Problem z wirtualizacją GA-990XA-UD3

Cześć.

Ponieważ miałem problem z działaniem wirtualnej maszyny w VirtualBox postanowiłem poszukać informacji na temat błędu który VB wyświetlał przy próbie jej uruchomienia. Jak się okazało winne było wsparcie a raczej jego brak dla wirtualizacji. Pobrałem program Speccy który w zakładce “CPU” wyświetlił następującą informację: “Virtualization Supported, Disabled”. Pomyślałem że zajrzę do UEFI i “naprawię” problem poprzez włączenie odpowiedniej funkcji, która u mnie nazywa się “SVM”. Jednak ku mojemu zdziwieniu stwierdziłem że funkcja ta jest włączona. Nie mam pomysłu co dalej można z tym zrobić dlatego pomyślałem że zapytam, może ktoś miał podobny problem.

GA-990XA-UD3 rev 3.0, wersja BIOS: FD
AMD FX-6350.

Spróbuj aktualizacji BIOSu.

Nie za bardzo jest do czego. Wyższa wersja to BETA. Zastanawiam się czy jakiś wpływ może mieć fakt że dyski także systemowy mam zaszyfrowane VeraCrypt.

Nie sądzę, w starym PC miałem dysk szyfrowany TrueCryptem i VB działał bez problemu.

Sprawdź czy ten program wykrywa wsparcie sprzętowej wirtualizacji:
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=592

“This computer is configured with hardware-assisted virtualization.” Więc wydaje się że tak. Wyłączyłem AV (Comodo) uruchomiłem VB z uprawnieniami admina ale bez efektu. Zawsze ten sam błąd:

Kod wyniku (RC):
E_FAIL (0x80004005)
Komponent:
MachineWrap
Interfejs:
IMachine {b2547866-a0a1-4391-8b86-6952d82efaa0}

Problemu łatwo chyba nie rozwiążemy. Z tego co czytam często problemem jest oprogramowanie AV. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej polecam oficjalne forum: https://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=6&t=67840&start=435

P.S.
Oczywiście dziękuję za wszelkie próby pomocy.

Problemu łatwo chyba nie rozwiążemy.

Ten pewnie nie wynika z braku sprzętowej wirtualizacji tylko z ingerencji w system.
Sprawa ociera się o absurd, nawet modyfikacja pliku uxtheme w celu zmiany skórki systemowej powoduje zablokowanie działania virtualboxa.

Spróbuj Vmware playera, on nie wybrzydza.
W nowszych systemach w wersji pro masz też hyper-v (z tym że włączenie go może negatywnie wpłynąć na stabilność systemu lub wydajność).

1 polubienie

Dzięki. Spróbuję jeszcze starszej wersji lub zrobię tak jak radzisz. Pozdrawiam.

Starsza wersja też ma ten problem. Co ciekawe kiedy uruchomię przy pomocy funkcji “bezgłowy start” uruchamia się bez problemu i działa prawidłowo.