Problem z wirusem-zablokowany komputer

Witam mam problem. Od pewnego czasu mój drugi komputer zaczął wyrabiać dziwne rzeczy. Niestety podczas instalacji systemu nie wyposażyłem go w antywirusa, ponieważ zależało mi na tym by komp szybciej chodził (jest to dość stary pecet). Gdy stwierdziłem, że coś jest nie tak postanowiłem zainstalować spybota i przeskanować peceta. Gdy spybot zakończył swoją pracę system się zawiesił, mianowicie zostało okno wyników skanowania (było kilka zagrożeń, ale nie wiem jakich, gdyż siostra postanowiła sama zadziałać i zrestartowała kompa) i czysta tapeta w tle no i wtedy jak już wcześniej wspomniałem siostra zrestartowała kompa :/. Po uruchomieniu komputera była tylko sama tapeta (jakby explorer się nie uruchamiał). Wcisnąłem ctrl+alt+del i próbowałem menadżerem zadań uruchomić explorer. Uruchamiał się tylko w postaci okna do przeglądania plików (takiego jak klikniemy na jakiś plik prawym p.m. i wciśniemy eksploruj), a paska zadań i ikon na pulpicie ani widu ani słychu :D. Jako że było już późno postanowiłem odłożyć sobie pracę na później(na następny dzień). Dzisiaj nie mogę już nawet odpalić menadżera zadań gdyż wyskakuje komunikat o tym że został on zablokowany przez administratora. Ładuje mi się tylko tapeta i nic więcej. Chciałbym odzyskać jakoś pliki z dysku gdyż są one dość ważne. Wiem, że pewnie teraz myślicie “to trzeba było instalować antywira po reinstalce, a teraz to masz pecha”, ale jeśli to jakkolwiek możliwe proszę o pomoc w tej sprawie. Mam do dyspozycji drugiego kompa, tylko boje się cokolwiek do niego podłączać by wirus się nie przeniósł. Zależy mi głównie na odzyskaniu danych. Proszę więc o pomoc, jak mogę przeskanować tamten dysk i jak go “odrobaczyć”.

Wiesz co ci bym poradziła ?

Zgraj hijacka this i combofixa, jakis nie zwalający procka av np nod 32 i włóż płyte do tamtego kompa i sporoboj wygenerowac log i pousuwać to co jest złe. :slight_smile:

i oczywiscie nodem przeskanować. polecam - miałam. nie zwala pracy kompa ani nie tnie sie nawet na starych kompach. tylko ze nie wykrył mi trojka a kaspersky ktorego teraz mam wykrył…

log jak sie da oczywiście z combofix a do ratowania danych LiveCD Linuxa np Ubuntu