Problem z wirtualizacją GA-990XA-UD3

(michal85) #1

Cześć.

Ponieważ miałem problem z działaniem wirtualnej maszyny w VirtualBox postanowiłem poszukać informacji na temat błędu który VB wyświetlał przy próbie jej uruchomienia. Jak się okazało winne było wsparcie a raczej jego brak dla wirtualizacji. Pobrałem program Speccy który w zakładce “CPU” wyświetlił następującą informację: “Virtualization Supported, Disabled”. Pomyślałem że zajrzę do UEFI i “naprawię” problem poprzez włączenie odpowiedniej funkcji, która u mnie nazywa się “SVM”. Jednak ku mojemu zdziwieniu stwierdziłem że funkcja ta jest włączona. Nie mam pomysłu co dalej można z tym zrobić dlatego pomyślałem że zapytam, może ktoś miał podobny problem.

GA-990XA-UD3 rev 3.0, wersja BIOS: FD
AMD FX-6350.

(sadaj72) #2

Spróbuj aktualizacji BIOSu.

(michal85) #3

Nie za bardzo jest do czego. Wyższa wersja to BETA. Zastanawiam się czy jakiś wpływ może mieć fakt że dyski także systemowy mam zaszyfrowane VeraCrypt.

(sadaj72) #4

Nie sądzę, w starym PC miałem dysk szyfrowany TrueCryptem i VB działał bez problemu.

Sprawdź czy ten program wykrywa wsparcie sprzętowej wirtualizacji:
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=592

(michal85) #5

“This computer is configured with hardware-assisted virtualization.” Więc wydaje się że tak. Wyłączyłem AV (Comodo) uruchomiłem VB z uprawnieniami admina ale bez efektu. Zawsze ten sam błąd:

Kod wyniku (RC):
E_FAIL (0x80004005)
Komponent:
MachineWrap
Interfejs:
IMachine {b2547866-a0a1-4391-8b86-6952d82efaa0}

(michal85) #6

Problemu łatwo chyba nie rozwiążemy. Z tego co czytam często problemem jest oprogramowanie AV. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej polecam oficjalne forum: https://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=6&t=67840&start=435

P.S.
Oczywiście dziękuję za wszelkie próby pomocy.

(sadaj72) #7

Problemu łatwo chyba nie rozwiążemy.

Ten pewnie nie wynika z braku sprzętowej wirtualizacji tylko z ingerencji w system.
Sprawa ociera się o absurd, nawet modyfikacja pliku uxtheme w celu zmiany skórki systemowej powoduje zablokowanie działania virtualboxa.

Spróbuj Vmware playera, on nie wybrzydza.
W nowszych systemach w wersji pro masz też hyper-v (z tym że włączenie go może negatywnie wpłynąć na stabilność systemu lub wydajność).

(michal85) #8

Dzięki. Spróbuję jeszcze starszej wersji lub zrobię tak jak radzisz. Pozdrawiam.

Starsza wersja też ma ten problem. Co ciekawe kiedy uruchomię przy pomocy funkcji “bezgłowy start” uruchamia się bez problemu i działa prawidłowo.