Problem z włączeniem syatemu

Witam , od pewnego czasu zaczął pojawiać mi sie komunikat o tym ze dysk c jest sprawdzany przez typ plików ntfs i ze chkdsk sprawdza pliki 1 z 3 procesów . Ogólnie w momencie gdy zaczęło mi sie to pojawiać chciałem by skończyło sie sprawdzanie lecz po 2h ciaglego skanowania zrezygnowałem i za każdym razem wyłączałem skanowanie. W dniu dzisiejszym gdy wyskakuje skanowanie odłącza mi sie klawiatura i mysz co powoduje brak możliwości usunięcia skanowania. Aktualnie minęło 3h skanowania i dalej mam 1 z 3 etapów , komputer restartuje sie co jakieś 5 sekund skanowania . F8 i awaryjne włączenie nie działa bo cały czas komputer chce skanować pliki.

Tutaj moje pytanie , czy jest to możliwe ze trwa to tak długo? Mam być cierpliwy czy trzeba formatować ?

Wygląda na awarię dysku twardego, a format nic nie pomoże w tej sytuacji.
Czy jest możliwość wymontowania tego dysku i zaniesienia do znajomego i podpięcia jako drugi, aby zrobić test powierzchni lub aby odczytać SMART?

A jak wygląda sprawa uruchomienia windows w trybie awaryjnym, da się uruchomić czy też się zawiesza?

Tryb awaryjny również prowadzi do tego skanowania , z tym wymontowaniem może być cieżko . Jestem dość zielony jeżeli chodzi o komputery wiec chyba jedynym rozwiązaniem bedzie serwis.

A nie masz kogoś znajomego , aby podszedł/podjechał do Ciebie i wymontował dysk? Nie jest to zbyt trudne, ale trzeba trochę uważać przy odłączaniu kabli i wyjęciu aby nie uderzyć lub upuścić. Serwis może sobie trochę policzyć niestety.

Domyślam się że nie ma opcji przerwania lub nie pozwala to przejść dalej nawet na awaryjnym (wspomiane 5 sek restarty).