziąłem Linuks Slax włożyłem do laptopa i ładowało się wszystko awaryjnie i doszło do pulpitu, zrobiłem restart znów się robiło chwilę wyszła płyta załączył się system i zainstalowałem sterowniki grafika, dźwiękowa, bluetooth na razie wszystko elegancko było z 5 restów i wszystko działa jak potrzeba. Dziękuje :slight_smile: jeszcze zobaczę co z tą bateria bo wcześniej w ogóle nie działał bez kabla tego co ładuje, więc teraz naładuje go na full i zrobię res i zobaczę czy pójdzie bez kabla. Jak będę widział że full jakaś lampka będzie się świecić taka z piorunem czy jak? :o

I jak odpalić tryb awaryjny w laptopie bo muszę tą godzinę ustawić ??

Uruchomienie komputera w trybie awaryjnym (dot. gdy na dysku masz zainstalowany system MS Windows XP):

Wciskasz klawisz F8 po załadowaniu BIOS’u, możesz parę razy.

Pokarze Ci się okienko zawierające różne tryby uruchamiania systemu. Wybierz Tryb Awaryjny (Będzie raczej na samej górze) i Enter.

Co do ładowania baterii:

Poziom ładowania możesz sprawdzić klikając na ikonkę zasilania w obszarze powiadomień (dolny prawy róg ekranu).

Ikona zasilania “tradycyjna mała bateryjka”, jeśli podłączona sama bateria. Jeśli podłączony jest kabel “wtyczka”.

Będzie ona widoczna jeżeli w opcjach zasilania jest wprowadzone ustawienie, aby była widoczna /Panel sterowania/Opcje zasilania/ itd.

Może być schowana w zależności od ustawień /Pasek zadań/Ukryj ikony nieaktywne/Dostosuj…

Ale naładuj ją nie sugerując się wskazaniem ikony, tak jak opisywałem wcześniej. Będzie ona naładowana na maksymalne swoje możliwości i będziesz mógł zobaczyć ile komputer na niej pochodzi.

Zalecam jednak w miarę możliwości, abyś pracował na komputerze bez podłączonej baterii, gdyż ma ona określoną ilość cykli ładowań. Dla oszczędności, bo drogie… Trzeba się jednak wtedy liczyć z utratą danych jak wyłączą prąd (no chyba,że masz UPS’a).

W tym problem że laptop w ogóle nie chodzi bez tego kabla co go ładuje. Dziś rano jak mama włączyła laptop to był czarny obraz włożyłem płytę z Slaxem i zrobiło się i chodził. Nie wiem co dzwonić do sprzedawcy czy jak ??

Ach, widzisz poczytałem dokładnie ofertę, z której skorzystałeś tj. zakupiłeś komputer.

Jest tam wyraźnie napisane w tabeli:

Jeżeli komputer nie działa bez kabla zasilającego, a masz włożoną baterię i wcześniej wykonałeś procedurę pełnego ładowania baterii, to:

  • bateria jest wyeksploatowana i nadaje się do regeneracji lub wymiany.

Nic nie zrobisz, ponieważ miałeś przedstawioną ofertę, w której sprzedawca uiścił informację, że baterie w tych modelach są, ale nadają się do regeneracji lub wymiany.

Sprzedaż została wykonana prawidłowo i nie masz podstaw prawnych do rozpoczęcia procedury reklamacyjnej ze względu na wyeksploatowany akumulator w komputerze, gdyż Twoim niejako obowiązkiem jest dokładne zaznajomienie się z ofertą przed dokonaniem wyboru.

Wybór oznaczał Twoją akceptację warunków, jakie przedstawił sprzedawca. “Klikając” zawarłeś umowę, która jest wiążąca dla obu stron i w tym konkretnie przypadku problem wyeksploatowanego akumulatora jest zgodny z warunkami przedstawionymi w ofercie.

Co możesz jeszcze zrobić:

  • wyciągnij baterię (o ile nie ma plomby gwarancyjnej!)

  • sprawdź styki i gniazdo, w jakim są stanie - jeśli zabrudzone, to możesz przeczyścić alkoholem izopropylowym, denaturatem, spirytusem lub

czymś, co w swoim składzie ma alkohol)

[-X UWAŻAJ abyś nie zamoczył komputera! (mała ilość środka na szmatce, chusteczce itp.)

Styki do akumulatora nie powinny mieć żadnych mechanicznych uszkodzeń typu wygięcia ułamania itp.

Gniazdo baterii nie powinno mieć żadnych mechanicznych uszkodzeń.

Niestety masz dwa wyjścia. Kupić nową baterię odpowiadającą marce komputera lub pracować cały czas z podłączonym kablem zasilającym (bateria nie musi być włożona).

Pozdrawiam!

od 3 miesiecy mam to samo- zaczelo sie od tego ze pojawial sie “czarny obraz” lub ewentualnie niebieski, system nie uruchamial sie lub dzialal w strasznie spowolnionym tempie- oddalam do serwisu hp, naprawili i po 2 dniach problem wrocil (taki sam!), odebralam go ostatni raz 6 dni temu po 22-dniowej naprawie (miala trwac do 14dni) w serwisie, popsul sie po raz czwarty, odebralam go i widze ze nadal sie zacina, raz pojawil sie “czarny obraz” ale po ponownym uruchomieniu na szczescie system wystartowal, niestety dziala wolniej i wysiadl mi panel dotykowy (dziala umozliwiajac poruszanie kursorem, ale nie dziala kiedy “dotykam” dwa razy w celu np wlaczenia folderu).

w serwisie uslyszalam m.in. ze “w praktyce powinni wymienic po 3-4 razie, ale w teorii niestety…”, albo “to PEWNIE wina systemu, a na system nie mamy gwarancji…”